Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
migrator migrator 30.04.2009

Energetyczny pat

Unia Europejska dała do zrozumienia, że odrzuca rosyjską propozycję podpisania nowego porozumienia energetycznego. Komisarz Unii Europejskiej do spraw energii Andris Piebalgs powiedział w Moskwie, ze rosyjskie propozycje nie zastąpią Karty Energetycznej.
Dmitrij MiedwiediewDmitrij Miedwiediewfot. eastnews


Komisarz Piebalgs zwrócił uwagę, że „Karta Energetyczna została podpisana i ratyfikowana przez państwa i nie można jej zamienić".

Tymczasem premier Rosji powiedział, że jego kraj nie widzi sensu w zachowaniu Karty Energetycznej. Władimir Putin przedwczoraj po spotkaniu z premierem Bułgarii powiedział, że Karta Energetyczna, której Rosja dotychczas nie ratyfikowała, „swojej roli nie odegrała".

Prezydent Dmitrij Miedwiediew zaproponował zamianę Karty Energetycznej nowym porozumieniem. Przewiduje ono rozszerzenie listy dziedzin podlegających regulacji i oddanie dostawcom i odbiorcom nośników energii kontroli nad tranzytem surowców przez kraje trzecie.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przedstawił 21 kwietnia koncepcję nowego dokumentu, który określałby zasady międzynarodowej współpracy w sferze energetycznej. W zamyśle Kremla umowa ta miałaby zastąpić Kartę Energetyczną z 1991 roku, której Rosja nie ratyfikowała i której nie zamierza przestrzegać.

Rosyjski projekt przewiduje rozszerzenie listy uczestników i wykazu dziedzin podlegających regulacji. Zakłada też oddanie dostawcom i odbiorcom nośników energii kontroli nad tranzytem surowców przez kraje trzecie.

Podstawowa różnica między projektem Miedwiediewa a Kartą Energetyczną polega na tym, że obejmuje on nie tylko ropę naftową i gaz ziemny, lecz również paliwo jądrowe, węgiel i energię elektryczną.

Rosja chce także, aby stronami nowego porozumienia byli wszyscy liczący się gracze na światowych rynkach energetycznych, a więc również USA, Kanada, Chiny, Indie i Norwegia.

Za szczególnie ważne Moskwa uważa określenie zasad rozwiązywania konfliktów i zwiększenie odpowiedzialności krajów tranzytowych.

(rk, iar, pap)