Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 27.09.2014

Prezes i wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego odwołani. Związkowcy: są odpowiedzialni za strajk

Do Katowickiego Holdingu Węglowego należy zagrożona likwidacją kopalnia Kazimierz-Juliusz, w której przez kilka dni trwał podziemny strajk. W sobotę ruszy kolejna tura negocjacji.
Górnicy podczas strajku podziemnego w Kopalni Węgla Kamiennego Kazimierz-Juliusz. w SosnowcuGórnicy podczas strajku podziemnego w Kopalni Węgla Kamiennego Kazimierz-Juliusz. w SosnowcuPAP/Andrzej Grygiel
Galeria Posłuchaj
  • Szef górniczej Solidarności, Jarosław Grzesik o odwołaniu prezesa i wiceprezesa KHW (źr. IAR)
  • Patryk Kosela, rzecznik prasowy Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" o odwołaniu prezesa i wiceprezesa KHW (źr. IAR)
Czytaj także

Prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Roman Łój został odwołany. Decyzję w tej sprawie podjęła rada nadzorcza. Pracę stracił także wiceprezes do spraw handlowo-rynkowych Mariusz Korzeniowski.

Związkowcy przyjęli tę wiadomość z radością. Zdaniem szefa górniczej ”Solidarności” Jarosława Grzesika, to bardzo dobra decyzja. - To są ludzie odpowiedzialni za to, że doszło do strajku. Nie było innego wyjścia, tylko zostać na dole i walczyć o swój dobytek, o swoje prawa. Dobrze, że tych ludzi odwołano - powiedział Grzesik.

Patryk Kosela, rzecznik prasowy Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" powiedział IAR, że zmiany personalne to krok w dobrą stronę. Ocenił, że prezes Łój był niereformowalny i nie można było się z nim porozumieć.

Nowym prezesem będzie Łukaszczyk?

Według niektórych źródeł zbliżonych do sprawy, następcą odwołanego prezesa KHW Romana Łoja ma zostać były wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk.

CZYTAJ: RADIO KATOWICE: NOWYM PREZESM KHW BĘDZIE ZYGMUNT ŁUKASZCZYK >>>

W sobotę kolejne rozmowy

Decyzjom personalnym towarzyszy kolejna runda negocjacji. - Sobota to dzień rozmów, mówi IAR Kosela. W sobotę w Katowicach ze związkowcami będą rozmawiać wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz i były premier Jan Krzysztof Bielecki, wysłannik Ewy Kopacz.

Górnicy kończą strajk podziemny

W południe górnicy z sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz zakończyli protest prowadzony kilkaset metrów pod ziemią. Jak powiedział w Polskim Radiu 24 Patryk Kosela, rzecznik Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", górnicy nie pójdą jednak do domów. Górnicy wraz z rodzinami będą oczekiwać na terenie zakładu na efekty rozmów z pracodawcą i stroną rządową. [WIĘCEJ >>>]

Część przelewów jest już na kontach

Jak powiedział w TVP Info rzecznik kopalni Artur Krawiec, przelewy z częścią wypłat za sierpień otrzymało 956 osób. Na pieniądze czeka pozostałych 26 pracowników. Przelewy zostały zrealizowane do wysokości średniej krajowej. Ci, którzy zarabiają ponad to, będą musieli poczekać - poinformował rzecznik.

Górniczy strajk pod ziemią

Rada nadzorcza KHW została zwołana na piątek w trybie pilnym, w związku z sytuacją w przeznaczonej do likwidacji kopalni Kazimierz-Juliusz.

Górnicy rozpoczęli protest domagając się wypłaty zaległych wynagrodzeń, przedłużenia żywotności kopalni, wykupu mieszkań zakładowych oraz - po całkowitym wyczerpaniu węgla i zakończeniu działania kopalni - przejścia do innych zakładów KHW na dotychczasowych warunkach. W piątek do protestujących pojechał wojewoda śląski Piotr Litwa. Rozmawiał z górnikami przebywającymi 380 m pod ziemią.

Zarząd KHW deklarował wielokrotnie, że wszyscy pracownicy kopalni - ok. tysiąca osób - znajdą zatrudnienie w innych zakładach holdingu. Kazimierz-Juliusz to spółka zależna KHW i ostatnia czynna kopalnia węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Ma zakończyć wydobycie na przełomie września i października. Pierwotnie kopalnia miała działać dłużej, przyspieszenie jej likwidacji zarząd holdingu tłumaczył wyczerpaniem dostępnych złóż oraz narastaniem problemów związanych z opłacalnością i bezpieczeństwem resztkowego wydobycia.
Roman Łój był prezesem KHW od grudnia 2010 r., wcześniej był wiceprezesem ds. handlowo-rynkowych w tej spółce. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, od lat jest znany w środowisku górniczym.

IAR/PAP/agkm