Logo Polskiego Radia
IAR
Izabela Zabłocka 09.08.2014

Obama, Cameron i Merkel ostrzegają przed interwencją

Jakakolwiek rosyjska misja humanitarna na Ukrainie będzie nieusprawiedliwiona i nielegalna.Takie jest stanowisko przywódców USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec.
Barack Obama rozmawiał telefonicznie z premierem Wielkiej Brytanii m.in. o sytuacji na UkrainieBarack Obama rozmawiał telefonicznie z premierem Wielkiej Brytanii m.in. o sytuacji na Ukrainie PAP/EPA/PETE SOUZA
Posłuchaj
  • Rada Bezpieczeństwa Rosji omówiła sytuację na wschodniej Ukrainie oraz sprawy związane z bezpieczeństwem gospodarczym kraju - poinformował rzecznik prezydenta Putina. Zaprzeczył jakoby Rosja wysłała kolumnę wojsk na teren Ukrainy. Z Moskwy relacja Włodzimierza Paca/IAR
Czytaj także

Barack Obama rozmawiał z Davidem Cameronem i Angelą Merkel przez telefon. Jak informuje biuro brytyjskiego premiera, wszyscy godzili się, że ewentualna próba rosyjskiej interwencji pod pozorem akcji humanitarnej będzie niezgodna z prawem.

Rosja obstaje, że Ukraina potrzebuje pomocy. W rozmowie telefonicznej z amerykańskim sekretarzem stanu, Johnem Kerrym, Siergiej Ławrow wezwał do poparcia misji humanitarnej. Podkreślił, że trzeba działać szybko, aby uniknąć katastrofy na południowym wschodzie Ukrainy.

Według oświadczenia rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Kerry miał odpowiedzieć, że misja humanitarna jest przygotowywana we współpracy z władzami w Kijowie.
Administracja prezydenta Ukrainy poinformowała w sobotę, że w nocy z piątku na sobotę, przy granicy pojawiła się duża kolumna rosyjskich wojsk, która była oznakowana jako pomoc humanitarna. Transport został zatrzymany przez Ukraińców.

Według generała Waldemara Skrzypczaka, kolumna wojska miała sprawdzić możliwości ukraińskich sił zbrojnych.

TVN24/x-news

Kreml dementuje

Odnosząc się do oskarżeń Czałyja, Pieskow oznajmił, że "nie było żadnej próby przeniknięcia rosyjskich wojsk na Ukrainę".  - Mamy problem ze zrozumieniem, co strona ukraińska ma na myśli - dodał.

Rzecznik Kremla oświadczył zarazem, że sytuacja humanitarna na wschodniej Ukrainie wywołuje w Moskwie głębokie zaniepokojenie. - Ta katastrofa humanitarna jest obecnie tematem nr 1 do dyskusji - powiedział, zauważając, że możliwość udzielenia pomocy humanitarnej jest omawiana w różnych formatach.

Pieskow uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy Rosja gotowa jest przyjść z pomocą w trybie jednostronnym. - Potrzebne są co najmniej dwustronne uzgodnienia - wskazał.

Komentując oświadczenie Waszyngtonu, który w piątek ostrzegł Moskwę przed dalszą interwencją na wschodniej Ukrainie, w tym pod pretekstem dostarczenia pomocy humanitarnej, gdyż byłoby to uznane za "inwazję", sekretarz prasowy Władimira Putina oświadczył, że strona rosyjska "słyszała to".

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

IAR/PAP/iz

''