Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Petar Petrovic 20.02.2016

Kryzys migracyjny. Szwecja: raport o przestępczości w ośrodkach dla uchodźców

Ponad 3 tysiące zgłoszonych przypadków przemocy w szwedzkich ośrodkach dla uchodźców. Policja w Szwecji, krytykowana za utajnianie tego rodzaju statystyk, zdecydowała się opublikować ostatnie dane. Dotyczą one okresu dwóch i pół miesiąca.
Posłuchaj
  • Migranci utonęli u wybrzeży Turcji. Relacja Beaty Kukiel-Vraily z Aten (IAR)
  • Raport o sytuacji migrantów w UE. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Eksperci o unijnej polityce migracyjnej. Relacja Przemysława Pawełka (IAR)
Czytaj także

Policja przyznaje, że jej statystyki mogą być niepełne, jednak dają obraz tego, w jaki sposób przybierająca fala imigrantów wpływa na pracę funkcjonariuszy.

W ciągu dwóch i pół miesiąca zarejestrowano dokładnie 3 282 zgłoszenia dotyczące zdarzeń w ośrodkach dla uchodźców lub w ich pobliżu. Prawie trzy czwarte z nich dotyczyło stosowania przemocy, gróźb oraz molestowania. Zdecydowana większość to efekt kłótni i bójek między mieszkańcami ośrodków.

Dyrektor generalny Urzędu Anders Danielsson przyznał niedawno, że sytuacja w miejscach, gdzie mieszkają imigranci, jest coraz trudniejsza. Jest więcej przemocy, więcej zniszczeń, więcej gróźb pod adresem personelu. To efekt frustracji, często desperacji, spowodowanej długim okresem oczekiwania na decyzję o przyznaniu azylu. 

W zeszłym roku do Szwecji przybyły 163 tysiące osób. Niedawno szwedzkie władze zasugerowały, że 60 do 80 tysięcy z nich nie dostanie prawa pobytu i zostanie wydalonych. Policja, która jest odpowiedzialna za wykonanie decyzji o wydaleniu imigrantów, przyznaje tymczasem, że ma za mało sił i środków, by sprostać temu zadaniu.

(W pobliżu greckiej wyspy Samos uratowano 68 uchodźców, X-news)

We wrześniu 2015 roku państwa UE zgodziły się na przejęcie od Włoch i Grecji w sumie 160 tysięcy uchodźców w ciągu dwóch lat. Miało to odciążyć te dwa kraje, zmagające się z napływem migrantów przez Morze Śródziemne. Jednak program relokacji uchodźców wciąż działa bardzo słabo. Od momentu jego uruchomienia w październiku ubiegłego roku do 10 lutego udało się przemieścić jedynie 497 przybyłych do Włoch i Grecji uchodźców. Komisja Europejska winą za to obarcza państwa członkowskie, które nie realizują przyjętych zobowiązań.

(NATO wyśle okręty na Morze Egejskie, by kontrolować napływ uchodźców, X-news)

W ramach unijno-tureckiego planu Wspólnota ma przekazać Turcji 3 miliardy euro, by pomóc w przyjmowaniu syryjskich uchodźców, którzy są na terenie Turcji. W zamian za to Ankara ma uszczelnić granicę i wzmocnić walkę z handlarzami ludźmi. Na razie jednak fala migrantów próbujących dostać się z Turcji do Grecji cały czas pozostaje duża.

(Pierwsi uchodźcy już w greckich hotspotach; RUPTLY/x-news)

pp/PAP/IAR