Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Jaremczak 15.01.2015

Rosja: dlaczego Polska nie zaprosiła Władimira Putina na obchody wyzwolenia obozu w Auschwitz?

W Rosji nie wszyscy rozumieją, dlaczego Polska nie zaprosiła Władimira Putina na uroczystości do Oświęcimia. Według „Komsomolskiej Prawdy”, polskie władze wykazały się "brakiem pamięci historycznej", ponieważ to Armia Czerwona wyzwoliła więźniów obozu Auschwitz-Birkenau.
Posłuchaj
  • W Rosji nie wszyscy rozumieją, dlaczego Polska nie zaprosiła Władimira Putina na uroczystości do Oświęcimia. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Czytaj także

Brak zaproszenia dla prezydenta Władimira Putina na uroczystości był komentowany w kuluarach otwartej w czwartek w Moskwie wystawy "Niemiecki, nazistowski obóz śmierci - Auschwitz". Uczestniczący w ceremonii otwarcia radzieccy kombatanci uważają, że władze naszego kraju nie okazały należytego szacunku wyzwolicielom. - Myśmy wyzwalali Oświęcim. Wielu naszych żołnierzy tam poległo. Kiedyś uda się nam odbudować przyjaźń z Polakami - powiedział jeden z byłych żołnierzy Armii Czerwonej.

W trakcie wystawy oficjalne wyjaśnienia w tej sprawie przekazała ambasador Rzeczpospolitej w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Powiadomienie o uroczystych obchodach rocznicowych zostało wysłane do wszystkich zainteresowanych krajów. Władze Polski podejmą przedstawicieli każdego z tych państw, szanując wybór, jaki został dokonany - podkreśliła polska ambasador. Podobne wyjaśnienia przekazał rosyjskim mediom rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow. Kilka dni temu poinformował, że to Władimir Putin nie wybiera się do Oświęcimia.

Rosję ma reprezentować rosyjski ambasador w Polsce.
Obchody 70 rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz odbędą się 27 stycznia.  Do Polski wybierają się między innymi prezydenci Francji, Niemiec, Austrii, Chorwacji, Malty, Słowenii, Szwajcarii oraz koronowane głowy z Belgii, Holandii, Luksemburga, Norwegii i Szwecji. Dodatkowo wszystkie kraje Beneluksu będą reprezentowali premierzy. Na czele polskiej delegacji stanie prezydent Bronisław Komorowski, a Watykan będzie reprezentował kardynał Stanisław Dziwisz.

O uroczystościach rocznicy poinformowane zostały 43 państwa - członkowie Unii Europejskiej oraz darczyńcy Fundacji Auschwitz. Są wśród nich Argentyna, Australia, Izrael, Kanada, Nowa Zelandia, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja i Watykan. Podczas uroczystości mają przemawiać więźniowie obozu, a nie przedstawiciele władz.

27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej w godzinach popołudniowych otworzyli bramy obozu. Zastali tam ponad 7 tysięcy więźniów będących na skraju wyczerpania. Do momentu wyzwolenia, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz w 1940 roku.

IAR/asop