Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 19.01.2015

Duże zmiany w Kompanii Węglowej. Rezygnacja czterech wiceprezesów

Czterech wiceprezesów Kompanii Węglowej ustąpiło ze stanowiska. Jest wśród nich odpowiedzialny za restrukturyzację, omawianą w ostatnich dniach przez rząd. Jego następcy już nie będzie.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnesxc.hu

Jak poinformowała na konferencji prasowej szefowa rady nadzorczej spółki Małgorzata Dec-Kruczkowska, obecny zarząd Kompanii Węglowej to dwie osoby: prezes Tomasz Sędzikowski i wiceprezes do spraw sprzedaży i marketingu Michał Sobel. Do dymisji podali się wiceprezesi do spraw: restrukturyzacji - Tomasz Jakubowski, pracy - Piotr Rykala, ekonomiki i finansów - Władysław Kulczycki, oraz produkcji - Janusz Chmielewski.

W tym tygodniu zostanie rozpisany konkurs na trzech zastępców, bo zarząd postanowił, by nie wyłaniać nowego wiceprezesa do spraw restrukturyzacji.

Prezes Kompanii Węglowej mówił, że mimo zmian w rządowym planie ratunkowym dla Kompanii, najważniejsze elementy pozostały. Dodał, że najważniejsze dla jego spółki będzie "odcięcie nierentownych aktywów" i inne ich finansowanie. Podział dwóch kopalń: Bobrek-Centrum i Sośnica-Makoszowy będzie też bardziej kosztowny dla Kompanii Węglowej, a ich przekazanie do spółki Restrukturyzacji Kopalń opóźni się przez to.

Porozumienie z górnikami

Zgodnie z podpisanym w sobotę porozumieniem rządu ze związkami zawodowymi, nie dojdzie do przewidzianej w pierwotnej wersji rządowego planu likwidacji czterech kopalń KW, przeciwko czemu szczególnie protestowały związki zawodowe i samorządy.

Źródło: TVP/x-news

Kopalnie te: Piekary, Brzeszcze, a także - po podziale wcześniejszych zakładów - Makoszowy i Centrum, mają zostać przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Perspektywą prowadzonej tam restrukturyzacji ma być np. pozyskanie dla ich części (tzw. zorganizowanych części kopalni) inwestorów lub tworzenie z nich spółek pracowniczych. Reszta zakładów trafi do tworzonej przez Węglokoks nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

W stosunku do pierwotnej wersji planu naprawczego dla KW zmieniono też założenia pakietu socjalnego (dotyczy pracowników zakładów trafiających do SRK). Wprowadzono dodatkowy urlop przedemerytalny dla pracowników przeróbki, zlikwidowano odprawy jednorazowe dla pracowników dołowych, wprowadzono wyższe odprawy dla pracowników powierzchni.

IAR/PAP/aj