Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 13.12.2014

Niemiecki dziennik ostro: Europa musi ścigać za tortury CIA. "To zbrodnia wojenna"

Kraje europejskie muszą ścigać osoby odpowiedzialne za tortury stosowane przez CIA - pisze komentator niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Jego zdaniem, to obowiązek państwa prawa.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Komentator gazety przypomina, że prawo międzynarodowe zabrania stosowania tortur i nakazuje karać osoby, które się ich dopuszczają. Amerykanie pozwolili na tortury, ale nie zamierzają wyciągać wobec sprawców prawnych konsekwencji. Mimo że - jak czytamy - George W. Bush, Dick Cheney i inni powinni stanąć przed sądem. Dlatego to kraje europejskie muszą zademonstrować, że znęcanie się nad ludźmi jest zabronione.

Zdaniem autora tekstu, tortury można potraktować jak zbrodnię przeciwko ludzkości albo zbrodnię wojenną. Jak czytamy, jeśli doszło do nich w krajach będących członkami Międzynarodowego Trybunału Karnego, mógłby on interweniować.

Więzienia CIA w Polsce - czytaj więcej >>>

Komentator dziennika zdaje sobie sprawę z faktu, że Stany Zjednoczone nie wydadzą za granicę oskarżonych o tortury, a postępowanie przeciwko nim zaszkodzi relacjom z Ameryką. Ale to nieuniknione, jeśli Europa chce pokazać, że wierzy w zachodnie wartości - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".

Senat USA oskarża CIA o brutalność i nieskuteczność

We wtorek po południu Senat USA opublikował streszczenie swego raportu, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa. W liczącym 525 stron dokumencie nie padają nazwy państw, które współpracowały z USA i zgodziły się mieć na swym terytorium tajne ośrodki CIA.

Według raportu techniki, jakich używali agenci CIA przesłuchując podejrzanych o terroryzm, obejmowały m.in. podtapianie (waterboarding), pozbawianie snu, utrzymywanie w trudnej pozycji przez długi czas. Zdaniem senatorów, te metody wykraczały poza granice prawa, a CIA nie uzyskała zgody prawników administracji republikańskiego prezydenta George'a W. Busha na ich stosowanie. Senatorowie wskazali też, że CIA wprowadzała w błąd polityków i opinię publiczną, gdyż jej przesłuchania były "o wiele bardziej brutalne" niż agencja kiedykolwiek informowała.

Źródło: CNN Newsource/x-news

- Wzmocnione techniki przesłuchań były nieskuteczne i nigdy nie dostarczyły informacji, które miałyby doprowadzić do udaremnienia "nieuchronnego zagrożenia terrorystycznego" - głosi raport.

IAR/PAP/aj