Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 03.09.2014

Bieńkowska oficjalną kandydatką Polski na komisarza UE

Wicepremier we czwartek ma się udać do Berlina na rozmowy z nowym szefem Komisji Europejskiej. Na razie nie wiadomo, jaką tekę obejmie.
Wicepremier Elżbieta Bieńkowska zostanie komisarzem Unii EuropejskiejWicepremier Elżbieta Bieńkowska zostanie komisarzem Unii Europejskiej PAP/Radek Pietruszka

- Decyzję podejmuje Jean-Claude Juncker i musimy poczekać na to rozstrzygnięcie - powiedziała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Według nieoficjalnych informacji, który pojawiły się w mediach, Bieńkowska ma szanse na objęcie ważnej teki gospodarczej. Warszawa nie ukrywała, że chciałby teki gospodarczej dla swojego komisarza. Mówiono o energii, rynku wewnętrznym albo konkurencji.

Według wicepremiera Janusza Piechocińskiego, Polsce przypadnie "ważna teka ekonomiczna". Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że Warszawa postawiła na tekę unijnego komisarza do spraw rynku wewnętrznego.

Decyzje o tym, jaki ostatecznie będzie mieć kształt nowa Komisja Europejska zależą od jej przewodniczącego. Mówi się, że będzie ona miała inny kształt niż ta dotychczasowa. Energia ma być na przykład połączona z klimatem. Jeden z unijnych dyplomatów powiedział Polskiemu Radiu, że może się i tak zdarzyć, że Warszawa dostanie komisarza nadzorującego kwestie gospodarcze, w randze wiceprzewodniczącego Komisji.

Jean-Claude Juncker podejmie decyzje o podziale tek po rozmowach z każdym z kandydatów. Rozpoczęły się one we wtorek i mają potrwać kilka dni. Skład Komisji powinniśmy poznać w przyszłym tygodniu. Później kandydaci na komisarzy będą musieli jeszcze przejść przesłuchania w Parlamencie Europejskim. By Komisja Europejska mogła zacząć urzędowanie musi uzyskać akceptację europosłów w głosowaniu. Nowi komisarze mają rozpocząć prace 1 listopada.

IAR/PAP/asop