Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Juliusz Żebrowski 03.04.2015

Grenlandia: największa wyspa świata szybko się wyludnia

Zaledwie kilka lat temu mieszkańcy Grenlandii płynęli na fali optymizmu wynikającego z bogatych złóż ropy i gazu w dnie morza, które ją otacza. Poważne myśleli o secesji od macierzystego kraju-patrona – Danii. Dziś wszystko wygląda inaczej, a co roku wyspę opuszczają setki ludzi, zwłaszcza młodych.
Oqaatsut, mała osada na GrenlandiiOqaatsut, mała osada na GrenlandiiSilje Bergum Kinsten/Norden.org

Populacja Grenlandii obecnie liczy ok. 56 tys. ludzi. W każdym roku ostatniego ćwierćwiecza opuszcza ją ok. 0,5 tys. osób, przeważnie młodych i perspektywicznych. Jednym z głównych celów tej emigracji jest nauka i studia w duńskich metropoliach, np. w Kopenhadze. Oferują one szybsze tempo życia i dużo atrakcji, które wielu Grenlandczyków wcześniej zna tylko z Internetu, dlatego łatwo zakorzeniają się w tych miastach i przestaje im zależeć na powrocie na wyspę. Kolejnym decydującym czynnikiem jest nieporównywalnie większa liczba ofert pracy w Danii. Tamtejsza stopa bezrobocia jest dwukrotnie niższa niż grenlandzka.

Kim Kielsen, obecny premier Grenlandii stwierdził, że nie ma wątpliwości, iż wyspa chce powrotu młodych, gdy zdobędą już wykształcenie w Danii lub innych krajach. W tym celu uruchomiono pomoc w spłatach pożyczek studenckich i organizuje się grenlandzkie targi pracy w największych duńskich miastach. Jednak na efekty przyjdzie poczekać, tymczasem na emigrację nakłada się problem starzenia społeczeństwa i plaga alkoholizmu dręcząca wiele grenlandzkich rodzin.

Pod względem gęstości zaludnienia w ujęciu globalnym Grenlandia zajmuje ostatnie miejsce. Z drugiej strony to największa wyspa w świecie, niemal trzykrotnie większa od drugiej w tym rankingu Nowej Gwinei. Strategicznie to istotny obszar na styku Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Arktycznego, w pobliżu bieguna północnego i granic kilku państw ważnych na arenie międzynarodowej. Od 1943 na wyspie funkcjonuje amerykańska baza wojskowa Thule.

polskieradio.pl/jż