Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 16.11.2009

By żyło się lepiej. Co premier obiecał dwa lata temu

Mijają dwa lata od zaprzysiężenia rządu Tuska.
Donald TuskDonald Tusk(fot. east news)

Urzędująca pod jego kierownictwem Rada Ministrów została powołana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i zaprzysiężona 16 listopada 2007 roku.

24 listopada koalicyjny rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego uzyskał wotum zaufania od Sejmu.

Dzień wcześniej, 23 listopada, Donald Tusk wygłosił ponad 3-godzinne expose. Zapowiedział między innymi obniżenie podatków, podwyżkę pensji nauczycieli i pracowników służby zdrowia, dokończenie reformy emerytalnej, walkę z korupcją, a także zmniejszenie bezrobocia. Mówił o uproszczeniu prawa podatkowego i gospodarczego, zrealizowaniu projektu zmian wspierających przedsiębiorczość, a także o zmniejszeniu kosztów działania administracji państwowej w województwach i uproszczeniu jej struktury. Szef rządu zagwarantował, że działalność wymiaru sprawiedliwości wolna będzie od jakichkolwiek nacisków politycznych. Zapowiedział rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W expose znalazło się też miejsce na deklarację o planowanym zakończeniu polskiej misji w Iraku, podpisaniu traktatu lizbońskiego i jak najszybszym wprowadzeniu euro.

Władza od narodu

Na początku wystąpienia Donald Tusk podkreślił, że ma świadomość, iż to Polacy powierzyli mu rolę premiera.

Donald Tusk mówił, że konieczny jest powrót do idei skromnej władzy i taniego państwa, a to może zapewnić między innymi likwidacja niepotrzebnych przywilejów władzy.

Za jedno z pierwszoplanowych zadań rządu Donald Tusk uznał przeprowadzenie gruntownych zmian w systemie opieki zdrowotnej. Zapewnił jednocześnie, że nie będzie rewolucji w tej dziedzinie.

Premier podkreślił, że najważniejsza jest dostępność świadczeń zdrowotnych i skrócenie kolejek do lekarzy. Zapowiedział wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych i zmianę zasad refundacji leków. Optymistyczne informacje dotyczyły także lekarzy i pielęgniarek.

Premier Tusk zapowiedział wspieranie przedsiębiorczości, zwalczanie naruszeń praw pracowniczych, wzrost wynagrodzeń w sektorze budżetowym, a także obniżenie podatków oraz innych danin publicznych.

Donald Tusk zapowiedział w expose, że jego rząd zagwarantuje publicznym mediom realizację zadań misyjnych oraz ich odpolitycznienie.

Premier zapewnił, że nowy rząd - wbrew niektórym obawom czy opiniom - nie zamierza zmieniać struktury mediów publicznych.

Walka i odpolitycznienie

Donald Tusk zapowiedział zmiany w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości. Mówił, że jego rząd będzie z determinacją walczył z przestępczością, jednocześnie odpolityczniając prokuraturę. Zapowiedział też rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Premier Donald Tusk zapowiedział przyspieszenie budowy dróg i autostrad. Podkreślił, że rozwój dróg to podstawa rozwoju i bezpieczeństwa kraju.

Rząd stawia na wieś

Donald Tusk podkreślił w expose, że wieś jest wielkim atutem Polski. Dodał, że udział Polskiego Stronnictwa Ludowego w koalicji rządowej sprawi, iż problemy wsi nie będą lekceważone. Szef rządu zadeklarował, że chce doprowadzić do jak najlepszego wykorzystania środków unijnych dla rolnictwa. Zaznaczył, że mieszkańcy wsi mają prawo do szacunku i godnego traktowania.

Premier Donald Tusk mówił w expose o priorytetach polityki zagranicznej. Jako wielkie wyzwania dla naszej dyplomacji wymienił: zakończenie polskiej misji w Iraku, współpracę z Paryżem i Berlinem, większą obecność Ameryki w Polsce, ale po uzgodnieniach z NATO i naszymi sąsiadami, podpisanie traktatu lizbońskiego oraz przewodnictwo polskie w UE. Szef rządu zapowiedział także rozmowy z Rosją.

Zdywersyfikują gazowe dostawy?

Donald Tusk podkreślił, że jednym z priorytetów jego rządu będzie zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego, między innymi poprzez wspieranie projektów energetycznych Unii Europejskiej.

Premier Tusk uznał organizację piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku za jeden z priorytetów swego gabinetu. Wyraził nadzieję, że Euro 2012 będzie elementem strategii promocyjnej naszego kraju.

Donald Tusk zapowiedział, że jego rząd zapewni Polakom powszechny dostęp do internetu. Podkreślił, że popularyzacja globalnej sieci jest szansą na sukces dla nas wszystkich.

Eksperci: sukcesy to armia i traktat

Politolodzy podkreślają, że do sukcesów gabinetu Donalda Tuska należy zaliczyć wprowadzenie zawodowej armii, wycofanie polskich wojsk z Iraku, po 5-letniej misji oraz podpisanie traktatu lizbońskiego.

Spośród wielu deklaracji gabinetu Donalda Tuska, nie doczekały się spełnienia kwestie obniżenia podatków i wprowadzenia podatku liniowego, z którego rząd się wycofał. Reforma edukacji w powszechnym odczuciu kojarzy się głównie z kontrowersjami wokół zerówek i wprowadzeniem obowiązkowej matematyki na maturze.

Rząd Tuska zalicza do swoich osiągnięć przyjęcie przez Sejm reformy emerytalnej, znoszącej tzw. "pomostówki". Według premiera, rząd podjął się tego, czego nie chciały zrobić poprzednie gabinety, a zdaniem związkowców organizujących wielotysięczne protesty, rząd niesłusznie zabrał zagwarantowane prawem, przywileje.

Porażką w działaniach rządu było fiasko ustawy medialnej, zakładającej likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego. Projekt wywołał protesty środowisk twórczych i został zawetowany przez prezydenta. Publiczne radio i telewizja alarmują, że po zwolnieniu z płacenia abonamentu niektórych grup społecznych, wypełnianie misji publicznej przez te media jest zagrożone.

Po dwóch latach rząd PO-PSL wciąż brakuje pieniędzy w służbie zdrowia, a pacjenci czekają w długich kolejkach do lekarzy. Wprowadzono natomiast program profilaktyki powikłań hemofilii dla dzieci oraz leczenia chorób rzadkich w Polsce.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)