Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 12.06.2014

Korwin-Mikke ramię w ramię z Le Pen? Nowe rozdanie w Brukseli

To od Nowej Prawicy zależy, która z eurosceptycznych partii zdoła stworzyć swoją frakcję w Parlamencie Europejskim - pisze "Rzeczpospolita" i dodaje, że ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego wesprze najprawdopodobniej nacjonalistów z Francji.
Janusz Korwin-MikkeJanusz Korwin-MikkeJakub Bułas/Wikimedia Commons/CC

Lider Nowej Prawicy  wrócił w środę z Brukseli. Przez dwa dni negocjował tam warunki współpracy z przedstawicielami dwóch eurosceptycznych ugrupowań: francuskiego Frontu Narodowego i brytyjskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Obie zdecydowały, że w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego stworzą osobne grupy.

Korwin-Mikke nie chciał rozmawiać z "Rz" o szczegółach spotkań. Ale politycy Nowej Prawicy anonimowo przyznają, że bliżej im do porozumienia z Francuzami.

Jak podkreśla "Rzeczpospolita" negocjacje przeciągają się, bo Polakom niechętne są antyimigranckie ugrupowania z Austrii i Holandii. Ponieważ w Parlamencie Europejskim do stworzenia frakcji potrzeba posłów z siedmiu krajów,  pewnie będą się musiały przeprosić z partią Korwin-Mikkego - zaznacza dziennik.

Grupa "francuska" powstaje od podstaw. UKIP swoją frakcję w PE (Europa Wolności i Demokracji) już ma. Tyle że w ostatnich dniach to stronnictwo opuściły dwie partie - z Finlandii i Danii. Bez Polaków UKIP nie będzie miał członków z odpowiedniej liczby krajów.

Fot.
Fot. Twitter

Obie partie - francuska i brytyjska - mają znanych w całej Europie, kontrowersyjnych liderów. Marine Le Pen poprowadziła Front Narodowy (marginalizowany przez lata z powodu swych ksenofobicznych i rasistowskich haseł) do historycznego zwycięstwa. Partia zdobyła w europarlamencie 24 mandaty (poprzednio miała trzy). O jeden mandat mniej uzyskała Partia Niepodległości Nigela Farage'a. Jej sukces jest tym większy, że w Wielkiej Brytanii nigdy dotąd wyborów nie wygrało inne ugrupowanie niż konserwatyści lub Partia Pracy.

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO - serwis specjalny >>>

"Rzeczpospolita"/aj