Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 18.07.2014

Katastrofa malezyjskiego Boeinga 777. Poroszenko: to atak terrorystyczny

Atak terrorystyczny na malezyjski samolot jest wyzwaniem dla całego świata - napisał w specjalnym oświadczeniu prezydent Ukrainy.
Prezydent Ukrainy Petro PoroszenkoPrezydent Ukrainy Petro PoroszenkoPAP/EPA/MYKOLA LAZARENKO

Petro Poroszenko stwierdził, że czwartkowa tragedia ponownie pokazała, iż terroryzm nie jest zjawiskiem lokalnym, ale problemem dotyczącym całego świata. - Zewnętrzna agresja na Ukrainę jest nie tylko naszym problemem, ale zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiego i światowego - zaznaczył ukraiński przywódca.

Katastrofa malezyjskiego samolotu na Ukrainie >>>

Głos w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego zabrał także Władimir Putin. Prezydent Rosji winą obciążył Ukrainę. Rosyjski przywódca stwierdził, że nie doszłoby do katastrofy, gdyby Kijów nie wznowił działań zbrojnych przeciwko separatystom.

Źródło: UA 1+1/x-news

- Bezwarunkowo państwo, na którego terytorium to się stało, ponosi odpowiedzialność za tę straszną tragedię - podkreślił Putin w transmitowanej przez telewizję wypowiedzi. Dodał jednocześnie, że polecił rosyjskim władzom wojskowym, "by udzieliły niezbędnej pomocy w śledztwie dotyczącym tego przestępstwa".

Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych rozbił się w czwartek późnym popołudniem na terytorium Ukrainy, niedaleko granicy z Rosją. Niewykluczone, że maszyna została zestrzelona. W rejonie, gdzie spadł malezyjski samolot, trwają walki między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi.

Źródło: ENEX/x-news

Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. 50 kilometrów przed wejściem w rosyjską przestrzeń powietrzną zaczął się zniżać. Uderzył w ziemię w okolicach miast Szachtarsk i Torez w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

Na pokładzie maszyny malezyjskich linii lotniczych znajdowało się 283 pasażerów - 154 z nich miało holenderski paszport - poinformowały władze Malaysian Airlines na konferencji prasowej na lotnisku w Amsterdamie. W tej chwili wiadomo, że zginęło także 27 Australijczyków, 23 Malezyjczyków, a także obywatele Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Filipin, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Nie są jeszcze znane nazwiska i narodowość 47 pasażerów. Wszystkich 15 członków załogi stanowili Malezyjczycy.

'' PAP/IAR/aj