Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 17.07.2015

Kryzys grecki: ważna decyzja Bundestgu. "Zielone światło" dla negocjacji z Atenami

Bundestag wyraził w piątek zgodę na rozpoczęcie przez rząd Angeli Merkel negocjacji w sprawie trzeciego programu pomocowego w wysokości 86 mld euro dla Grecji. Za wnioskiem resortu finansów było 439 głosów, 119 posłów głosowało przeciw, 40 wstrzymało się.
Posłuchaj
  • Bundestag za rozmowami o nowym pakiecie dla Grecji. Korespondencja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
Czytaj także

Za pomocą dla Grecji głosowała koalicja rządowa CDU/CSU i SPD, chociaż część chrześcijańskich demokratów odmówiła poparcia wniosku własnego rządu, kwestionując zasadność dalszej pomocy finansowej. Przedstawiciel oponentów, Klaus-Peter Willsch z CDU, określił Grecję mianem "beczki bez dna". Zieloni wstrzymali się od głosu. Przeciwko porozumieniu byli, z jednym wyjątkiem, parlamentarzyści Lewicy.

Podczas chwilami burzliwej debaty w parlamencie Merkel ostrzegała, że alternatywą dla pomocy byłby wybuch chaosu w Grecji. Opozycja oskarżała rząd o stosowanie szantażu wobec Aten i krytykowała twarde warunki postawione Grecji.

W czwartek ministrowie finansów państw strefy euro zgodzili się na przyznanie Grekom trzyletniego programu pomocy z Europejskiego Mechanizmu Stabilności po zakończeniu wszystkich niezbędnych krajowych procedur. Państwa UE miały z kolei dać zielone światło na pożyczkę pomostową dla Grecji w wysokości 7 mld euro z Europejskiego Mechanizmu Stabilności Finansowej. Wykorzystanie tych środków oznacza, że za pożyczkę poręczą również kraje spoza eurolandu, w tym Polska.

Niemcy podzieleni

Kwestia dalszej pomocy dla Grecji mocno podzieliła niemieckie społeczeństwo. 49 proc. uczestników sondażu dla telewizji ARD uważa, że parlament nie powinien wyrazić zgody na podjęcie przez rząd rozmów o nowym pakiecie pomocowym; 46 proc. popiera negocjacje.

Źródło: CNN Newsource/x-news

85 proc. ankietowanych uważa, że Grecja będzie skazana przez długi czas na finansową pomoc ze strony UE. Tylko 11 proc. jest zdania, że obecnie dyskutowany program pomocy uzdrowi grecką gospodarkę i pozwoli Grekom na przezwyciężenie kryzysu. Sondaż przeprowadził instytut Infratest dimap na zlecenie pierwszego programu telewizji publicznej ARD.

Nowy program pomocy dla Aten

Państwa strefy euro porozumiały się w poniedziałek, po całonocnych negocjacjach, w sprawie rozpoczęcia negocjacji o nowym programie pomocy dla Grecji. W zamian kraj ten będzie musiał wprowadzić trudne reformy i przekazać majątek do specjalnego funduszu.

Łączna wartość nowego programu pomocy dla Grecji ma wynieść od 82 do 86 mld euro. W Niemczech i kilku innych krajach strefy euro zgodę na negocjacje musiał wydać parlament.

PAP/IAR/aj