Logo Polskiego Radia
IAR
Izabela Zabłocka 04.02.2015

Rozmowy Grecji i UE o dalszej współpracy. "Chcemy poprawić unijne ramy"

Grecki premier Aleksis Tsipras odbył pierwsze rozmowy w Brukseli. Spotkał się z szefami Rady Europejskiej, Komisji i Parlamentu. To dopiero początek współpracy, która zapowiada się dość niełatwo. Strony zapewniają jednak o woli porozumienia.
Premier Grecji ustala nowe ramy współpracy w UEPremier Grecji ustala nowe ramy współpracy w UE PAP/EPA/GEERT VANDEN WIJNGAERT / POOL
Posłuchaj
  • Grecki premier Aleksis Tsipras odbył pierwsze rozmowy w Brukseli. Strony zapewniają o woli porozumienia. O szczegółach w relacji Magdaleny Skajewskiej/IAR
Czytaj także

Bruksela była kolejnym przystankiem w podróży Aleksisa Tsiprasa po Europie. Celem jego rozmów jest przekonanie europejskich przywódców do nowego spojrzenia na greckie zadłużenie: renegocjacji warunków spłaty, a może nawet umorzenia części długu.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk po rozmowach z greckim premierem oświadczył, że negocjacje, jakie w tej sprawie odbędą się w ramach eurogrupy, "będą trudne i będą wymagały współpracy, dialogu i zdeterminowanych wysiłków ze strony Grecji”.

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz po spotkaniu z Tsiprasem podkreślał, że jest dobrej myśli. - To premier, który walczy o europejską współpracę, a nie o zerwanie naszych relacji. To jest bardzo silny i dobry sygnał, wspieram go z całego serca - powiedział Schulz.

Sam Tsipras zapewniał, że jego rząd chce szanować zasady istniejące w Unii Europejskiej, choć wymagają one zmian. - Chcemy poprawić unijne ramy, ale nie chcemy ich niszczyć - powiedział Tsipras. Z Brukseli grecki premier udał się na rozmowy do Paryża.

MFW o długach Grecji

Wbrew informacjom greckiego ministra finansów, Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie rozmawia z Atenami o restrukturyzacji ich długu. Janis Warufakis mówił w środę, że negocjacje w tej sprawie już się rozpoczęły.

Innego zdania są urzędnicy z MFW. Podkreślają, że program pomocowy i jego warunki dla Grecji są ustalone. - Nie było rozmów na temat zmian tego harmonogramu - głosi oświadczenie MFW.

Janis Warufakis kontynuuje w środę podróż po Europie. Minister finansów w nowym rządzie Grecji złożonym z radykalnej lewicy i narodowców, odwiedził Frankfurt. Jego spotkanie z szefem Europejskiego Banku Centralnego trwało nieco ponad godzinę. Rozmowę z Mario Draghim Janis Warufakis ocenił jako "owocną i dobrze wróżącą na przyszłość". Dodał, że miał okazję przedstawić krytyczne stanowisko swojego nowego rządu wobec programu oszczędnościowego, uzgodnionego z wierzycielami Aten przez poprzednie władze Grecji.

Janis Warufakis próbuje przekonać międzynarodowych wierzycieli do swojego pomysłu na restrukturyzację greckiego długu. Jego zagraniczna część wynosi 315 miliardów euro. Minister był już w Londynie, Paryżu i  Rzymie.  W czwartek czeka go najtrudniejsza rozmowa - w Berlinie z niemieckim ministrem finansów Wolfgangiem Schauble.

Niemcy są największym kredytodawcą Grecji i zarazem najmniej chętnie mówią o restrukturyzacji greckiego długu. A ta, według na razie bardzo ogólnych zapowiedzi Warufakisa, ma polegać na zamianie obligacji posiadanych przez Europejski Bank Centralny, kraje eurostrefy i MFW na nowe papiery, bez daty zapadalności i z oprocentowaniem związanym ze wzrostem gospodarczym Grecji.

IAR/iz