Logo Polskiego Radia
IAR
Filip Ciszewski 29.07.2016

Koncert w hołdzie powstańcom warszawskim. "Losy tysięcy mieszkańców stolicy"

O 21.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zagra Andrzej Smolik wraz z Natalią Grosiak i Miłoszem Boryckim. Koncert będzie połączony z promocją płyty "Historie", do której artystów zainspirowały historie czterech osób, powstańców i mieszkańców Warszawy: Aliny Augustowskiej-Mrozowskiej, Ireny Łoś, Danuty Szlajmer, Henryka Stefana Kaweckiego.
Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania WarszawskiegoŻołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego Eugeniusz Lokajski/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Andrzej Smolik o historiach ludzi, którzy żyli podczas wojny i powstania (IAR)
  • Natalia Grosiak o historii Aluni i Jurka : czułam ogromne wzruszenie (IAR)
Czytaj także

Andrzej Smolik wyjaśnia, że wybrane historie obrazują losy tysięcy mieszkańców stolicy. Każda z tych historii jest niezwykła, pokazuje ogromne emocje i "zwroty akcji" w życiu człowieka. Tym ludziom, podkreślał artysta, przytrafiło się więcej w kilka lat, niż większości z nas przez całe życie.

Natalia Grosiak, która będzie śpiewała o losach bohaterów powstańczej Warszawy mówi, że najbardziej poruszyła ją historia Aliny Augustowskiej-Mrozowskiej, którą Powstanie Warszawskie rozłączyło z ukochanym Jurkiem. Para spotkała się dopiero po 50 latach i wtedy wzięła ślub.

źródło: youtube/Muzeum Powstania Warszawskiego

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski wyjaśnia, że od wielu lat właśnie przez muzykę artyści opowiadają o Powstaniu Warszawskim. To wydarzenie - mówił Ołdakowski - jest tak dramatyczne i trudne do opowiedzenia, że idealnie pasuje tu język sztuki. Artyści coraz częściej sięgają nie do wydarzeń militarnych, ale interesują się losami ludzi, tworząc niezwykle wzruszające utwory.


Posłuchaj
00:24 ołdakowski pw.mp3 Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski: wobec tych historii nie sposób przejść obojętnie (IAR)

 


Czytaj więcej
Smolik1200.JPG
"Historie na tej płycie są prawdziwe"

30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego z powstańcami spotka się prezydent Andrzej Duda, w niedzielę hołd powstańcom odda Rada Warszawy. Główne uroczystości odbędą się w poniedziałek o 17.00 przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk z Niemcami w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców oraz około 150 tysięcy cywilów.

IAR/fc