Logo Polskiego Radia
IAR
Juliusz Urbanowicz 16.11.2014

Czesi i Słowacy zawiedzeni efektami "aksamitnej rewolucji" - 25 lat później

"Aksamitna rewolucja" 1989 roku nie spełniła oczekiwań Czechów i Słowaków - wynika z badań agencji Median, przeprowadzonych na zlecenie Czeskiej Telewizji oraz Radia i Telewizji Słowacji.
Prezydenci (od lewej): Czech Milosz Zeman, Polski Bronisław Komorowski, Słowacji Andrej Kiska, Węgier Janos Ader i Ukrainy Petro Poroszenko - na uroczystościach 25-lecia aksamitnej rewolucji, która obaliła komunizm w ówczesnej CzechosłowacjiPrezydenci (od lewej): Czech Milosz Zeman, Polski Bronisław Komorowski, Słowacji Andrej Kiska, Węgier Janos Ader i Ukrainy Petro Poroszenko - na uroczystościach 25-lecia "aksamitnej rewolucji", która obaliła komunizm w ówczesnej Czechosłowacji FILIP SINGER Dostawca: PAP/EPA.
Posłuchaj
  • Słowacja wspomina aksamitną rewolucję - z Bratysławy specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski (IAR)
  • Nastroje Czechów i Słowaków 25 lat po "aksamitnej rewolucji" - z Pragi Paweł Szukała (IAR)
Czytaj także

 

Zawiedzionych jest 54 procent Czechów i aż 70 procent Słowaków, którzy w 1989 roku byli razem obywatelami Czechosłowacji. Po upadku komunizmu przywódcy polityczni Czechów i Słowaków postanowili dokonać podziału kraju na dwa odrębne państwa.
Z jakości demokracji, która nastała po "aksamitnej rewloucji" i "aksamitnym rozwodzie" zadowolonych jest tylko 20 procent Czechów i zaledwie 17 procent Słowaków. Jedni i drudzy mówią, że nie zostały spełnione ich oczekiwania dotyczące poziomu życia, spraw socjalnych, likwidacji bezrobocia.

Ludzie są rozczarowani przede wszystkim dlatego, że ich wyobrażenia z listopada 1989 roku, po upadku komunizmu, nie zostały potwierdzone przez skutki transformacji ekonomicznej.
Najbardziej zadowoleni w obu krajach są młodzi ludzie z wyższym wykształceniem.

Badania przeprowadzono na początku listopada na reprezentatywnej próbie około tysiąca osób w każdym z krajów.

W niedzielnych uroczystościach upamiętniających upadek komunizmu, w stolicy Słowacji Bratysławie, bierze udział prezydent RP Bronisław Komorowski -  wraz z przywódcami Czech, Słowacji i Węgier.

Uroczystości rocznicowe rozpoczynają się w Bratysławie, bo to właśnie w tym mieście 25 lat temu na ulice wyszli licealiści. Ich manifestacja stała się początkiem protestów, które obaliły komunizm w ówczesnej Czechosłowacji.

4 czerwca 1989

W spotkaniu w Bratysławie uczestniczy też prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Obchody "aksamitnej rewolucji"  w poniedziałek przeniosą się do czeskiej Pragi.

JU/IAR

''