Logo Polskiego Radia
PAP
Artur Jaryczewski 27.01.2015

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Prezydent Obama: obiecujemy, że nigdy więcej nic podobnego się nie powtórzy

Nigdy nie zapomnimy o ofiarach Holokaustu - zapewnił prezydent USA Barack Obama w oświadczeniu wydanym w związku z Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 70. rocznicą wyzwolenia Auschwitz.
Mija 70. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-BirkenauMija 70. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-BirkenauPAP/EPA/STR

- Naród amerykański pragnie oddać hołd sześciu milionom Żydów oraz milionom innych ofiar zamordowanych przez nazistów - głosi oświadczenie Obamy. - Moja delegacja dołączy do prezydenta Bronisława Komorowskiego, narodu polskiego, oficjalnych delegacji z dziesiątków państw i wielu ocalałych podczas wtorkowych oficjalnych uroczystości w Polsce - zaznaczył prezydent USA.

Oddając cześć ofiarom oraz ocalałym z Holokaustu, należy przypomnieć, że "każda osoba ma przyrodzoną wartość i godność - podkreślił Obama. - Nakłada to na nas potrzebę odważnego występowania w obronie prześladowanych oraz przeciwko nietolerancji i nienawiści - wskazał. Jak dodał, niedawne zamachy terrorystyczne w Paryżu "przypominają o obowiązku potępienia i zwalczania rosnącego antysemityzmu we wszystkich jego przejawach, w tym wszelkich prób negowania Holokaustu i jego banalizacji".

Rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - zobacz serwis specjalny >>>

- Czcimy pamięć wszystkich ofiar Holokaustu, obiecując, że nigdy o nich nie zapomnimy - zapewnił Barack Obama. Nawiązał do ostrzeżenia włoskiego pisarza, ocalałego z Holokaustu więźnia Auschwitz Primo Leviego: "Skoro zdarzyło się to raz, może powtórzyć się znowu (...) może zdarzyć się wszędzie".

- Gromadzimy się dzisiaj, by wobec milionów pomordowanych i wszystkich ocalałych obiecać, że nigdy więcej nic podobnego się nie powtórzy - oświadczył.

Obóz śmierci. Obóz zagłady

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej.

PAP/aj