Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 09.07.2014

Opozycja ostro atakuje rząd i Sienkiewicza. Gorący dzień w Sejmie

W Sejmie zakończyły się debaty nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska i nad nad odwołaniem szefa MSW. Głosowania mieć będą miejsce w piątek.
Opozycja ostro atakuje rząd i Sienkiewicza. Gorący dzień w SejmieIAR/Łukasz Kowalski

16:13

Zakończyły się wystąpienia posłów podczas debaty nad odwołaniem szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

16:11

- To, że niektóre osoby pozwoliły sie nagrać jest wybaczalne, natomiast jednej osobie nie wolno tego wybaczyć. Jedynym, który w żadnych okolicznościach nie może być usprawiedliwiony, jest pan minister Sienkiewicz, jednocześnie koordynator ds. służb specjalnych w rządzie Donalda Tuska" - oświadczył poseł Twojego Ruchu Artur Dębski.
Podkreślił, że szefowi MSW podlegają policja i BOR, czyli służby odpowiedzialne za to, by polscy politycy mogli bezpiecznie rozmawiać.
- Jeżeli pan premier nie znajduje usprawiedliwienia dla takiej beztroski oraz niekompetencji, to musi przyjąć odpowiedzialność za wszystko, co znajduje się na tych taśmach i dotyczy jego ludzi - dodał Dębski.

16:07

Poseł Jan Bury mówił w Sejmie, że należy oceniać szefa MSW w kontekście jego skuteczności, a nie ze względu na jedną podsłuchaną rozmowę. Ludowcy zarzucali PiS, że w swoim wniosku o odwołanie Bartłomieja Sienkiewicza nie zawarto oceny codziennej pracy ministra. Szef klubu parlamentarnego PSL mówił, że nagrania podsłuchanych rozmów nie mogą obalić rządu. - Nie będziemy uczestniczyć w reżyserii filmu, za którym stoi autor-widmo, nie będzie on odwoływał rządu, ministrów, jeśli ktoś z opozycji chce dziś odwołania rządu i ministrów, to stoi tam, gdzie stoją przestępcy, a rząd stoi tam, gdzie stoją instytucje państwa, które chcą wyjaśnić sprawę szybko i transparentnie - oświadczył Jan Bury.

16:05

Oceniając sytuację musimy pamiętać o faktach; nagranie rozmowy szefa MSW było przestępstwem, częścią zorganizowanego procederu - mówił Marek Wójcik z PO.
- Autorzy wniosku nie czekali na wyjaśnienia nagranych polityków, nie czekali na informację premiera, nie czekali na działania prokuratury ani nawet na opublikowanie całości nielegalnie nagranej rozmowy. Nie zapoznali się również z jawnym procesem konsultacji społecznych ustawy, o której rozmawiali nagrani politycy - powiedział Wójcik. Zaznaczył, że po przeprowadzeniu analizy treści nagranej rozmowy prokuratura nie przedstawiła zarzutów Sienkiewiczowi, który w śledztwie ma status pokrzywdzonego.
- Natomiast to, co słusznie musi oburzać opinię publiczną, to język, jakim się posługiwali nagrani - mówił Wójcik. Dodał, że również politycy PO są zniesmaczeni i oburzeni tym językiem. - Musimy jednak pamiętać, że jesteśmy Sejmem, a nie Radą Języka Polskiego - dodał.

16:00

- Bartłomiej Sienkiewicz jest ministrem teoretycznym. W praktyce niewiele zrealizował - uważa poseł SLD Artur Ostrowski, który nawiązał do wypowiedzi szefa MSW, że "państwo polskie jest teoretyczne". Zarzucił on Sienkiewiczowi niekompetencję i brak nadzoru nad służbami.
Dodał, że SLD złożyło zawiadomienie do prokuratury o możliwości działania przez niego na szkodę interesu publicznego. -  Z ujawnionych przez "Wprost" informacji wynika bowiem, że w trakcie rozmowy z prezesem NBP Markiem Belką Sienkiewicz zaproponował obniżenie deficytu budżetowego przez wydrukowanie pieniędzy - powiedział Ostrowski. Dodał, że takie działania poprawiłyby sytuację finansową w kraju, co miałoby zwiększyć poparcie dla rządu Donalda Tuska przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi.
- Mamy tu do czynienia z korupcją i złamaniem artykułu 231. kodeksu karnego - powiedział Ostrowski. Zapewnił, że SLD będzie głosować za odwołaniem ministra Sienkiewicza.

15:52

- Chcieliście zrobić pełzający zamach stanu! Chcieliście zrobić układ zamknięty tylko dlatego, by w Polsce rządzić na zasadach dyktatorskich! - Adam Hofman z PiS zarzucił Sienkiewiczowi, że jego rozmowa z Markiem Belką miała zapewnić zwycięstwo PO w wyborach.  Zarzucił ministrowi też nieudolność. - Wyobrażacie sobie szefa służb specjalnych, polityka, ministra, który przez rok daje nagrywać się nie tylko siebie ale i innych ministrów, urzędników? Czy to jest zapewnienie nam bezpieczeństwa? - pytał retorycznie Hofman.

15:32

Blisko 60 osób zostało nielegalnie nagranych. Taką liczbę prokuratura podała podczas posiedzenia komisji do spraw służb specjalnych, którego tematem była afera podsłuchowa ujawniona przez Tygodnik "Wprost". Przewodniczący komisji Zbigniew Sosnowski z PSL podkreślił, że nie wszystkie nagrane osoby zdecydowały się na zgłoszenie się do prokuratury w charakterze osoby poszkodowanej.

15:11

- Moja wypowiedź, że państwo polskie istnieje tylko teoretycznie, a w praktyce nie istnieje, była przesadna, ale zmiana jej kontekstu to manipulacja - oświadczył szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.
- To była rozmowa o tym, jak umocnić państwo polskie, a nie je osłabić. To było przesadne stwierdzenie, ale mówiłem o tym co miesiąc – podkreślał.

- W kaskadach kłamstw i przeinaczeń gubi się istota sprawy; nie popełniono żadnego przestępstwa poza jednym: nielegalnym nagraniem rozmowy - powiedział Sienkiewicz.

14:52

- Treść rozmowy ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką jest kompromitująca - mówił w Sejmie Mariusz Błaszczak, uzasadniając wniosek PiS o wotum nieufności wobec szef MSW. Jego zdaniem Sienkiewicz ani dnia dłużej nie powinien pełnić swojej funkcji.
- Jest emerytowanym pułkownikiem służb specjalnych, nadzoruje te służby i pozwala na to, żeby kelnerzy przez ponad rok podsłuchiwali najważniejsze osoby w państwie. Czy można bardziej się ośmieszyć? Czy taki minister daje poczucie bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju? Oczywiście, nie - mówił Błaszczak.
Dodał, że Sienkiewicz pozostając na swoim stanowisku ma nadzorować wyjaśnienie swojej sprawy, czyli "kto i dlaczego go podsłuchiwał". - To nie jest nawet jest śmieszne proszę państwa, to jest żałosne - ocenił poseł PiS.

14:41

- Mistrzowie dorzynania watah i proponowania tego Polakom powinni zamilknąć - mówił Janusz Piechociński, tłumacząc brak stanowiska PSL w debacie przed głosowaniem nad wotum nieufności dla rządu. Nawiązał w ten sposób do kontrowersyjnej metafory, jakiej w 2007 roku użył Radosław Sikorski, mającej obrazować zwycięstwo wyborcze PO nad PiS. Piechociński wyraźnie zdystansował się od sporu dotyczącego wotum, podkreślając, że w opinii współrządzących ludowców chodzi walkę polityczną między partiami Tuska i Kaczyńskiego. Wypomniał przy tym koalicjantowi niedoszłą koalicję z PiS-em po wyborach w 2005 roku. - Dobra polityka to jest taka, która służy państwu, ludziom i gospodarce, a nie konfrontacji - spuentował Piechociński. W sprawie wotum ludowcy zarządzili dyscyplinę partyjną i zagłosują za jego odrzuceniem.

TVN24/x-news

14:38

Trwa rozpatrywanie wniosku PiS o wotum nieufności wobec szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Wszystko wskazuje na to, że minister zachowa stanowisko; kluby koalicyjne PO-PSL murem mają stać za ministrem.

14:05

Nie czuję się upokorzony procedurą, w której teraz uczestniczmy - mówił prof. Piotr Gliński. Kandydat PiS na premiera nie mógł zabrać głosu w sejmowej debacie. Jego wystąpienie odbyło się w jednej z sejmowych sal. - To powód do dumy, że można uczestniczyć w konstytucyjnej procedurze, której celem jest odwołanie złego rządu - mówił prof. Gliński. Kandydat na premiera rządu technicznego dziękował również za wsparcie, jaki - jak mówi - zewsząd otrzymuje. - Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy wspierali mnie w tej decyzji, często przypadkowym ludziom spotykanym na zakupach, na ulicy, albo w taksówce, którzy mówili mi: Jest pan moją nadzieją - mówił prof. Gliński.

14:00

Zakończyła się debata w sprawie wniosku PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska. Głosowanie nad wnioskiem - w piątek.

13.51 - "Władza w Polsce jest zepsuta" - mówił Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski podczas sejmowej debaty nad wotum nieufności dla rządu. Poseł podkreślił, że z ujawnionych niedawno taśm Polacy usłyszeli, co naprawdę myślą przedstawiciele władzy

13.32 - Sojusz Lewicy Demokratycznej krytykuje wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. W imieniu SLD na sali plenarnej przemawiał Leszek Aleksandrzak. Stwierdził, że Sojusz nie weźmie udziału w rozgrywce politycznej PiS-u, ale jednocześnie nie wyrazi poparcia dla gabinetu Donalda Tuska.

13.15 - Nie popieramy Tuska, ale nie popieramy też Glińskiego. Tak w trakcie debaty nad konstruktywnym wotum nieufności dla rządu mówił Janusz Palikot, lider Twojego Ruchu. Jego ugrupowanie wstrzyma się od głosowania, ale zapowiada, że jesienią wraz z SLD będzie chciało przedstawić swojego kandydata na premiera.

12.55 - Wznowiono debatę. Na mównicy sejmowej - Janusz Palikot.

12.45 - I film z wystąpienia Donalda Tuska.

Sejm/x-news

12.32 - Krótki film z wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego.

Sejm/x-news

12.14 - Przerwa w Sejmie do 12.50.

11.43 - Profesor Gliński odwołał się do - jak nazywa je PiS - "taśm prawdy" - czyli nagrań upublicznionych przez Wprost. Mówił, że pokazały one, jak wygląda sprawowanie władzy w Polsce, jak traktuje się społeczeństwo, opozycję i niezależne instytucje. - Zobaczyliśmy ten rząd na gorącym uczynku - jak załatwia, kupczy, spiskuje. Jak wygląda naga władza tego rządu i za co jej płacimy publicznymi pieniędzmi - podkreślił.

11.36 - Profesor Piotr Gliński zapewnił, że misja, jaka mu przypadła, jest powodem do dumy i "nie czuje się upokorzony procedurą, w jakiej uczestniczy". Profesor tłumaczył, że może uczestniczyć "w procedurze konstytucyjnej i demokratycznej, której celem jest odwołanie złego rządu i powołanie nowego, który miałby doprowadzić do polepszenia sytuacji w kraju".

11.15 - Trwa przerwa w debacie. Natomiast w jednej z sejmowych sal rozpoczęło się wystąpienie profesora Piotra Glińskiego.

11.06 - "Początkiem zmian na lepsze w Polsce powinno być powołanie nowego rządu z premierem profesorem Glińskim na czele" - powiedział podczas debaty w Sejmie nad konstruktywnym wotum nieufności dla rządu poseł PiS Krzysztof Szczerski . - Nowy polski rząd ma przeprowadzić nasz kraj przez obecny okres destabilizacji i uczciwie przygotować nowe wybory w Polsce, aby ostatecznie to sami Polacy mogli podjąć demokratyczną decyzję o tym, kto będzie sprawował władzę przez kolejne lata - podkreślił Szczerski.

10.55 - Kluby PO i PSL nie wezmą udziału w środowej debacie nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska - poinformowali szefowie tych klubów Rafał Grupiński (PO) i Jan Bury (PSL).

10.50 - "Polska jeśli chodzi o wzrost gospodarczy w ciągu 7 lat rządów PO-PSL zostawiła w tyle całą Europę" - przekonywał premier Donald Tusk, reagując na wcześniejsze wystąpienie prezesa PiS.

10.42 - "W Polsce udało się pokonać dramatyczną, bo wieloletnią zapaść, jeśli chodzi o jakość nauczania" - powiedział premier. Donald Tusk podkreślił, że Kaczyński w poświęconej sytuacji w oświacie części swojego środowego wystąpienia używał "sloganu - nierozwiązany, nierozwiązana, nierozwiązane". - Szkoły nie są rozwiązane, to fakt - podkreślił szef rządu.

10.30 - Premier zarzuca prezesowi PiS kłamstwa i nieścisłości. Jak podkreślił, prezes PiS podał choćby nieaktualne dane o sieci polskich dróg. - To oznacza, że naszemu rządowi się udało - mówił Donald Tusk.

10.24 - A na Twitterze uaktywnił się Janusz Palikot .

10.23 - Na sejmowej mównicy pojawił się Donald Tusk .

10.19 - Lider PiS ocenił, że nic się nie zmieniło w ostatnim czasie w Polsce w kwestii "deficytu pracy". Podkreślił, że co prawda bezrobocie nieznacznie spadło, ale zwiększyła się emigracja. Zaznaczył, że rząd mimo zapowiedzi nie zrobił nic w sprawie umów śmieciowych. Kaczyński podkreślił też, że od 2010 r. zmniejszyły się z 7 mld do 4,2 mld zł wydatki z Funduszu Pracy na aktywizację bezrobotnych.

10.17 - "Mamy w dalszym ciągu tego samego fatalnego ministra zdrowia i mamy jedyne remedium na tą sytuację, jaką zdołano wymyślić, to są prywatyzacje, komercjalizacje. Przy czym te prywatyzacje często przybierają charakter aferalny" - zaznaczył Kaczyński. Podkreślił, że "po staremu" jest także wszystko, jeśli chodzi o kolejki do lekarzy.

10.15 - Premier odniesie się do słów prezesa PiS?

10.12 - Jarosław Kaczyński znów o szefie MSZ.

10.06 - "Bezrobocie, niewydolność systemu emerytalnego, nędza to wciąż aktualne problemy, których rząd nie rozwiązał" - powiedział lider PiS podczas debaty nad wotum nieufności wobec rządu.

09.57 - Jest i odpowiedź Radosława Sikorskiego .

09.53 - Jarosław Kaczyński odniósł się także do kryzysu ukraińskiego oraz do jednego z wpisów na Twitterze Radosława Sikorskiego. - Zostaliśmy ze sprawy ukraińskiej wypchnięci. Załatwiana jest ona bez nas. To jest kwestia naszego znaczenia - podkreślił.

09.51 - Kolejne mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego.

09.47 - Eryk Mistewicz na Twitterze:

09.43 - Prezes PiS przypomniał, że półtora roku temu również zgłaszał wniosek o konstruktywne wotum nieufności. - Od tego czasu sytuacja nie zmieniła się na lepsze - mówił Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński

 

09.37 - Agnieszka Pomaska z PO na Twitterze:

09.33 - "Rząd za nic ma prawo, konstytucję, demokrację, ukrywa prawdę, jest doszczętnie skompromitowany i ośmieszony" - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński , który uzasadnia wniosek swojej partii o konstruktywne wotum nieufności dla gabinetu Donalda Tuska.

09.27 - Mimo braku zgody marszałek Sejmu kandydat na premiera technicznego wystąpi w Sejmie. Swoje przemówienie profesor Piotr Gliński zaplanował na 11:00, ale nie na sali plenarnej.

09.15 - W środę o godz. 9.15 w Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska. Kandydatem na premiera jest prof. Piotr Gliński. Głosowanie nad wnioskiem - w piątek.

PAP/IAR/polskieradio.pl/aj