Logo Polskiego Radia
PAP
Kinga Żurawska 04.11.2014

Rzeźba Misia Paddingtona opanowała ulice Londynu

Już teraz Londyn ma nową atrakcje turystyczną. Miasto można zwiedzać spacerując tzw. "Szlakiem misia Paddingtona – Paddington Trail”. Projekt został wymyślony, by przywrócić popularność tej niemal klasycznej postaci literatury dziecięcej.
Miś Paddington, jedna z najpopularniejszych postaci brytyjskiej literatury dziecięcej, opanował we londyńskie uliceMiś Paddington, jedna z najpopularniejszych postaci brytyjskiej literatury dziecięcej, opanował we londyńskie uliceSlewrate/Wikipedia

Organizatorzy przygotowali, aż 50 figur Paddingtona. Każda z nich jest inna, dzięki projektom brytyjskich artystów, polityków i celebrytów. Swojego misia mają m.in. burmistrz Londynu Boris Johnson, David Beckham, Michael Sheen czy sam twórca postaci niedźwiadka Michael Bond. Trzy z pięćdziesięciu rzeźb zostały zaprojektowane przez władze Peru, kraju z którego, według oryginalnej historii opowiedzianej w książkach, Paddington trafił do Wielkiej Brytanii.

Na "Szlaku Paddingtona” są m.in. Trafalgar Square, Downing Street, siedziba brytyjskiego parlamentu, Greenwich, słynny teatr Globe czy lotnisko Heathrow. Nie zabrakło również najważniejszego miejsca czyli dworca Paddington, na którym to bajkowy miś rozpoczął swoją przygodę z Londynem.

Rzeźby zdobić będą ulice Londynu do końca roku, po czym zostaną zlicytowane, a dochód z aukcji zostanie przekazany dla fundacji NSPCC, zajmującej się zwalczaniem i zapobieganiem wykorzystywania dzieci.

Gadającego misia powołał do życia pisarz Michael Bond w wydanej 13 października 1958 roku książce "Miś zwany Paddington”. Od tego czasu wystąpił on w 14 książkach, które zostały przetłumaczone na 40 języków i sprzedały się łącznie w 35 mln egzemplarzy. Następnie postać niedźwiadka pojawiła się w trzech serialach animowanych. A pod koniec listopada trafi pierwsza w historii pełnometrażowa produkcja z udziałem misia.
Choć Paddington jest jedną z najbardziej znanych brytyjskich postaci literatury dziecięcej, to mało kto wie, że w powstaniu zabawki przedstawiającej misia niebagatelną rolę odegrał popularny także w Polsce prezenter programu motoryzacyjnego "Top Gear" Jeremy Clarkson. W 1971 roku matka przyszłego dziennikarza motoryzacyjnego zaprojektowała pluszaka jako prezent gwiazdkowy dla swojego syna i jego siostry. Jej firma, Gabrielle Designs, jako pierwsza wprowadziła też misia do sprzedaży.
Z zabawką wiąże się jeszcze jedna ciekawostka. W 1994 roku pluszak został bowiem przekazany w prezencie przez brytyjskich budowniczych tunelu pod kanałem La Manche ich francuskim kolegom, gdy doszło do połączenia drążonych przez nich tuneli.

kz, PAP