Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 19.01.2015

Rząd: program dla górnictwa będzie kilkanaście procent droższy

Ministrowie rządu Ewy Kopacz tłumaczyli na wspólnej konferencji prasowej założenia porozumienia w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Po zmianach wprowadzonych w porozumieniu ze związkami zawodowymi rządowy program naprawy Kompanii Węglowej będzie o "kilkanaście procent" droższy.
Od lewej: minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński i pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech KowalczykOd lewej: minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński i pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech KowalczykPAP/Rafał Guz
Posłuchaj
  • Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński: porozumienie strony rządowej z górniczymi związkami jest historyczne (IAR)
  • Ekspert energetyczny Tomasz Chmal: zgoda Komisji Europejskiej na restrukturyzację górnictwa będzie konieczna (IAR)
  • Tomasz Chmal: za naprawę kopalń zapłacimy wszyscy (IAR)
  • Czy porozumienie z górnikami to historyczny sukces? - relacja Tomasza Majki (IAR)
  • Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda: rząd próbuje pięknymi słowami przykryć swoją porażkę (IAR)
  • Piotr Duda: nie do przyjęcia są słowa polityków, którzy twierdzą, iż porozumienie rządu z górnikami zostało osiągnięte w dialogu (IAR)
  • Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, Marek Tatała: dużą część wydatków na modernizację górnictwa pochłoną koszty osobowe (IAR)
Czytaj także

Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński ocenił, że porozumienie strony rządowej z górniczymi związkami, które powstało na bazie planu przedstawionego 7 stycznia, jest porozumieniem historycznym.

Jak podkreślał na konferencji prasowej minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński, "strona społeczna uznaje, aby tak reformować górnictwo, by ono było ekonomicznie wydolne, by perspektywa miejsc pracy dla górników nie była perspektywą doraźną; półroczną, roczną, a perspektywą trwałą".

Strona rządowa i górnicze związki zawodowe podpisały w sobotę w Katowicach porozumienie w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Na początku marca mają się odbyć rozmowy ws. programu dla całego Śląska.

Źródło: TVN24/x-news

Zgodnie z porozumieniem nie dojdzie do przewidzianej w pierwotnej wersji rządowego planu likwidacji czterech kopalń KW, przeciwko czemu szczególnie protestowały związki i m.in. zainteresowane samorządy.

Po zmianach wprowadzonych w porozumieniu ze związkami zawodowymi rządowy program naprawy Kompanii Węglowej będzie o "kilkanaście procent" droższy - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk.
Podczas konferencji prasowej Kowalczyk zastrzegł, że to dopiero szacunek. Pierwotnie rządowy program dla KW miał kosztować 2,3 mld zł w latach 2015-2016. W zawartym w sobotę porozumieniu strony rządowej ze związkami zawodowymi powiększono osłony socjalne, m.in. urlopy górnicze będą obejmowały też pracowników przeróbki, a nie tylko górników dołowych, a pracownicy przeróbki mechanicznej węgla, administracji i powierzchni mogą skorzystać z 12-miesięcznych odpraw zamiast zaproponowanych pierwotnie 10-miesięcznych i 3,6-miesięcznych.
Przedstawiciele rządu nie ujawnili, na jakie ustępstwa poszła strona związkowa, tłumacząc, że nie ujawnia się "kuchni negocjacyjnej".

"Polska energia będzie oparta na węglu najbliższe 30 lat"

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński na poniedziałkowej konferencji prasowej przypomniał, że w ciągu ostatnich 8 lat ceny węgla spały o ok. 50 proc., a w styczniu tego roku - o prawie 10 proc.
- Mamy bardzo dynamiczną sytuację gospodarczą (...) i trudno nie reagować na takie zdarzenia, które implikowałby zagrożenia dla gospodarki, przede wszystkim dla ludzi pracujących. Sukces w moim przekonaniu (...) sprowadza się do tego, że znaleźliśmy wspólną drogę naprawy sektora górniczego, ochrony miejsc pracy i działania w interesie publicznym, w interesie stricte bezpieczeństwa energetycznego kraju - zaznaczył.
Podkreślił, że polska energia będzie oparta na polskim węglu w perspektywie najbliższych 30 lat.

Kosiniak-Kamysz: porozumienie służy miejscom pracy

Obecny również na poniedziałkowej konferencji prasowej minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że to jest dobre porozumienie, które służy ludziom, miejscom pracy i bezpieczeństwu energetycznemu Polski.

Kosiniak-Kamysz dodał, że porozumienie zawarte pomiędzy stroną związkową i rządem jest pierwszym krokiem w planie naprawy polskiego górnictwa i umożliwia "dalsze wdrożenie planu naprawczego".
- W obecnym momencie wykonujemy pierwszy krok, bo to nie jest koniec ani rozmów z górnikami, ani to nie jest koniec procesu legislacyjnego, ani to nie jest koniec procesu naprawczego, to jest dopiero jego początek - powiedział minister pracy i polityki społecznej.
Dodał, że porozumienie daje szanse na to, żeby dialog z górnikami nabrał nowego impetu. A porozumienie osiągnięte w krótkim czasie to dobry wyznacznik na przyszłość - zaznaczył.

Kowalczyk: biznesplany Nowej Kompani Węglowej prawie gotowe

Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk, który również wziął udział w poniedziałkowej konferencji prasowej, poinformował, że biznesplany modelu Nowej Kompanii Węglowej są już prawie gotowe.

- Nowy model tzw. Nowej Kopalni Węglowej - biznesplany już są prawie gotowe, z harmonogramami (...) Na pewno będą duże zmiany po stronie technologicznej. Już w porozumieniu ( ze związkami zawodowymi - przyp. red.) zasygnalizowana jest kwestia wprowadzenia sześciodniowego tygodnia pracy - nie dla górników, tylko kopalnia ma tyle pracować - powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek Kowalczyk.
Kowalczyk wyjaśnił, że są duże rezerwy, jeśli chodzi o podwyższenia efektywności zarządzania w Kompani Węglowej. - Dlatego tworzymy nowy podmiot, do którego będą przeniesione tylko te części majątku, czy też zakłady i kopalnie, które są związane z działalnością górniczą - powiedział.
Pełnomocnik poinformował, że jeśli chodzi o koszty planu naprawczego dla budżetu to, są one jeszcze doprecyzowywane. - Ten koszt nie będzie znacząco wyższy od tego, co prognozowaliśmy, czyli 2,3 mld zł na lata 2015-2016 - zapewnił.

Potrzebna zgoda KE

Poinformował ponadto, że rozmowy z Komisją Europejską w sprawie notyfikacji ustawy dot. górnictwa węgla kamiennego zaczną się niezwłocznie.

- Jeśli chodzi o kwestię Komisji Europejskiej, ta ustawa, czy też program będzie podlegał procesowi notyfikacji. Niezwłocznie zaczniemy rozmowy z Komisją Europejską na ten temat - powiedział Kowalczyk.

Ekspert energetyczny Tomasz Chmal również podkreśla, że na rządowy plan restrukturyzacji górnictwa będzie konieczna zgoda Komisji Europejskiej. Według niego rząd będzie uzasadniał konieczność zmian w górnictwie względami bezpieczeństwa i będzie miał rację. Tomasz Chmal podkreślił, że Komisja Europejska można jednak nie zgodzić się z tą argumentacją i stanąć na straży wspólnego rynku.
Ekspert dodaje, że za naprawę kopalń zapłacimy wszyscy. Według eksperta jest to cena, którą trzeba ponieść, jeżeli chcemy mieć rentowny sektor węglowy. Tomasz Chmal dodaje jednak, że potrzeba jest pewność, że zmiany zmierzają do uzdrowienia sytuacji, a nie rolowania zadłużenia i przesypywania z jednej kieszeni do drugiej.

"Wszyscy zapłacimy za restrukturyzację"

Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, Marek Tatała przypomina, że dużą część wydatków na modernizację górnictwa pochłoną koszty osobowe. Związkowcy kopalń wywalczyli wyższe odprawy niż te zapisane w pierwotnym planie. Rekompensaty otrzymają także pracownicy na powierzchni oraz ci administracyjni. To zwiększy nakłady na modernizację.
Według eksperta, trudno oszacować, ile pieniędzy pochłoną zmiany w górnictwie. Jeżeli nierentowne górnictwo wspomoże sektor energetyczny to koszty nie ograniczą się jedynie do wydatków na restrukturyzację. Zdaniem Marka Tatały, społeczeństwo może zapłacić w postaci wyższych rachunków za prąd.

Co zawiera porozumienie?

W podpisanym porozumieniu rząd ustępuje w sprawie kopalń, odpraw i osłon.

Jak powiedział po podpisaniu porozumienia w TVP Info pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk, w porozumieniu zmieniono nieco skład kopalń, które będą przekazywane do Spółki Restrukturyzacji Górnictwa, poprawiono pakiet osłonowy, wprowadzono urlopy przedemerytalne 3-letnie dla pracowników przeróbki oraz zniesiono 24-miesięczne odprawy dla górników dołowych.

Roszady z kopalniami

Kopalnie, które będą przekazywane do SRK to: KWK Piekary, Ruch Centrum (wyodrębniona z kopalni KWK Bobrek-Centrum), Ruch Makoszowy (wyodrębniona z KWK Sośnica-Makoszowy) oraz KWK Brzeszcze. Oznacza to podział dwóch kopalń; Bobrek - Centrum i Sośnica -Makoszowy. Jak dodał Kowalczyk, Ruch Sośnica będzie w tzw. nowej Kompanii Węglowej. Natomiast Ruch Bobrek, będzie sprzedany Węglokoksowi.

Dominik Kolorz: Spółka Restrukturyzacji Kopalń będzie czyśćcem dla słabych kopalń.

Źródło: TVN24/x-news

Kopalnie liczą na inwestorów

Dominik Kolorz, szef śląsko-dąborwskiej "Solidarności", powiedział dziennikarzom, że ważną rolę w procesie naprawczym odegrają inwestorzy. Nie chciał o nich mówić. Pokreślił, że ruchu Makoszowy oraz kopalnie Piekary i Brzeszcze mają inwestora. Problem jest z Ruchem Centrum w Bytomiu. Plany naprawcze muszą być uzgadniane ze związkami i inwestorzy będą kupować zdrowe części kopalń.

Są gwarancje zatrudnienia dla pracowników

Jak czytamy w porozumieniu, w razie niepowodzenia procesów inwestorskich /.../, udziela się gwarancji zatrudnienia dla wszystkich pracowników na zasadzie systemu alokacji uzgodnionego pomiędzy SRK S.A. a innymi podmiotami górniczymi w przypadku nieskorzystania z osłon socjalnych.

Powstanie nowa Kompania Węglowa

Powstała Nowa Kompania Węglowa. O powstaniu spółki zdecydowało w piątek zgromadzenie walne spółki Węglokoks. Trafi do niej w sumie 11 kopalń i kilka zakładów górniczych - mówił Dominik Kolorz.

Reszta kopalń będzie stopniowo przekazywana do nowego podmiotu. Ten będzie w pierwszym etapie funkcjonował na bazie tzw. kopalń rybnickich, potem przejdą do niego wszystkie pozostałe kopalnie i zakłady funkcjonujące w KW - dodał.

Kopacz: w marcu spotkanie ze związkami i samorządem ws. programu dla Śląska

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że na początku marca odbędą się rozmowy ws. programu dla całego Śląska. Poza stroną rządową, mają w nich wziąć udział związkowcy i samorządowcy. Chcę, aby na Śląsku biło serce polskiego przemysłu, by tutaj powstało centrum przemysłowe - mówiła.
─ Zgodnie ze złożoną deklaracją, na początku marca będziemy rozmawiać już o konkretach, będziemy również rozmawiać z wami, ale będziemy również rozmawiać z samorządowcami - powiedziała premier po podpisaniu porozumienia ws. planu naprawczego dla KW, zwracając się do Dominika Kolorza.
─ Wszyscy jak tutaj jesteśmy, wiemy, że polskie górnictwo, które ma przed sobą przyszłość, to jest zdrowe, ekonomiczne przedsiębiorstwo, które będzie gwarantować miejsca pracy, a gwarantem tego porozumienia będą oczywiście związki zawodowe i strona rządowa, ale wierzcie mi państwo, gwarantem tego porozumienia będą przede wszystkim górnicy, którzy ostatnie dni byli tam na dole i manifestowali swoje niezadowolenie - mówiła Kopacz.

Związki: utrzymane zostaną miejsca pracy i w zasadzie wszystkie kopalnie

Obecny na konferencji Dominik Kolorz, powiedział, że "w zasadzie wszystkie" kopalnie przeznaczone wcześniej do likwidacji, zostaną utrzymane przy życiu. Za najważniejszy uznał fakt, że nastąpiło docelowe połączenie kapitałowe z energetyką.

─ To normalne, że ci którzy produkują węgiel są "wsadem" do efektu końcowego, czyli energii. Teraz ten biznes będzie tworzył całość i jedność, i zabezpieczy interesy energetyczne Polski" - konstatował Kolorz.

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" dodał, że choć porozumienie musi być w przyszłości monitorowane i sprawdzane, jest przekonany, że wejdzie ono w życie. Dominik Kolorz zaznaczył, że podpisane porozumienie jest dobre i trudne jednocześnie. Pewnie zdarzy się tak, że "konsekwencje kogoś zabolą".

Żałował, że rozmowy ze stroną rządową były prowadzone "pod pręgierzem strajków i manifestacji". Wyraził nadzieję, że kolejne będą się toczyć w dobrej atmosferze.

Będą rozmowy nad restrukturyzacją całego górnictwa
Będą kontynuowane rozmowy nad restrukturyzacją całego górnictwa, zapowiedział. Jako najważniejsze w porozumieniu ocenił "docelowe połączenie kapitałowe z energetyką" . Porozumienie - jego zdaniem, zmierza ku temu, by zostały zabezpieczone interesy energetyczne Polski.

Porozumienie z górnikami - wygrana czy porażka rządu?

Źródło: TVP/x-news

IAR/PAP, awi