Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 09.11.2009

"Zaczęło się pod bramą Stoczni Gdańskiej"

W Berlinie rozpoczęły się obchody 20. rocznicy obalenia muru, który przez 28 lat dzielił miasto, Niemcy i Europę. Ich pierwszym akcentem była msza ekumeniczna udziałem kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Horsta Koehlera.
Mur berlińskiMur berlińskiźr. wikipedia

Podczas mszy przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów katolickich Robert Zollitsch powiedział, że "wołanie mieszkańców byłej NRD o wolność położyło kres reżimowi". Ewangelicki biskup Berlina Wolfgang Huber przestrzegał natomiast przed zapomnieniem i wybielaniem enerdowskiej dyktatury.

Mszę odprawiono w kościele Getsemani we wschodniej części Berlina. Pod koniec lat 80. modlitwy i nabożeństwa gromadziły w tej świątyni wielu przeciwników komunistycznych władz.

Zgodnie z planem obchodów o godzinie 15.00 kanclerz Merkel wraz z Lechem Wałęsą, Michaiłem Gorbaczowem i byłymi wschodnioniemieckimi dysydentami symbolicznie przekroczy most w pobliżu dawnego przejścia granicznego przy Bornholmer Strasse. To tam późnym wieczorem 9 listopada 1989 roku poszły w górę pierwsze szlabany, umożliwiając mieszkańcom NRD przejście do Berlina Zachodniego.

O godzinie 19.00 pod Bramą Brandenburską rozpoczną się główne uroczystości upamiętniające upadek muru berlińskiego. Wezmą w nich udział głowy państw i rządów, byli liderzy opozycji i politycy uważani za architektów zjednoczenia Niemiec.

Przypominać o roli Polski!

Obchody 20. rocznicy upadku muru berlińskiego powinny przypominać również o roli Polski i "Solidarności" w obaleniu komunizmu – uważa przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

- To, co zaczęło się pod bramą Stoczni Gdańskiej, skończyło pod Bramą Brandenburską - mówił Buzek podczas spotkania z polskimi dziennikarzami w Berlinie.

Jego zdaniem najważniejsze jest, aby na zawsze pozostało pojednanie, które było treścią tamtego zwycięstwa. Szef europarlamentu apelował też do polskich dziennikarzy, by relacjonując berlińskie obchody nie zapominali o wydarzeniach z lat 80. w naszym kraju. Jak mówił, także dziś trzeba pokazywać w Polsce i na świecie obrazy Stoczni Gdańskiej i Lecha Wałęsy z rękami uniesionymi w geście triumfu.

Buzek uczestniczy w Berlinie w obchodach 20. rocznicy upadku muru. Wieczorem podczas głównych uroczystości razem z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso przewróci jedną z ponad tysięcy kostek domina, których upadek będzie symbolizował obalenie muru berlińskiego.