Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 01.10.2014

Expose premier Ewy Kopacz. Priorytety nowego rządu

- Chciałabym dziś złożyć solenne zobowiązanie do wiernej służby Polsce i Polakom - powiedział premier rozpoczynając swoje expose.
Premier Ewa KopaczPremier Ewa Kopacz PAP/Radek Pietruszka

W pierwszych słowach podkreśliła, że najważniejszym zadaniem będzie zwiększenie i odbudowanie zaufania Polaków do rządu, polityki i polityków. - Pierwszy krok do realizacji tego zadania to stała rozmowa z ludźmi i wsłuchiwanie się w ich problemy - stwierdziła.

- Wszystkie moje decyzje i działania mojego rządu będą podejmowane nie w oparciu o polityczne kalkulacje, ale będą miały jeden cel - szeroko pojęte bezpieczeństwo polskich rodzin - oznajmiła. Jak dodała, żaden polityczny sukces, żadna pochwała w mediach, nie sprawi jej większej satysfakcji, niż realizacja tego celu.

Polityka zagraniczna i obronna polską racją stanu

Szefowa rządu zaznaczyła, że politycy muszą wspólnie zadbać o bezpieczeństwo i szacunek dla Polski w Europie i na świecie. Dodała, że wymaga to pogłębionej debaty, także z opozycją, której wsparcie będzie kluczowe. Poinformowała, że do końca października szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych przedstawi informację o polityce zagranicznej.

- Polityka zagraniczna musi być oparta o system wartości, które są tak silne jak determinacja do ich obrony - powiedziała. Zaznaczyła, że "sytuacja na Ukrainie pokazała jak ważna w obliczu autorytaryzmu i chaosu jest solidarność państw demokratycznych". Dodała, że ważne jest to, że nie musimy sami mierzyć się z tym wyzwaniem, gdyż "stoi z nami Unia Europejska i NATO".

- Jest racją stanu niedopuszczenie do rozwodnienia stanowiska Zachodu i niedopuszczenie do osamotnienia Polski w wyniku stawiania sobie nierealistycznych celów - oświadczyła.
x-news.pl, Sejm

Pragmatyczna polityka wobec sytuacji na Ukrainie
Szefowa rządu zaznaczyła, że "celem jej rządu będzie prowadzenie pragmatycznej polityki wobec tego, co dzieje się na Ukrainie". - Dla Polski kluczowe jest ustanie walk na Ukrainie oraz konsolidacja państwa ukraińskiego  powiedziała. Dodała, że nie oznacza to zgody na zabór suwerennego terytorium ukraińskiego ani zmiany granic w Europie za pomocą siły.
Premier wyjaśniła, że wspieramy proeuropejski kierunek rozwoju Ukrainy, ale nie zastąpimy Ukraińców w reformowaniu ich kraju.
Dalsze wzmacnianie pozycji Polski w UE
- Nasz kraj będzie zabiegać o to, by Unia Europejska wcieliła w życie ideę solidarności energetycznej. Dlatego też musimy aktywnie wspierać budowę unii energetycznej zaproponowanej przez mojego poprzednika, a dzisiaj popieranej przez zdecydowaną większość europejskich liderów - zapowiedziała Kopacz.
Podkreśliła, że nie można godzić się na to, by Polska i inne kraje regionu były "skazane na łaskę i niełaskę zewnętrznych dostawców gazu, którzy uzależniają dostawy lub ceny surowca od bieżących celów politycznych". - Mój rząd będzie więc przekonywał Unię Europejską, by skutecznie doprowadzić do ukrócenia wszelkich monopolistycznych praktyk i manipulacji cenowych - oznajmiła.
x-news.pl, Sejm

Wydatki obronne wzrosną do 2 proc. PKB

- Mój rząd zapewni Polsce i Polakom bezpieczeństwo. Realizując ten cel zwiększymy wydatki obronne od 2016 roku do 2 proc PKB - powiedziała premier. Oznacza to dodatkowe 800 mln zł na nowoczesny sprzęt dla wojska polskiego. - Modernizując naszą armię będziemy budować innowacyjny potencjał polskiego przemysłu obronnego - podkreśliła szefowa rządu.

Premier zapowiedziała, że w listopadzie zostanie przedstawiony plan zwiększenia bezpieczeństwa kraju. Szefowa rządu podkreśliła m.in., że jedną z istotnych kwestii, jeśli chodzi o bezpieczeństwo państwa, jest współpraca sił zbrojnych z służbami porządkowymi - m.in. policją czy Strażą Graniczną.

Premier o wprowadzeniu euro

- Wzmocniona strefa euro i stabilna polska gospodarka to dwa kryteria, które w najlepszy sposób określają moment przyjęcia europejskiej waluty - stwierdziła Kopacz. Oświadczyła, że zdrowe finanse publiczne to istotny element budowy bezpieczeństwa Polski.

Podkreśliła również, że "gospodarka i zdrowe finanse publiczne to istotny element budowania bezpieczeństwa Polski i Polaków". - Mój rząd konsekwentnie będzie dążył do dalszej stabilizacji finansów publicznych, starając się utrzymywać równowagę między zapewnieniem wzrostu gospodarczego a ograniczeniem wydatków - zapowiedziała.
Uproszczenia dla podatników
Premier zapowiedziała w expose uproszczenia dla podatników, m.in. zmiany w administracji podatkowej czy pomoc asystenta podatnika dla przedsiębiorców.
W przyszłym roku wprowadzone będą konkretne ułatwienia dla podatników, takie jak system e-podatki czy zmiany w administracji podatkowej. Podatnik będzie mógł załatwić swoje sprawy w dowolnym urzędzie, a "w centrum obsługi pracownik urzędu skarbowego obsłuży obywateli nie tylko w sprawach dotyczących podatków, ale także z zakresu działania innych instytucji, takich jak ZUS czy Służba Celna".
- Przez pierwsze 18 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy będą mogli liczyć na pomoc asystenta podatnika - powiedziała szefowa rządu. Z kolei wyspecjalizowane urzędy skarbowe miałyby "skupić się na obsłudze największych podmiotów".
Ochrona polskiego górnictwa
- Celem rządu jest ochrona polskiego górnictwa przed nieuczciwą konkurencją, unowocześnienie i restrukturyzacja branży oraz niższe koszty energii - powiedziała Kopacz.
- Jedną z pierwszych decyzji, którą podjęłam, jest przyspieszenie prac nad ustawami, które w mądry sposób połączą trzy zasadnicze cele dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Polski. Musimy chronić polskie górnictwo przed nieuczciwą konkurencją. Po drugie, nie ustanę w wysiłkach, by ta branża stała się wreszcie rentowna. Po trzecie, (...) polskie domy muszą być ogrzewane, a koszty energii nie mogą rujnować budżetów domowych - podkreśliła.
Urlopy rodzicielskie dla wszystkich
- Od 2016 roku z urlopów rodzicielskich będą mogli skorzystać wszyscy rodzice bezrobotni, pracujący na umowy o dzieło, studenci i rolnicy - ogłosiła szefowa rządu. Podkreśliła, że będzie to świadczenie w wysokości ok. tysiąca złotych i będzie je można pobierać przez 12 miesięcy po urodzeniu dziecka. W przypadku urodzenia bliźniaków, trojaczków "odpowiednio dłużej".

Do tego w 2015 roku rząd zwiększy nakłady na budowę żłobków - z 50 mln do 100 mln, natomiast w latach 2015-2020 - w ramach pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego i specjalnego systemu ulg w podatku PIT- wsparta zostanie budowa przyzakładowych żłobków i przedszkoli.
x-news.pl, Sejm
Rząd zadba o uczniów, studentów i absolwentów

- Status materialny nie może być barierą dla szans edukacyjnych - powiedziała Kopacz. Zapowiedziała, że do 2017 roku wszystkie klasy szkół podstawowych i gimnazjów zostaną zaopatrzone w bezpłatne podręczniki i zeszyty ćwiczeń.

Wspomniała też o programie staży dla studentów w administracji publicznej. Jak podkreśliła, dzięki temu programowi studenci zdobędą nie tylko wiedzę, ale również praktykę.
Premier mówiła także od 2016 roku najzdolniejsi studenci będą mogli za państwowe pieniądze studiować na uczelniach wyższych za granicą. Jest jednak warunek - co najmniej pięć lat od zakończenia studiów będą musieli pracować w Polsce.
Waloryzacja emerytur, powstanie Instytut Geriatrii

Kopacz zapowiedziała, że jej rząd zrealizuje obietnice Tuska dotyczące waloryzacji emerytur. Ogłosiła również, że powstanie Instytutu Geriatrii, który kształciłby lekarzy tej specjalności.
- Bardzo chciałabym stworzyć w Polsce znaną z rozwiniętych krajów Zachodu instytucję dziennych domów opieki, w których seniorzy znaleźliby opiekę medyczną, ofertę ciekawego spędzenia czasu i poczucie bezpieczeństwa - powiedziała.
Podtrzymała też wcześniejsze zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia dotyczące stworzenia Instytutu Geriatrii. - Będzie to specjalny ośrodek leczenia i opieki nad osobami starszymi. Stworzenie tej instytucji umożliwi nam wyedukowanie i wykształcenie większej liczby geriatrów w Polsce, których dzisiaj w Polsce dramatycznie brakuje - oznajmiła.
Premier zapewniła też, że jej rząd zrealizuje obietnice waloryzacji emerytur. W 2015 roku na ten cel zostanie przeznaczonych 3,8 mld zł.
Wdrożenie pakietu onkologicznego i kolejkowego
Premier poinformowała, że zadaniem ministra zdrowia w 2015 roku będzie bezpieczne dla pacjentów wdrożenie pakietów kolejkowego i onkologicznego.
- Z jednego musimy sobie zdawać sprawę: skrócenie kolejek w szpitalach i przychodniach będzie realne tylko w sytuacji, gdy dostęp do lekarzy będzie łatwiejszy, gdy specjalistów będzie więcej. Mamy na to rozwiązanie i znaleźliśmy na to dodatkowe środki w budżecie państwa - oznajmiła.
Wyjaśniła, że począwszy od 2015 roku budżet sfinansuje specjalizacje lekarzy rezydentów wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015. - Jest ich dziś 3,5 tysiąca - podała. - Dzięki temu do polskich szpitali i przychodni trafią młodzi i zdolni lekarze rezydenci, co skróci czas oczekiwania na wizytę lekarską - wytłumaczyła premier.
Więcej autostrad, szybsze pociągi, rozwój polskich portów
Premier zaznaczyła w swoim expose, że od kilku lat trwa intensywna budowa sieci autostrad w Polsce. W ciągu najbliższych sześciu lat, ta sieć ma być kompletna. Jeszcze w tym roku zostanie oddanych do użytku ponad 160 km dróg ekspresowych. W tym roku zostaną też podpisane umowy na budowę kolejnych 300 km. W 2015 roku drogowcy mają oddać do użytku 250 km dróg ekspresowych. Kopacz zapowiedziała też, że do 2020 roku będziemy mieli gotowe autostrady A1, A2 i A4. Gotowa ma też być obwodnica Warszawy.
Premier zapowiedziała także, że już niedługo pasażerowie odczują dużą poprawę zarówno jeśli chodzi o jakość taboru, jak i czas przejazdu pociągów. Oświadczyła, że już w grudniu skróci się podróż do takich miast, jak Katowice, Kraków, Gdańsk oraz Wrocław. W 2015 roku zdecydowana większość taboru będzie nowa, bądź zmodernizowana.
Zdaniem Ewy Kopacz należy też inwestować w rozwój polskich portów morskich. Premier chce przeznaczyć duże środki na ten cel. W roku 2015 będzie to ponad miliard złotych, a do 2020 roku, ponad 11 mld zł. Wszystko po to, by zwiększać ich przepustowość.
Szefowa rządu mówiła także o wydatkach na modernizację komunikacji miejskiej. Do 2020 roku na nowy tabor oraz budowę nowych linii tramwajowych ma zostać przeznaczonych ponad 13 mld zł.
Bezpłatne porady prawne
- Mój rząd zaproponuje program - prawo dla każdego. Wzorowany na rozwiązaniach amerykańskich - powiedziała Ewa Kopacz. Program ma powstać dzięki współpracy rządu, samorządu i organizacji pozarządowych.
W Polsce nie ma państwowego systemu pozasądowej pomocy prawnej dla ubogich. Już wcześniej nowy minister Cezary Grabarczyk zapowiedział, że się to zmieni. Ujawnił też, że nowy system ma być oparty na ośrodkach pomocy społecznej. Obecnie za poradę prawną w kancelariach trzeba płacić minimum 200 złotych.
Kultura dostępna dla wszystkich

- Sprawiedliwość wymaga, aby kultura była dostępna dla wszystkich grup społecznych, niezależnie od miejsca zamieszkania i standardu życia. Dlatego planujemy wdrożenie programu "kultura dostępna" - powiedziała Kopacz.
Dzięki temu programowi - jak wytłumaczyła - bilety do najważniejszych muzeów i teatrów będą tańsze, a lekcje w instytucjach kultury dla dzieci i specjalne oferty dla seniorów - darmowe.
Rząd zadba też o bogatszą ofertę w bibliotekach, poszerzanie do nich dostępu. Szerszy dostęp ma być także do nagrań koncertów i spektakli objętych prawami autorskimi.
premier.gov.pl, PAP, IAR, kk