Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Martin Ruszkiewicz 10.11.2016

Prezydent Andrzej Duda odsłonił tablicę upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych

- Dzięki bohaterstwu, sprytowi i umiejętnościom wojskowym Żołnierzy Niezłomnych tysiące Polaków zostało uratowanych - mówił w Warszawie prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości odsłonięcia na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza tablicy poświęconej pamięci tych żołnierzy.
Posłuchaj
  • Andrzej Duda mówił, że ceremonia nieprzypadkowo odbywa się w przeddzień Święta Niepodległości (IAR)
  • Antoni Macierewicz podkreślił, że Żołnierze Wyklęci walczyli o przetrwanie najwyższych wartości (IAR)
Czytaj także

Tablica upamiętnia przeprowadzone przez żołnierzy podziemia niepodległościowego akcje uwalniania więźniów oraz miejsca walk z NKWD i UB. Umieszczono na niej następujące miejscowości i daty: Puławy 24.04.1945, Grajewo 8/9.05.1945, Rembertów 20/21.05.1945, Kielce 4/5.08.1945, Radom 9.09.1945, Radomsko 19/20.04.1946, Zamość 8.05.1946, Włodawa 22.10.1946, Pułtusk 25.11.1946.

Prezydent podkreślał, że odsłaniana w tym dniu tablica "znaczy drogę sukcesów i zwycięstw" Żołnierzy Niezłomnych. - To były zwycięstwa, które bezpośrednio służyły sprawie niepodległej Rzeczypospolitej, ale służyły też po prostu polskiemu społeczeństwu - powiedział.

baner żołnierze wyklęci.jpg

Andrzej Duda odniósł się do wcześniejszych słów szefa MON Antoniego Macierewicza, który mówił o 9 bitwach, w których zawsze uwalniano "z ubeckich katowni i komunistycznych więzień więźniów politycznych, których bardzo często czekała już tylko śmierć".

- Dzięki bohaterstwu Żołnierzy Niezłomnych, dzięki ich sprytowi i umiejętnościom wojskowym tysiące Polaków zostało uratowanych - podkreślał prezydent.

Źródło: TVP Info

Andrzej Duda To była walka, choć beznadziejna, ale o wolną, suwerenną, a przede wszystkim niepodległą Polskę

- Ten wielki czyn upamiętniamy właśnie dziś, w przeddzień Święta Niepodległości, bo to był czyn niepodległościowy, to była walka, choć beznadziejna, ale o wolną, suwerenną, a przede wszystkim niepodległą Polskę - mówił Duda.

Żołnierze Wyklęci czy Niezłomni to żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963. Do podziemia antykomunistycznego przeszli głównie żołnierze Armii Krajowej oraz osoby, które nie chciały zgodzić na radziecką dominację w kraju. Głównymi organizacjami podziemnymi były Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość", wywodzące się z Armii Krajowej oraz Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i Narodowe Siły Zbrojne. Historycy szacują, że walczyło w nich nawet 200 tysięcy osób, a ponad 20 tysięcy zginęło lub zostało zamordowanych w nieznanych miejscach lub w więzieniach NKWD i UB. Do 1956 roku do Związku Radzieckiego wywieziono ponad 40 tysięcy żołnierzy podziemia. W końcu lat 40. i na początku 50. ponad 250 tysięcy więziono i przetrzymywano w obozach pracy.

mr