Logo Polskiego Radia
PAP
Filip Ciszewski 07.12.2016

Pułkownik Adam Mazguła straci medal "Pro Patria"? Ruszyła procedura

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych poinformował w środę o wszczęciu procedury uchylenia decyzji o nadaniu Medalu "Pro Patria" Adamowi Mazgule. Decyzja ta ma związek m.in. z jego wypowiedziami na temat stanu wojennego.

Jak poinformował p.o. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, cytowany w komunikacie UdSKiOR, we wtorek podjął decyzję o natychmiastowym wszczęciu procedury mającej na celu uchylenie decyzji o nadaniu Medalu "Pro Patria" Adamowi Mazgule.

Decyzja ta ma związek z "budzącymi najwyższe oburzenie" wypowiedziami Mazguły deprecjonującymi ofiary stanu wojennego, a także ujawnionymi ostatnio – a nieznanymi wcześniej Urzędowi – informacjami dotyczącymi jego postawy w okresie stanu wojennego.

Wniosek nie budził zastrzeżeń

Medal "Pro Patria" - jak przypomniał Urząd - został przyznany Adamowi Mazgule na wniosek złożony w maju br., za działalność harcerską prowadzoną w Związku Harcerstwa Polskiego na Opolszczyźnie i w Stowarzyszeniu Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich "Karpatczycy".


misio.jpg
Kontrowersyjne słowa płk. Mazguły o stanie wojennym. MON zawiadomi prokuraturę

- Na podstawie posiadanej przez Urząd w tamtym okresie wiedzy, a także pozyskanych źródeł z Instytutu Pamięci Narodowej, wniosek nie budził zastrzeżeń. Podkreślić należy, że w momencie wydania decyzji o nadaniu Medalu "Pro Patria" Adam Mazguła nie prowadził działalności polityczno-medialnej, z której dał się poznać dopiero w późniejszym czasie - napisano w komunikacie UdSKiOR.

"Dochowano jakiejś kultury w tym wszystkim"

Adam Mazguła jest pułkownikiem rezerwy. Stał się znany po swoich wypowiedziach, w których bronił zachowania funkcjonariuszy i żołnierzy w czasie stanu wojennego. Występując w ub. tygodniu na wiecu zorganizowanym w proteście przeciw tzw. ustawie dezubekizacyjnej, mówił m.in., że nie pamięta, by stan wojenny wiązał się z jakimiś szczególnymi prześladowaniami oraz że "dochowano jakiejś kultury w tym wszystkim, w tym całym zdarzeniu".


źródło: TVP Info


Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz zapowiedział, że MON wystąpi do prokuratury ws. pochwalania przestępstwa stanu wojennego przez płk. Adama Mazgułę. Z kolei rzeczniczka prasowa Kwatery Głównej ZHP hm. Monika Kubacka poinformowała, że Mazguła złożył rezygnację z funkcji komendanta Chorągwi Opolskiej ZHP.

Sygnatariusz listu 

Mazguła jest jednym z sygnatariuszy listu wzywającego do akcji protestacyjnej w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. List pod hasłem: "Stop dewastacji Polski" opublikował lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski, a podpisali się pod nim m.in: były prezydent Lech Wałęsa, lider Nowoczesnej Ryszard Petru, przewodniczący PO Grzegorz Schetyna i Władysław Frasyniuk.

Nowoczesna zapelowała, by Mazguła wycofał swój podpis pod listem zachęcającym do protestów 13 grudnia.

fc