Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 12.02.2015

Rząd chce wznowić rozmowy ze strajkującymi górnikami z JSW

- Negocjacje między stroną związkową a zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej zostaną wznowione najprawdopodobniej w czwartek - poinformował pełnomocnik ds. górnictwa Wojciech Kowalczyk.
Strajk głodowy w kopalni Zofiówka JSW w Jastrzębiu ZdrojuStrajk głodowy w kopalni Zofiówka JSW w Jastrzębiu Zdroju PAP/Andrzej Grygiel

- Bardzo mnie cieszy informacja uzyskana od mediatora, pana premiera Longina Komołowskiego, że najprawdopodobniej w czwartek zostaną wznowione negocjacje między stroną związkową i zarządem Jastzrębskiej Spółki Węglowej - powiedział Wojciech Kowalczyk. Dodał, ze kluczowe kwestie do negocjacji to m.in. czternastki i sześciodniowy tydzień pracy.
Jak przekazało w czwartek rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej protestuje obecnie 5328 górników. Ponadto 19 osób prowadzi protest głodowy. Strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej trwa od 28 stycznia. Rozpoczął się w następstwie ogłoszenia przez zarząd spółki planu oszczędnościowego uzasadnianego potrzebą poprawy kondycji firmy. W kopalniach nie jest prowadzone wydobycie. Związkowcy domagają się m.in. odejścia prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego.
W ubiegłym tygodniu w spółce toczyły się rozmowy związkowców i zarządu z udziałem Komołowskiego. Ich efektem był parafowany w piątek, kierowany do rady nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej protokół uzgodnień i rozbieżności. Zamrożenie pensji w 2015 roku, wynagrodzenie za absencję chorobową naliczane według ogólnych, a nie bardziej korzystnych zasad, zawieszenie dopłat do przewozów pracowniczych - to niektóre zapisy protokołu. Rzecznik sztabu protestacyjnego Piotr Szereda zaznaczył, że górnicy czekają na dalsze rozmowy.
x-news.pl, TVP
Przystępując do strajku związkowcy sformułowali pięć postulatów. Prócz zrealizowanego szybko odstąpienia przez zarząd od planów zwolnienia dziewięciu liderów związkowych z Budryka, związki zażądały odwołania zarządu, wycofania decyzji o wypowiedzeniu trzech obowiązujących w spółce porozumień zbiorowych, a także objęcia pracowników kopalni Knurów-Szczygłowice zasadami, jakie obowiązują pracowników w pozostałych kopalniach firmy. Ostatnie żądanie to likwidacja spółki JSW Szkolenie i Górnictwo oraz przyjęcie zatrudnionych tam bezpośrednio do JSW.
Strajkujący jako kluczowe i warunkujące podpisanie ewentualnego porozumienia wskazali żądanie odwołania prezesa Jastrzebskiej Spółki Węglowej Jarosława Zagórowskiego. Skonfliktowane od lat z Zagórowskim związki uznają go za głównego winowajcę sytuacji finansowej spółki oraz strajku. Jak zwrócili uwagę, w referendum 98 proc. załogi opowiedziało się za tym, by prezes odszedł.
IAR, PAP, kk