Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 10.03.2015

PKW publikuje statystyki z wyborów samorządowych. Inny odsetek głosów nieważnych

W ubiegłorocznych wyborach do sejmików wojewódzkich oddano 17,47 proc. nieważnych głosów - wynika ze statystyk opublikowanych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Podawany wcześniej przez PKW odsetek głosów nieważnych - 17,93 proc. - był wyliczony na podstawie niepełnych danych.

Statystyki z wyborów samorządowych Państwowa Komisja Wyborcza zaczęła publikować na swej stronie internetowej na początku marca. Zawierają one m.in. informacje o liczbie oddanych głosów na komitety wyborcze we wszystkich obwodach, okręgach, gminach, powiatach i województwach w kraju.
Tabele zawierają także informacje o głosach nieważnych oddanych w wyborach do sejmików wojewódzkich. Z zaprezentowanych danych wynika, że w wyborach do sejmików oddano 17,47 proc. głosów nieważnych. Odsetek ten różni się od podanej przez PKW na konferencji prasowej w listopadzie ubiegłego roku informacji o głosach nieważnych. Wówczas przedstawiciele Komisji informowali, że głosów nieważnych oddano 17,93 proc.
Jak wyjaśniła sekretarz PKW Beata Tokaj, liczby podane w listopadzie zostały ustalone na podstawie niepełnych danych, "co niestety nie zostało zaznaczone w trakcie konferencji". - W szczególności nie uwzględniono wówczas danych z niewprowadzonych do systemu informatycznego protokołów głosowania w wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego (ok. 1 mln głosów oddanych), sejmiku województwa dolnośląskiego (ok. 600 tys. głosów) i sejmiku województwa śląskiego (ok. 500 tys. głosów) - powiedziała.
Ze statystyk PKW wynika, że najwięcej głosów nieważnych oddano w województwie wielkopolskim - 22,98 proc., a najmniej w województwie podlaskim - 14,96 proc. W województwie dolnośląskim głosów nieważnych było 18,11 proc. głosów, kujawsko-pomorskim - 18,68 proc., lubelskim - 16,58 proc., lubuskim - 19,6 proc., łódzkim - 17,16 proc., małopolskim - 16,69 proc., mazowieckim - 15,54 proc., opolskim - 18,25 proc., podkarpackim - 16,01 proc., pomorskim - 17,85 proc., śląskim - 15,2 proc., świętokrzyskim - 16,72 proc., warmińsko-mazurskim - 20,36 proc., zachodniopomorskim - 19,46 proc.
Po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW zwrócono uwagę na wysoki odsetek głosów nieważnych oddanych w wyborach do sejmików. W wyborach do sejmików w 2010 roku odsetek głosów nieważnych wyniósł 12,06 proc. Wskazano, że w protokołach z wyborów nie określa się, z jakiego powodu głos został uznany za nieważny (niezagłosowanie na żadnego kandydata lub na więcej niż jednego). Ma się to zmienić - wprowadzenie klasyfikacji głosów nieważnych zakłada m.in. prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, nad którym pracuje Sejm.
Opublikowane na początku marca przez PKW tabele zawierają także informacje o wynikach głosowania na Mazowszu i w Warszawie, których brakuje w tzw. wizualizacji wyborów (to grafika w przystępny sposób obrazująca wynik wyborów). Danych m.in. z Mazowsza i Warszawy nie wprowadzono do tej pory w związku z problemami z systemem informatycznym obsługującym wybory samorządowe. W ubiegłym tygodniu p.o. dyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów Lech Gajzler poinformował, że dane te będą w wizualizacji uzupełnione. Oprócz danych o liczbie oddanych głosów, wizualizacja zawiera także m.in. informacje o procentowym poparciu poszczególnych komitetów.
***
Podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych zawiódł system informatyczny. W efekcie opóźniało się podanie zbiorczych wyników głosowania z 16 listopada, co doprowadziło m.in. do rezygnacji niemal wszystkich sędziów tworzących poprzedni skład PKW. Zespół ekspertów prowadzi audyt systemu informatycznego. Jego wyniki mają przesądzić o tym, czy Krajowe Biuro Wyborcze będzie dochodzić zwrotu części pieniędzy od wyłonionej w przetargu firmy Nabino, która odpowiadała za system informatyczny w czasie wyborów. Według Tokaj wyniki audytu mają być gotowe w marcu.
PAP, kk