Logo Polskiego Radia
PAP
Petar Petrovic 28.12.2014

Walka z islamistami. Ujęto wysokiego rangą przywódcę Al-Szabab

Zakariya Ahmed Ismail Hersi, jeden z najważniejszych dowódców islamistycznej partyzantki Al-Szabab, został ujęty przez policję na południu Somalii - poinformowały tamtejsze władze. W 2012 r. USA oferowały 3 mln dolarów za pomoc w jego schwytaniu.
Terroryści islamscy z Al-SzababTerroryści islamscy z Al-SzababWORLD NEWS/youtube

Dzięki otrzymanej poufnej informacji policja znalazła dom w regionie Gedo, w którym Hersi ukrywał się od sześciu dni, i wtargnęła do środku. Islamista miał przy sobie broń palną, ale nie stawiał oporu przy zatrzymaniu - podał przedstawiciel władz miejscowości El Wag.

Według anonimowego źródła cytowanego przez agencję Reutera Hersi w niedzielę zostanie przetransportowany do stolicy kraju, Mogadiszu. Al-Szabab dotychczas nie wydał komentarza w tej sprawie.

Wysoka nagroda

Za informację mogącą pomóc w schwytaniu Hersiego, głównego przywódcę wywiadowczego skrzydła Al-Szabab, USA oferowały w czerwcu 2012 r. 3 miliony dolarów.

Proszący o anonimowość oficer somalijskiego wywiadu w rozmowie z agencją AP zasugerował, że Hersi mógł dać się aresztować z powodu konfliktu między nim a byłym liderem grupy, Ahmedem Abdim Godane, który zginął we wrześniu w amerykańskim ataku lotniczym. Według BBC w ubiegłym roku Hersi pokłócił się z Godane i od tego czasu ukrywał się, jednocześnie pozostając wpływową postacią wśród bojowników Al-Szabab.

Powiązania z Al-Kaidą

Obecnie przywódcą tej islamistycznej partyzantki, powiązanej z Al-Kaidą, jest Ahmad Umar.

USA wspierają siły Unii Afrykańskiej, które w prowadzonej od 2011 r. kampanii zdołały wyprzeć Al-Szabab z Mogadiszu i innych miast. Grupa ta dąży do obalenia wspieranego przez Amerykanów rządu i dokonuje częstych ataków na cele rządowe oraz na cele w sąsiednich krajach, które wysłały żołnierzy do Somalii w ramach misji UA.

***

- Somalijska al Shabab, jak wiele podobnych organizacji, działa strategicznie. Celuje w czuły punkt, daje zagubionym młodym ludziom poczucie tożsamości i przynależności - mówiła w trójkowym "Raporcie o stanie świata" Hawa Abdi, ucząca socjologii na uniwersytecie w Minnesocie, po zamachu terrorystów na na centrum handlowe w Kenii >>>

pp/PAP