Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 01.10.2014

Australia: w ramach walki z terroryzmem zaostrzono prawo

Zmiany wiążą się ze wzrostem zagrożenia ze strony australijskich radykalnych muzułmanów, którzy wyjeżdżają do Iraku i Syrii aby walczyć po stronie dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS).
Operacja antyterrorystyczna w MelbourneOperacja antyterrorystyczna w MelbournePAP/EPA/JULIAN SMITH

Parlamentarzyści postanowili zaostrzyć przepisy dotyczące ujawniania szczegółów "operacji wywiadowczych". Grozić za to będzie teraz do 10 lat pozbawienia wolności. Karze podlegać będzie też kopiowanie, nagrywanie i przetrzymywanie tajnych materiałów.
Zdaniem twórców nowego prawa ma to zapobiec wyciekaniu newralgicznych danych, tak jak to było w przypadku byłego współpracownika amerykańskich służb specjalnych Edwarda Snowdena.
Za zaostrzeniem prawa głosowała rządząca Partia Liberalna Australii i główna siła opozycyjna - Australijska Partia Pracy.
Co z wolnością prasy?
Komitet Ochrony Dziennikarzy wyraził obawę, że nowe prawo może doprowadzić do ograniczenia wolności prasy w Australii. Organizacja uznała, że dziennikarze powinni być chronieni, a władze powinny umożliwiać im zbieranie informacji.
- Ten pakiet poważnie utrudni nam pracę dla dobra publicznego i dlatego apelujemy do parlamentarzystów o wprowadzenie zapisów chroniących dziennikarzy - powiedział rzecznik organizacji Bob Dietz.
Parlamentarzyści mają niedługo głosować też nad zmianami wprowadzającymi kary za wyjazdy obywateli na terytoria uznane przez australijskie MSZ jako "zabronione". Władze mają też otrzymać większy dostęp do informacji gromadzonych przez operatorów telekomunikacyjnych.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>
Akcje antyterrorystyczne
We wtorek w Meloburne, w ramach policyjnej akcji, przeszukano mieszkania osób podejrzanych o terroryzm. Funkcjonariusze zatrzymali 23-latka (nie ujawniono jego personaliów). Mężczyzna miał przekazać "poprzez nielegalną organizację terrorystyczną" 10 tys. dolarów amerykańskich obywatelowi USA, który za te pieniądze wyjechał ze Stanów Zjednoczonych do Syrii.

Dwa tygodnie temu australijskie władze przeprowadziły akcję antyterrorystyczną, w ramach której zatrzymano 15 osób. Operację zorganizowano, gdy służby wywiadowcze otrzymały doniesienia o apelach przywódców IS nawołujących bojowników do przeprowadzenia serii morderstw w Australii.
x-news.pl, ENEX
Premier Australii Tony Abbott ocenił, że do dżihadystów w Syrii i Iraku dołączyło co najmniej 150 Australijczyków. Około 20 bojowników wróciło do kraju. Wyszkoleni radykałowie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.
x-news.pl, CNN
WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>

Państwo Islamskie

Państwo Islamskie (wcześniej Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie) - organizacja terrorystyczna oraz samozwańczy kalifat istniejący na terenie Iraku i Syrii.

Celem ugrupowania, które jest spadkobiercą sunnickich ekstremistów z okresu okupacji Iraku przez siły zachodnie, jest ustanowienie państwa wyznaniowego opartego na zasadach prawa koranicznego na terenie Iraku, Syrii oraz Libanu.

29 czerwca 2014 roku ugrupowanie proklamowało na ziemiach okupowanych powstanie kalifatu pod nazwą "Państwo Islamskie".

PAP, kk

''