Logo Polskiego Radia
PAP
Agnieszka Kamińska 19.02.2015

Poroszenko proponuje Tuskowi udział żołnierzy UE w misji. Rozmawiano też o nowych sankcjach wobec Rosji

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk rozmawiali telefonicznie o sytuacji w Donbasie.
Prezydent Ukrainy Petro PoroszenkoPrezydent Ukrainy Petro PoroszenkoPAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Galeria Posłuchaj
  • Ukraina prosi UE o przysłanie misji, a ta jest niechętna. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Czytaj także

KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY >>>

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaproponował Unii Europejskiej przysłanie do jego kraju misji, która przyłączyłaby się do prac wojskowego tzw. Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji działań w objętym konfliktem z separatystami prorosyjskimi Donbasie.

Poroszenko przekazał tę propozycję w rozmowie telefonicznej z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem - podały w czwartek wieczorem służby prasowe administracji prezydenckiej w Kijowie.
Obecnie w Centrum Kontroli i Koordynacji zasiadają przedstawiciele sił zbrojnych Ukrainy, Rosji oraz wysłannicy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Naruszany rozejm

Petro Poroszenko oświadczył, że zniszczenie miasta Debalcewe przez prorosyjskich bojowników i kontynuowanie ostrzału artyleryjskiego, w szczególności w okolicy lotniska w Doniecku, Pierwomajska, Mariupola i Horliwki, nie świadczy o chęci stosowania się do uzgodnionego w Mińsku zawieszenia broni, a co za tym idzie – o gotowości do przestrzegania innych zapisów mińskiego porozumienia.

Ukraina wnioskuje również o misję pokojową ONZ

Prezydent Ukrainy przypomniał że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy zwróciła się do Rady Bezpieczeństwa ONZ i do Rady Europejskiej z prośbą o skierowanie na Ukrainę kontyngentu pokojowego, tak by dopilnować przestrzegania porozumień mińskich.

Kijów uważa, że w ramach takiego kontyngentu na Ukrainę mogłaby przybyć misja policyjna UE.
Poroszenko oświadczył wcześniej w czwartek, że w kontyngencie w żadnym wypadku nie powinno być przedstawicieli państwa-agresora, za jakie Ukraina uznaje Rosję.

president.gov.ua
president.gov.ua

Omówiono również możliwe sposoby reakcji na sytuację i możliwość wprowadzenia dalszych restrykcji wobec Rosji przez Unię Europejską.

Jak czytamy na stronie prezydenta Ukrainy, Donald Tusk potwierdził, że przybędzie do Kijowa na uroczyste obchody rocznicy zwycięstwa Euromajdanu, w niedzielę 22 lutego. Na uroczystościach ma być obecny m.in. prezydent Bronisław Komorowski, swój przyjazd zapowiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Media ukraińskie przypominają, że były prezydent Aleksander Kwaśniewski skrytykował UE za pasywną politykę wobec kryzysu na Ukrainie i zaproponował włączenie Donalda Tuska w proces rozmów w formacie normandzkim .

PAP/president.gov.ua/Liga.net/agkm

(Ukraińskie oddziały wychodziły z Debalcewego pod ostrzałem prorosyjskich sił. Żołnierze twierdzili, że do walki z Rosją brakuje artylerii, nowoczesnego sprzętu technicznego)

(Doradca prezydenta Ukrainy Jurij Biriukow powiedział wieczorem w poniedziałek na antenie "5. kanału", że  Ukraina nie jest gotowa do operacji ofensywnych, gdyż nie ma sprzętu wojskowego)