Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 04.03.2015

Zmarł legendarny fotograf Warszawy Zbyszko Siemaszko

Zbyszko Siemaszko dokumentował odbudowę tak ważnych dla stolicy miejsc, jak Zamek Królewski, Teatr Wielki czy Stare Miasto. Ukazywał proces tworzenia "nowej Warszawy" - osiedla Muranów, Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej czy Ściany Wschodniej. Zmarł w środę w Zalesiu Górnym. Miał 89 lat.
Zbyszko Siemaszko dokumentujący budowę zapory wodnej w DębemZbyszko Siemaszko dokumentujący budowę zapory wodnej w DębemSiemaszko Zbyszko/NAC

Zbyszko Siemaszko był wieloletnim współpracownikiem tygodnika "Stolica" (obecnie wydawanego jako miesięcznik). "Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako mistrz warszawskiej fotografii, wydobywania tego, co jest w mieście najciekawsze i najpiękniejsze" - napisała redakcja "Stolicy" na swojej stronie internetowej.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Władysław Stępniak, mówiąc w 2014 roku o Siemaszce, zauważył: "jego prace mają bardzo głębokie treści reporterskie, bazujące na doskonałej znajomości Warszawy".
W 2014 roku ukazał się album "Warszawa Siemaszki. Fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego". Spośród 6 tys. zdjęć fotografa przechowywanych w NAC do publikacji tej wybrano ok. 200, prezentujących Warszawę z lat 50., 60. i 70. "Pieczołowicie kadrowane, eleganckie widoki odbudowanej Warszawy, która zachwyca jakością architektury i czystością przestrzeni miejskiej" - tak zdjęcia opisali autorzy publikacji.
"Znajdujemy tu ikoniczne już fotografie przodowników odbudowujących Stare Miasto, tłumów odgruzowujących w czynie społecznym plac Dzierżyńskiego czy zdjęcia powstającej Ściany Wschodniej. (...) Zdjęcia z placem Zamkowym, jeszcze bez Zamku Królewskiego i nowiutkimi osiedlami na Kole, Bielanach czy Mokotowie. Znakomicie prezentują się budynki, które zostały dziś w dużej części oszpecone lub nie istnieją: Supersam, pawilon Chemii, kultowe kina czy dworce kolejowe sfotografowane w czasach ich największej świetności" - napisali wydawcy albumu.
"Razem z Siemaszką, reportażystą, który przez lata pracował na zlecenie tygodnika "Stolica", przyjrzymy się przechodniom i ludziom zaobserwowanym podczas codziennych czynności. Poznamy kierowcę autobusu linii 132, przyjrzymy się mobilnej pomocy drogowej z lat 50., zobaczymy budowniczych metra, robotników z Żerania i cukierników od Wedla" - opisano.
***
Zbyszko Siemaszko urodził się 30 sierpnia 1925 roku w Wilnie. Wychował się w rodzinie fotografów. Jego rodzice prowadzili sklep fotograficzny w centrum Wilna, w swoim atelier Leonard Siemaszko wykonywał portrety m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego czy biskupa Stanisława Bandurskiego.
W czasie wojny Siemaszko wstąpił - wraz z braćmi i ojcem - w szeregi Armii Krajowej i przyjął pseudonim "Swojak". Dokumentował codzienne życie partyzantów. W latach 50. pracował dla Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Warszawie. Przygotowywał fotograficzną dokumentację obiektów zabytkowych.
PAP, kk