Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Petar Petrovic 09.09.2014

Irak: polska ambasada została zamknięta, dyplomaci bezpieczni

Informację o zawieszeniu działalności placówki potwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ma to związek z pogarszającą się sytuacją w Bagdadzie i ofensywą dżihadystów z Państwa Islamskiego na północy Iraku.

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski powiedział Polskiemu Radiu, że polscy dyplomaci opuścili Bagdad i są w bezpiecznym miejscu. Sama ambasada będzie nieczynna do odwołania. - Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło decyzję o zawieszeniu działalności polskiej placówki w Bagdadzie. Nie oznacza to likwidacji, ale chwilowe wstrzymanie działalności. Przypominamy, że działa agencja konsularna w Irbulu, na terenie Autonomicznej Prowincji Kurdystanu - dodał Wojciechowski w rozmowie z Polskim Radiem.

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>
Polskie MSZ odradza też jakiekolwiek wyjazdy do Iraku i przypomina, że w sytuacjach zagrożenia polscy dyplomaci mogą nie mieć możliwości udzielenia pomocy.
Od kilku miesięcy radykałowie z Państwa Islamskiego przejmują kontrolę nad terenami na północy Iraku. Rządowa armia zdołała na razie powstrzymać marsz fanatyków na Bagdad, ale sytuacja wciąż pozostaje bardzo napięta. W nocy iracki parlament zaprzysiągł nowy rząd jedności narodowej, co ma pomóc w uspokojeniu napięć między szyitami a sunnitami.
Tymczasem od wtorku prezydent Obama rozpoczyna spotkania z kongresmenami, by przekonać ich do zaostrzenia walki z Państwem Islamskim, która może potrwać nawet kilka lat. W środę ma zaś przedstawić amerykańskiemu społeczeństwu szczegółowy plan pokonania go.

CNN Newsource/x-news

Z kolei sekretarz stanu USA leci na Bliski Wschód, by budować w tej sprawie międzynarodową koalicję.
- Niemal każdy kraj na świecie ma do odegrania jakąś rolę w eliminowaniu zagrożenia jakie stanowi Państwo Islamskie (IS) - powiedział sekretarz stanu John Kerry, informując, że udaje się we wtorek na Bliski Wschód, by budować w regionie koalicję do walki z dżihadystami z IS. Wśród krajów, które już pomagają lub zgłosiły chęć pomocy, Kerry wymienił Arabię Saudyjską, Kuwejt, Kanadę, Estonię, Albanię, Wielką Brytanię, Francję, Japonię i Australię.
pp/PAP/IAR