Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 09.03.2015

Podejrzani o zabójstwo Borysa Niemcowa w areszcie. Media: to dżihadyści

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow oświadczył, że Zaur Dadajew podejrzany o zabójstwo rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa to "człowiek głęboko wierzący", którym wstrząsnęło publikowanie satyrycznych wizerunków proroka Mahometa w piśmie "Charlie Hebdo".
Jeden z podejrzanych o zamordowanie Borysa NiemcowaJeden z podejrzanych o zamordowanie Borysa NiemcowaPAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Galeria Posłuchaj
  • Według rosyjskich mediów Borysa Niemcowa zamordowali dżihadyści. Relacja Włodzimierza Paca z Moskwy (IAR)
Czytaj także

Rosyjscy śledczy twierdzili w ostatnich dniach, że jednym z motywów zabójstwa Niemcowa mógł być fakt, że wystąpił on w obronie tych karykatur i potępił atak dżihadystów na redakcję tygodnika w Paryżu 7 stycznia.

O tym że Borysa Niemcowa zamordowali dżihadyści piszą także rosyjskie media.

Raport specjalny o zabójstwie Borysa Niemcowa >>>

- Wszyscy, którzy znają Zaura (Dadajewa), potwierdzają, że jest on głęboko wierzący, a także, że - tak jak wszyscy muzułmanie - był wstrząśnięty działalnością pisma "Charlie Hebdo" i komentarzami popierającymi publikację karykatur - napisał Kadyrow na swoim koncie na Instagramie.

Potwierdził zarazem, że Dadajew służył w formacji czeczeńskiego MSW i otrzymał Order za Odwagę - wysokie odznaczenie państwowe nadawane przez prezydenta Rosji, o czym informowały wcześniej rosyjskie media.

"Ja lubię Mahometa"

O tym że Borysa Niemcowa zamordowali dżihadyści piszą także rosyjskie media. Agencja prasowa "Rosbałt" pisze, że były członek czeczeńskiego rządowego batalionu "Siewier" Zaur Dadajew który przyznał się do winy "faktycznie wziął na siebie organizację zabójstwa Borysa Niemcowa". Samo przestępstwo miało być odwetem za krytyczne wypowiedzi polityka o Muzułmanach mieszkających w Rosji i Islamie jako religii.

Telewizja "NTV" pokazała Zaura Dadajewa jak na sali sądowej zwracając się do dziennikarzy mówił: "Ja lubię proroka Mahometa".

Rosyjskie media cytują internetowy wpis przywódcy Czeczenii. Ramzan Kadyrow określił Dadajewa mianem "człowieka głęboko wierzącego", który był wstrząśnięty publikacją satyrycznych wizerunków proroka. Kadyrow wyraził przekonanie, że Dadajew jest "szczerze oddany Rosji i był gotów oddać życie za Ojczyznę".

Pięciu podejrzanych

W niedzielę sąd w Moskwie zdecydował o areszcie dla pięciu mężczyzn podejrzanych o zabójstwo Borysa Niemcowa. Jedynym z nich, który się przyznał, jest Zaur Dadajew, były zastępca dowódcy pułku "Północ" MSW Republiki Czeczeńskiej.

Oprócz 32-letniego Dadajewa w sprawie zabójstwa rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa aresztowani zostali 33-letni Anzor Gubaszew, jego brat 31-letni Szagid Gubaszew, 34-letni Tamerlan Eskerchanow i 45-letni Chamzat Bachajew. Żaden z tych czterech nie przyznał się do winy.

Jednostka, w której pełnił służbę Dadajew, została sformowana w 2006 roku pod osobistym nadzorem przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa, cieszącego się bezgranicznym poparciem prezydenta Rosji Władimira Putina. Początkowo nosiła nazwę Batalion "Północ". W 2010 roku została przekształcona w 141. specjalny pułk zmotoryzowany im. bohatera Rosji Achmata-Chadżi Kadyrowa. Ta elitarna formacja liczy 700 żołnierzy. Stacjonuje w Groznym.

Zabójstwo przed murami Kremla

55-letni Borys Niemcow został zastrzelony 27 lutego wieczorem przed murem Kremla. Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków prezydenta Władimira Putina. Zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy. W latach 2011-2012 Niemcow był jednym z organizatorów protestów w Moskwie po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

(Źródło: STORYFUL/x-news)

Kamera zamontowana w aucie zarejestrowała momenty krótko po zastrzeleniu rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa. Kierowca przejechał tuż obok miejsca zbrodni kilka minut po strzale oddanym w plecy Niemcowa. Na nagraniu widać osobę klęczącą na chodniku - najprawdopodobniej nad ciałem opozycjonisty.

Niemcow, jeden z przywódców Republikańskiej Partii Rosji - Partii Wolności Narodowej (Parnas), otwarcie wspierał prozachodnie władze w Kijowie i był atakowany za tę postawę przez rosyjskie media państwowe.

Komitet Śledczy FR rozważa kilka motywów zbrodni, w tym taki, że zabójstwa dokonano, by oczernić Putina. Śledczy biorą też pod uwagę powiązania sprawców z islamskim terroryzmem w kontekście potępienia przez Niemcowa zamachu na redakcję "Charlie Hebdo".

IAR/PAP, to