Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Jaremczak 29.06.2014

Rosja wspiera i dozbraja Irak. Myśliwce w drodze do Bagdadu

Rząd w Bagdadzie otrzymał kupione od Rosji myśliwce Suchoj. Pięć maszyn ma pomóc w walce z sunnickimi rebeliantami, którzy od kilku tygodni opanowują tereny na północy i zachodzie Iraku.

Samoloty mają wejść do służby w ciągu kilku dni. Kolejne kupione od Rosji myśliwce są już w drodze do Iraku - informują iraccy urzędnicy.
Rząd w Bagdadzie próbuje powstrzymać ofensywę sunnickich dżihadystów. W sobotę władze poinformowały, że odbiły położone na północy miasto Tikrit. Lokalne media informują, że w trakcie walk o Tikrit zginęło 60 rebeliantów. Obecnie rząd przygotowuje się do kontrofensywy w kierunku Mosulu.

- Stany Zjednoczone powinny podjąć poważne kroki w celu zwalczania terroryzmu, który zagraża całemu Bliskiemu Wschodowi - apelował w sobotę przebywający z wizytą w Damaszku wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.

O sytuacji w Iraku - tu czytaj więcej>>>

Podczas konferencji prasowej podkreślił, że Moskwa nie będzie obojętna na działania grup terrorystycznych rozszerzających swe praktyki na kraje tego regionu. Dodał, że "fala terroryzmu, która ogarnęła region", zaczęła zagrażać podstawie kilku państw Bliskiego Wschodu. Wezwał do zwiększenia wysiłków i kompleksowych działań w celu wyeliminowania tego zagrożenia.

W ostatnich dniach do Iraku przybyli pierwsi z 300 amerykańskich doradców wojskowych. USA potwierdziły również, że w państwie tym używane są uzbrojone drony , które mają na celu ochronę amerykańskiego personelu. Amerykańskie władze zastrzegają jednak, że ich żołnierze nie są bezpośrednio zaangażowani w działania wojenne.
W Iraku trwa ofensywa sunnickich dżihadystów z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), które dąży do obalenia zdominowanego przez szyitów rządu Nuriego al-Malikiego oraz utworzenia na części terytoriów Syrii i Iraku sunnickiego kalifatu.
Rosja uchodzi za głównego sojusznika Syrii od początku konfliktu wewnętrznego w tym kraju. Moskwa czterokrotnie zastosowała prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, aby zapobiec międzynarodowym sankcjom na Syrię. Zarówno Rosja, jak i rząd Asada przedstawiają wojnę domową w Syrii jako walkę ze wspieranymi z zagranicy "terrorystami". Mianem tym syryjski reżim i państwowe media często określają antyrządowych rebeliantów, którzy od marca 2011 r. walczą z władzami w Damaszku.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach>>>

IAR/PAP/asop

''