Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Petar Petrovic 28.11.2015

Kryzys migracyjny. Macedonia rozpoczyna budowę ogrodzenia wzdłuż greckiej granicy

Macedońska armia rozpoczęła w sobotę budowę metalowego ogrodzenia wzdłuż południowej granicy z Grecją, przez którą tysiące migrantów pochodzących m.in. z Syrii i Iraku próbuje przedostać się do Europy Zachodniej - informuje agencja Reutera.
Posłuchaj
  • Niemiecki minister spraw wewnętrznych chce wprowadzenia w Europie limitu liczby przyjmowanych uchodźców. Relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
  • Niemiecki tygodnik „Die Zeit” krytykuje dystansowanie się nowych polskich władz od Unii Europejskiej i od problemu uchodźców. Relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
Czytaj także

Rzecznik macedońskiego rządu Aleksandar Gjorgiev powiedział, że celem budowanego ogrodzenia jest "skierowanie napływających imigrantów do kontrolowanych punktów ich rejestracji", gdzie będą mogli otrzymać także niezbędną humanitarną pomoc.

- Pragniemy podkreślić, że granica będzie wciąż otwarta - oświadczył Gjorgiev.

Podkreślił, że Macedonia będzie dalej przyjmować imigrantów, którzy pochodzą z regionów dotkniętych wojną.

Jak relacjonuje fotoreporter Reutersa, żołnierze rozpoczęli stawianie metalowych słupów w ziemi oraz montaż drutu kolczastego na wzór ogrodzenia, które zostało wzniesione przez Węgry na granicy z Serbią i Chorwacją.

Budowa ogrodzenia to kolejne działanie władz Macedonii, mające na celu zatrzymanie fali imigrantów, przekraczających ich granice w poszukiwaniu lepszego życia.

W ubiegłym tygodnia Macedonia podobnie jak inne kraje bałkańskie - Serbia, Słowenia i Chorwacja - wprowadziła restrykcyjne kontrole graniczne, polegające na odsyłaniu migrantów ekonomicznych, a przyjmowaniu tylko uchodźców z krajów, w których toczą się realnie walki zbrojne.

FILM: imigranci kontynuują protest na granicy grecko - macedońskiej

RUPTLY/x-news

Migranci z Syrii, Iraku i Afganistanu stanowią większość wśród setek tysięcy uchodźców, którzy przez Bałkany zmierzają na zachód i północ Europy, głównie do Niemiec i Szwecji.

Decyzje władz Macedonii oraz pozostałych władz krajów bałkańskich negatywnie ocenia Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR), według którego państwa te, odmawiając imigrantom prawa do azylu, łamią prawo międzynarodowe.

Serwis specjalny

imigranci 1200
Imigranci w Europie

Według danych UNHCR do połowy listopada do Europy przybyło w sumie ponad 858 tys. migrantów. Organizacja spodziewa się, że między listopadem 2015 a lutym 2016 średnio dziennie jedynie z Turcji przybywać będzie 5 tys. osób, co oznacza dodatkowe 600 tys. przybyszów w Grecji, Chorwacji, Serbii, Słowenii i Macedonii.

pp/PAP/IAR