Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 26.08.2016

Zamieszanie wokół reprywatyzacji w stolicy. Oświadczenie Ministerstwa Finansów

Nie stwierdzono nieprawidłowości w postępowaniu urzędników resortu finansów zajmujących się sprawą nieruchomości położonej w Warszawie przy pl. Defilad (dawna ul. Chmielna 70) - poinformowało Ministerstwo Finansów.
Posłuchaj
  • Nieprawidłowości z reprywatyzacją w Warszawie. Relacja Kseni Maćczak (IAR)
Czytaj także

W piątek rano prezydent Warszawy Hanna Gronkieiwcz-Waltz powiedziała na konferencji prasowej, że decyzja ratusza o zwrocie działki pod dawnym adresem Chmielna 70 była pochopna, a odpowiedzialni za nią urzędnicy zostaną dyscyplinarnie zwolnieni.

Podkreśliła, że decyzji personalnych oczekuje także od ministra finansów. W jej ocenie resort nie wydał odpowiedniej decyzji.

"Nie ustosunkujemy się do tego postulatu"

- Urzędnicy Ministerstwa Finansów działali zgodnie z procedurami i przekazywali takie informacje, jakie na dany moment resort miał, więc w żaden sposób nie ustosunkujemy się do tego postulatu - powiedział dziennikarzom rzecznik MF Waldemar Grzegorczyk.

TVP

W komunikacie Ministerstwo Finansów podkreśliło, że "zakres kompetencji ministra finansów w sprawach dotyczących nieruchomości związanych z implementacją tzw. układów indemnizacyjnych (odszkodowawczych) obejmuje jedynie wydawanie decyzji deklaratoryjnych (stwierdzających, że dana sytuacja miała miejsce)".

Jak podano w komunikacie, 11 lutego 2011 roku resort finansów przekazał do Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta st. Warszawy wykaz podmiotów, którym duńska administracja przyznała odszkodowania na podstawie układu indemnizacyjnego.

W wykazie tym znajduje się informacja o przyznaniu odszkodowania Martinowi Holgerowi, bez wskazania mienia objętego odszkodowaniem.

"W ocenie ministerstwa władze Warszawy powinny w oparciu o tę informację wstrzymać decyzję o zwrocie nieruchomości Chmielna 70. Jednak BGN UM st. Warszawy wydało w 2012 roku decyzję o przyznaniu prawa do nieruchomości osobom, które wystąpiły z roszczeniami.

Wydanie jej nie zostało poprzedzone uzyskaniem ostatecznego stanowiska Ministerstwa Finansów, które konsekwentnie informowało BGN UM st. Warszawy, że pozyskiwanie dokumentacji układu indemnizacyjnego z Danią trwa i że bez tej dokumentacji nie jest możliwe potwierdzenie odszkodowania" - napisano w komunikacie.

Resort wyraził także w komunikacie satysfakcję z zapowiedzianego przez Gronkiewicz-Waltz wstrzymania zwrotów nieruchomości w Warszawie oraz nadzieję, że "kolejne decyzje podejmowane w sprawie nieruchomości objętych układami indemnizacyjnymi będą uwzględniały informacje ministerstwa wynikające ze zdobytych w ostatnich latach dokumentów archiwalnych".


Zamieszanie wokół reprywatyzacji w Warszawie

Sprawa działki obok Pałacu Kultury, pod dawnym adresem Chmielna 70, wzbudza kontrowersje. Miasto zwróciło ją w 2012 roku w prywatne ręce, mimo że najprawdopodobniej wcześniej przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej.

Wartość działki szacowana jest nawet na 160 mln zł.

Podczas piątkowej konferencji Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała o dyscyplinarnym zwolnieniu dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcina Bajko, jego zastępcy Jerzego Mrygonia oraz Krzysztofa Śledziewskiego pracującego przy decyzji zwrotowej dla Chmielnej 70.

TVP

Podkreśliła jednocześnie, że jej zdaniem to resort finansów nie wydał odpowiedniej decyzji. - Ministerstwo Finansów jest głównym odpowiedzialnym - oceniła. Przekonywała, że resort wprowadzał ratusz w błąd, co do przyznania odszkodowania za zreprywatyzowaną działkę.

Władze Warszawy złożyły zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników resortu, ponieważ w 2010 roku zwróciły się do MF o informację, czy na podstawie układu indemnizacyjnego przyznane zostało odszkodowanie za nieruchomość przy dawnej ulicy Chmielnej 70.

PAP, IAR, kk