Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 18.07.2014

17.07.2014 Katastrofa boeinga 777: nadzwyczajne spotkanie w ONZ [relacja]

Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się katastrofą Boeinga 777 Malaysia Airlines na Ukrainie. Nadzwyczajne posiedzenie zwołano na piątek, na godzinę 16:00 naszego czasu.
Malezyjski samolot leciał z Amsterdamu do Kuala LumpurMalezyjski samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur PAP/EPA/ALYONA ZYKINA
Posłuchaj
  • Prezydent Petro Poroszenko zapewnił, że ukraińskie władze zrobią wszystko, aby wyjaśnić okoliczności zestrzelenia przez separatystów pasażerskiego samolotu nad Zagłębiem Donieckim [tłum:To jest trzeci taki przypadek po tym, jak z terytorium Rosji zestrzelono [w ostatnich dniach] ukraińskie samoloty An-26 i Su-25. Sytuacja jest już niekontrolowana i
  • Są świadkowie zestrzelenia malezyjskiego boeinga. Takie informacje przekazuje, powołując się na donieckich separatystów, rosyjska agencja Ria Novosti. Według tych źródeł, samolot Malezyjskich Linii Lotniczych zestrzelić miał ukraiński myśliwiec Su-25. Relacja z Moskwy Macieja Jastrzębskiego/IAR
  • Po katastrofie malezyjskiego samolotu w obwodzie donieckim niemiecka Lufthansa przestała latać nad wschodnią Ukrainą. Na wyjaśnienie przyczyn tragedii czeka tymczasem Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego. Relacja z Berlina Wojciecha Szymańskiego/IAR
  • Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała rozmowy telefoniczne separatystów na temat samolotu malezyjskich linii. Można z nich wyciągnąć wniosek, że bojówkarze byli zaskoczeni tym, iż zestrzelili samolot cywilny. Relacja z Kijowa Piotra Pogorzelskiego/IAR
Czytaj także

Katastrofa malezyjskiego samolotu na Ukrainie >>>

05.47

Moskwa odrzuca jakąkolwiek odpowiedzialność za katastrofę malezyjskiego Boeinga. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow uznał, że wszelkie oskarżenia pod adresem Rosji "brzmią niewiarygodnie i głupio".

05.15

Federalna Administracja Lotnictwa zabroniła amerykańskim samolotom latania nad wschodnią Ukrainą. Nad tym rejonem nie pojawiają się także samoloty największego niemieckiego przewoźnika - Lufthansy. Rosyjskie linie Transfero i Aeroflot oraz przewoźnicy z Francji, Turcji i Wielkiej Brytanii natomiast będą unikać całej przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.

04.27

- Poza kilkoma samolotami z Izraela, piloci nie widzą lecących w ich stronę rakiet, nie widzą nawet niektórych samolotów wojskowych - mówi pilot Boeinga kpt. Dariusz Sobczyński. Jego zdaniem piloci malezyjskiego Boeinga 777, ewentualną rakietę lecącą w ich stronę mogli zauważyć dopiero w ostatniej chwili.

Źródło: TVN24/x-news

03.48

Malezyjskie linie lotnicze Malaysia Airlines oświadczyły, że trasa wybrana przez ich samolot, który w czwartek uległ katastrofie na Ukrainie, była zadeklarowana jako bezpieczna przez ONZ-owską Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

02.59

- Życie ludzkie w wymiarze filozoficznym, religijnym i każdym innym jest równe, natomiast w wymiarze politycznym równe nie jest. Życie członka Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych jest dużo więcej warte niż życie Ukraińca, więc te reakcje będą inne, bo rządy tych państw będą się musiały wytłumaczyć z tego przed własnym społeczeństwem - mówił w radiowej Jedynce o katastrofie malezyjskiego boeinga 777 Andrzej Talaga , dziennikarz.

Czytaj więcej >>>

02.35

Tysiące ludzi złożyło pod ambasadą Holandii w Kijowie kwiaty i znicze dla uczczenia śmierci ofiar katastrofy malezyjskiego boeinga na wschodzie Ukrainy. Większość z pasażerów lotu z Amsterdamu do Kuala Lumpur była obywatelami Holandii.

Źródło: RUPTLY/x-news

02.12

- Będzie wielka presja na władze ukraińskie, żeby wstrzymać operację antyterrorystyczną, a tym samym rozbroić konflikt - powiedział politolog Adam Eberhardt , który uważa, że na możliwym zestrzeleniu malezyjskiego samolotu zyskać może właśnie Rosja. Zdaniem wicedyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie prorosyjscy separatyści nie będą teraz rozbrajani, bo sytuacja będzie wymagała uspokojenia. - Separatyści zostaną na miejscu tworząc nowe Naddniestrze i paradoksalnie coś, co powinno całkowicie skompromitować Rosję, będzie presją, by zakończyć konflikt po jej myśli - dodał.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

01.20

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier wezwał separatystów, aby jak najszybciej dopuścili do miejsca katastrofy siły bezpieczeństwa i umożliwi przeprowadzenie międzynarodowego postępowania. Steinmeier dodał, że śmierć setek niezaangażowanych w konflikt osób, odbiera mu mowę.

00.54

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest zszokowana wiadomością o katastrofie malezyjskiego samolotu w obwodzie donieckim. Szefowa niemieckiego rządu domaga się dokładnego wyjaśnienia przyczyn tragedii.

00.36

- LOT od dłuższego czasu omija region wschodniej Ukrainy - poinformował Robert Moreń , szef biura komunikacji korporacyjnej spółki PLL LOT. - Nasze ukraińskie destynacje: Kijów, Odessa i Lwów są daleko od wschodniej Ukrainy, gdzie trwają walki. Nie ma żadnego połączenia, które LOT realizowałby w pobliżu niebezpiecznej strefy - zapewnił dodając, że nawet loty do Pekinu nie odbywają się nad terytorium Ukrainy.

Źródło: TVN24/x-news

00.20

Większość pasażerów samolotu było Holendrami - poinformował w Amsterdamie Huib Gorter, menedżer na Europę linii Malaysia Airlines, do których należała rozbita maszyna.
Według Gortera, na pokładzie Boeinga 777 było co najmniej 154 Holendrów, 27 Australijczyków, 23 Malezyjczyków, 11 Indonezyjczyków, sześciu Brytyjczyków, czterech Niemców, czterech Belgów, trzech Filipińczyków i Kanadyjczyk, zaś narodowość pozostałych 47 pasażerów nie jest znana. Wszystkich 15 członków załogi było Malezyjczykami.
Wcześniej w czwartek holenderski premier Mark Rutte oświadczył, iż była to "być może najtragiczniejsza katastrofa lotnicza w dziejach Holandii"

Czytaj więcej >>>

00.13

Szczątki rozbitego samolotu malezyjskich linii lotniczych powinny pozostać na miejscu do czasu przybycia międzynarodowych ekspertów - prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych zgodzili się co do tego, że wszystko powinno zostać na miejscu tragedii, aby mogli to zbadać specjaliści.

Biały Dom poinformował po rozmowie telefonicznej prezydentów, że Petro Poroszenko oczekuje zbadania miejsca katastrofy i wyjaśnienia jej okoliczności przez międzynarodową komisję. Barack Obama zapewnił ukraińskiego prezydenta, że może liczyć na pomoc amerykańskich ekspertów.

23.55

Premier Malezji domaga się szybkiego doprowadzenia przed wymiar sprawiedliwości odpowiedzialnych za katastrofę samolotu Malaysian Airlines. Nadżib Razak na konferencji prasowej mówił, że w tej chwili nie jest w stanie przesądzić jaka była przyczyna tragedii. Podkreślił, że śledczy muszą mieć pełny dostęp do miejsca katastrofy.

- Ukraina twierdzi, że Boeing został zestrzelony. Na tym etapie Malezja nie może tego potwierdzić. Musimy jednak i dowiemy się dokładnie co tam się wydarzyło. Żaden kamień nie pozostanie niezbadany - mówił premier. Nadżib Razak dodał, że Malezja wysyła do Kijowa specjalny zespół ratowniczy.

Premier
Premier Malezji /PAP/EPA/AHMAD YUSNI

23.40

Na ogłoszonej dotąd liście pasażerów Boeinga, który rozbił się nad Ukrainą, nie ma polskich obywateli. Informuje o tym na Twitterze rzecznik MSZ. Marcin Wojciechowski zastrzega jednak, że obywatelstwo 47 pasażerów wciąż nie jest znane.

Czytaj więcej >>>

23.27

Tak wygląda ambasada Holandii w Kijowie.

Euromajdan
Euromajdan Twitter

23.08

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała rozmowy telefoniczne separatystów na temat samolotu malezyjskich linii. Można z nich wyciągnąć wniosek, że bojówkarze byli zaskoczeni tym, iż zestrzelili samolot cywilny.

Służba Bezpieczeństwa opublikowała dwie krótkie rozmowy. W obydwu z nich separatyści przyznają się do tego, że zestrzelili samolot. Bojówkarze pojechali na miejsce i byli zdziwieni, że wśród ofiar byli tylko cywile, a na pokładzie nie było broni.

maidanoruga/YouTube

Donieckie władze skarżą się, że separatyści uniemożliwiają prowadzenie akcji ratunkowej, nie dopuszczają na miejsce ratowników i ekspertów. Bojówkarze już zapowiedzieli, że czarne skrzynki przekażą do Moskwy do Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego, czyli instytucji, która bada wypadki na terytorium byłego ZSRR.

23.04

Po Unii Europejskiej także NATO apeluje o międzynarodowe śledztwo w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu na Ukrainie.
Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego napisał, że niezbędne jest natychmiastowe wyjaśnienie okoliczności tragedii. Dodał, że winnych należy osądzić. Anders Fogh Rasmussen podkreślił, że niestabilność w regionie wywołana działaniami prorosyjskich separatystów przyczynia się do zaogniania sytuacji.

23.02

Rosyjski prezydent obarcza Ukrainę winą za katastrofę samolotu. Władimir Putin mówił, że odpowiedzialność za tragedię ponosi kraj, na terenie którego doszło do zdarzenia. Zdaniem Putina, do katastrofy by nie doszło, gdyby Kijów nie wznowił operacji antyterrorystycznej.

Rosyjskie
Rosyjskie władze uczciły minutą ciszy ofiary katastrofy samolotu / Euromajdan Twitter

22.56

Prezydent Bronisław Komorowski złożył kondolencje władcy Malezji w związku z katastrofą Boeinga 777 Malaysia Airlines.
"W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, chciałbym przekazać na ręce Waszej Królewskiej Mości najszczersze kondolencje rodzinom oraz bliskim ofiar tej tragedii. Okoliczności katastrofy wymagają jej jak najszybszego wyjaśnienia" - napisał Komorowski w depeszy.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski napisał na Twitterze: "Niewyobrażalnie straszliwy los pasażerów zestrzelonego lotu #MH17. Kondolencje dla rodzin, sprawiedliwość dla sprawców i ich inspiratorów".

22.53

- Nie nazywamy tego wypadkiem ani katastrofą – to był atak terrorystyczny – powiedział na konferencji prasowej Petro Poroszenko. Ukraiński przywódca powiedział, że złożył już kondolencje premierowi Holandii, bo to obywatele tego kraju stanowili większość pasażerów tragicznego lotu.

UA 1+1/ X-news

22.51

- To nie był wypadek, samolot został zestrzelony - mówi wiceprezydent USA. Joe Biden skomentował katastrofę samolotu Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą, w której zginęło około 300 osób.

22.40

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma zająć się sytuacją na Ukrainie - twierdzi źródło Reutera. Do nadzwyczajnego posiedzenia rady ma dojść w piątkowe popołudnie

22.14

Premier spotkał się z szefem MON w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu na Ukrainie. Minister Tomasz Siemoniak przedstawił Donaldowi Tuskowi pierwszy raport w tej sprawie. Premier rozmawiał o tym także z prezydentem.
Kolejne spotkanie premiera z szefem MON ma odbyć się rano w piątek. Do polityków dołączą szefowie MSZ i MSW.

22.05

Unia Europejska jest zaszokowana doniesieniami o katastrofie malezyjskiego samolotu na Ukrainie i domaga się śledztwa.

W związku z katastrofą wspólne oświadczenie opublikowali przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. Jose Barroso i Herman Van Rompuy złożyli kondolencje rodzinom ofiar. Szefowie unijnych instytucji napisali, że dogłębne śledztwo powinno wyjaśnić przyczyny tragedii. W podobnym tonie utrzymane jest też oświadczenie szefowej unijnej dyplomacji, która podkreśliła, że okoliczności katastrofy muszą być bezzwłocznie wyjaśnione w ramach międzynarodowego śledztwa.

Catherine Ashton wezwała wszystkie strony konfliktu w regionie, by zapewniły dostęp do miejsca katastrofy - tak, by mogło ono być dobrze zabezpieczone. Zaapelowała też o pełną współpracę i ujawnienie wszystkich informacji, które pomogą w wyjaśnieniu katastrofy. Szefowa unijnej dyplomacji napisała też, że kolejne tragiczne wydarzenia na Ukrainie potwierdzają, że potrzebne jest pilne zażegnanie kryzysu.

21.59

Ukraińcy chcieli zestrzelić samolot prezydenta Rosji, ale się pomylili. Taką informację podała agencja Interfax. Agencja twierdzi, że oba samoloty leciały tym samym kursem, a ich trasy pokryły się nad Warszawą.

Ta informacja przekazywana jest również przez rosyjskie stacje telewizyjne. Tak zwane dobrze poinformowane źródła przekonują, że ukraińska armia pomyliła samoloty sądząc, że nad terenami kontrolowanymi przez separatystów przelatuje właśnie samolot Władimira Putina. Rosyjskie media publikują też informacje rzekomych świadków, którzy widzieli, jak jakiś obiekt uderzył w malezyjski samolot. Inni przekonują, że widzieli bojową maszynę armii ukraińskiej, która zestrzeliła boeinga.

Twitter
Twitter Euromajdan

21.38

Prorosyjscy separatyści chcą trzydniowego zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie. Jak podaje RIA Novosti, ma to na celu umożliwienie przeprowadzenia akcji w miejscu katastrofy malezyjskiego samolotu.

Samolot rozbił się w okolicy Doniecka, niedaleko granicy z Rosją. Obszar ten jest kontrolowany przez separatystów. Mimo tego Rosja poprosiła Kijów o zgodę na pomoc przy akcji po katastrofie.

21.27

Ukraina zamknęła przestrzeń powietrzną nad wschodnią częścią kraju. Władze w Kijowie poinformowały o tym Eurocontrol - europejską organizację do spraw bezpieczeństwa żeglugi powietrznej. Decyzja jest konsekwencją katastrofy malezyjskiego samolotu.

21.04

Francja jest wstrząśnięta wiadomością o katastrofie samolotu pasażerskiego nad Ukrainą. Na pokładzie maszyny Malaysia Airlines, który leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur, byli także obywatele francuscy.

Prezydent Francois Hollande wydał specjalny komunikat, w którym pisze, że jest głęboko poruszony wiadomością o katastrofie. Zapewnił, że władze w Paryżu nie będą szczędziły wysiłków, by zebrać jak najwięcej informacji mogących rzucić więcej światła na okoliczności, w jakich doszło do tragedii, i pomóc wyjaśnić jej przyczyny. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną komórkę kryzysową.

21.03

Rosyjski prezydent przekazał kondolencje malezyjskiemu premierowi. Jak twierdzi tamtejsza agencja informacyjna, Władimir Putin wyraził "najgłębsze współczucie" z powodu katastrofy samolotu na Ukrainie oraz wyraził wsparcie dla rodzin ofiar.

20.58

Na pokładzie samolotu było 80 dzieci.

20.50

Lwów: pod konsulatem Holandii Ukraińcy zapalają znicze.

Petro
Petro Nek/Twitter

20.44

Premier Holandii Mark Rutte oświadczył, że jest "głęboko wstrząśnięty" z powodu katastrofy na wschodzie Ukrainy. Zaoferował pomoc holenderskich ekspertów przy wyjaśnianiu przyczyn tragedii.
- Kierujemy nasze myśli ku pasażerom, ich rodzinom i bliskim - zapewnił Rutte w drodze z Brukseli, gdzie uczestniczył w szczycie UE.

Malezyjski samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

20.41

Czarne skrzynki z malezyjskiego samolotu są w rękach prorosyjskich separatystów. Takie informacje przekazuje rosyjska agencja Interfax. Wcześniej pierwszy wicepremier Donieckiej Republiki Ludowej Andrij Pugin zaapelował o przekazanie "czarnych skrzynek" Międzypaństwowemu Komitetowi Lotniczemu. Separatyści chcą, by śledztwo w sprawie katastrofy na Ukrainie przejął MAK.

Euromajdan
Euromajdan Twitter/ print screen

20.36

Jeden z przywódców separatystów, obywatel Rosji i - według władz w Kijowie - funkcjonariusz rosyjskiego wywiadu wojskowego Igor Girkin, znany także jako Striełkow, tuż przed pojawieniem się informacji o zestrzelonym samolocie pasażerskim napisał, że bojówkarze zestrzelili pod Torezem wojskowy samolot An-26.

20.28

Strona rosyjska potwierdza zestrzelenie malezyjskiego samolotu. Jednocześnie Moskwa zaprzecza, aby miała cokolwiek wspólnego z tą katastrofą. Rosyjskie media opublikowały oświadczenie ukraińskich separatystów, którzy obciążają odpowiedzialnością za zestrzelenie boeinga ukraińską armię.

20.19

Są świadkowie zestrzelenia malezyjskiego boeinga. Takie informacje przekazuje, powołując się na donieckich separatystów, rosyjska agencja Ria Novosti. Według tych źródeł, samolot Malezyjskich Linii Lotniczych zestrzelić miał ukraiński myśliwiec Su-25.

Ukraińcy w odpowiedzi zamieszczają na Twitterze zdjęcia systemu "Buk", kóry ma być w dyspozycji separatystów.

Twitter
Twitter Euromajdan/print screen

20.15

Moskiewskie służby ratownicze proszą Kijów o zgodę na pomoc przy akcji po katastrofie malezyjskiego samolotu. Maszyna rozbiła się na Ukrainie, w okolicy granicy z Rosją. Wrak znajduje się jednak na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

20.12

- Oferujemy wszelką możliwą pomoc w wyjaśnianiu przyczyn tej tragedii – powiedział Barack Obama komentując katastrofę samolotu malezyjskich linii lotniczych na Ukrainie. Amerykański prezydent złożył też kondolencje rodzinom ofiar katastrofy. – Nasze myśli i modlitwy są z wami – dodał.

CNN Newsource/x-news

19.38

Trwa spotkanie premiera i szefa MON w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu na Ukrainie. Minister Tomasz Siemoniak przedstawił Donaldowi Tuskowi raport w tej sprawie. Premier rozmawiał o tym także z prezydentem.

19.31

Największy niemiecki przewoźnik, Lufthansa, zadecydował, że nie będzie latać nad wschodnią częścią Ukrainy. Rosyjskie linie Transfero i Aeroflot oraz przewoźnicy z Francji i Turcji będą unikali całej przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.

19.20

O rozbiciu samolotu poinformował prezydenta USA Baracka Obamę prezydent Rosji Władimir Putin.   Takie oświadczenie przekazały służby prasowe Kremla. Informacja o tragedii, do której doszło 50 km od granicy z Rosją, w rejonie kontrolowanym przez donieckich separatystów, dotarła do prezydenta Rosji na krótko przed zaplanowaną rozmową telefoniczną z prezydentem USA. Komunikat Kremla nie informuje o szczegółach rozmowy Putina z Obamą.

Новороссия Новоросы/You Tube

18.30

Jeden z liderów separatystów we wschodniej Ukrainie Aleksandr Borodaj obwinił o strącenie samolotu pasażerskiego siły ukraińskie. O zestrzeleniu maszyny przez ukraińskie siły powietrzne Borodaj powiedział w rosyjskiej telewizji Rossija 24.

18.00

Malezyjskie linie lotnicze potwierdziły w czwartek wieczorem na Twitterze, że straciły kontakt ze swoim samolotem, znajdującym się w ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Władze malezyjskie poinformowały o rozpoczęciu śledztwa w związku z katastrofą.

17.40

Polska ambasada w Hadze poprosiła lotnisko w Amsterdamie o listę pasażerów samolotu malezyjskich linii lotniczych. Boeing 777, który leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur i na którego pokładzie było 295 osób, został prawdopodobnie zestrzelony na wschodniej Ukrainie. Rzecznik ambasady Janusz Wołosz powiedział Polskiemu Radiu, że chodzi o ustalenie, czy na pokład samolotu weszli obywatele z Polski.

17.30

Zestrzelenia maszyny nie wyklucza prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Szef państwa zapewnił jednak, że ukraińskie siły zbrojne nie mają z tym nic wspólnego. Prezydent opowiedział się za powołaniem komisji międzynarodowej, która zbada przyczyny katastrofy. Ukraiński premier, Arsenij Jaceniuk nakazał już wszczęcie wewnętrznego śledztwa.

Moskwa zaprzecza jakoby miała coś wspólnego z tą tragedią.

Директорія UA/You Tube

17.00

Jak informuje gazeta "Ukraińska Prawda",  maszyna przemieszczała się międzynarodowym korytarzem powietrznym na wysokości 10 tysięcy metrów. Leciała z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy,  Antoni Heraszczenko napisał na swoim Facebooku, że maszyna została zestrzelona przez separatystów rakietą przeciwlotniczą typu "Buk".

Według agencji Interfax Rosja, Boeing 777 na 50 km przed wejściem w przestrzeń powietrzną Rosji nagle zaczął spadać . Rozbił się w okolicach miejscowości Hrabowo około 80 km od Doniecka, na terenach kontrolowanych przez separatystów. Łączność z maszyną została utracona około godziny 16.20 czasu lokalnego.

/

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

IAR/PAP/iz

''