Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 04.12.2009

Jose Barosso: przystąpcie do reformowania państwa

Kijów deklaruje kurs prozachodni. Bruksela poparcie dla Ukrainy.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso poinformował, że rozmowy o umowie stowarzyszeniowej z Ukrainą zostaną zakończone w przyszłym roku. W Kijowie odbył się szczyt Unia Europejska - Ukraina.

Przywódcy Unii Europejskiej zaapelowali do ukraińskich władz o rzetelność w transportowaniu gazu do reszty Europy. Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zapewnił, że rosyjski gaz będzie bez problemów płynął do państw Starego Kontynentu. Dodał jednak, że system taryf tranzytowych powinien być uczciwe skonstruowany.

Podczas szczytu Ukraina-Unia Europejska powtórzono deklaracje o prozachodnim kursie Kijowa oraz jego poparciu przez Brukselę. Juszczenko powiedział, że nie udało się podpisać - jak liczył - porozumienia stowarzyszeniowego, ponieważ trwa proces reformowania Unii Europejskiej, integracji nowych członków Wspólnoty, a na świecie panuje kryzys, który odłożył utworzenie strefy wolnego handlu między Ukrainą a Unią.

Prezydent podkreślił, że odpowiedzialność leży także po stronie ukraińskiej, bowiem parlament nie przyjął odpowiednich ustaw, są problemy we współpracy z międzynarodowymi organizacjami finansowymi. Wiktor Juszczenko ma nadzieję, że ta sytuacja się poprawi. "Problemy wewnętrzne są krótkotrwałe. Sytuacja ustabilizuje się i Ukraina rozpocznie reformy gospodarcze" - zapewniał.

Kijów partnerem strategicznym

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zaznaczył, że Kijów pozostaje partnerem strategicznym Wspólnoty. Jednocześnie wyraził niezadowolenie, że Ukraina nie realizuje reform, które wcześniej zadeklarowała.

Barroso powiedział, że obietnice przeprowadzenia reform na Ukrainie są tylko częściowo spełniane. Zwrócił się on też do miejscowych władz, by ustabilizowały sytuację polityczną i ekonomiczną przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w tym kraju. Barroso doradził też Ukraińcom by zwrócili się o dalszą pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Fundusz w listopadzie 2008 roku udzielił Kijowowi pożyczki w wysokości ponad 16 miliardów dolarów. Władze MFW odmówiły jednak wypłaty trzeciej raty pożyczki, gdyż Ukrainie nie udało się utrzymać fiskalnej dyscypliny. Unia również wstrzymała 600 milionów euro dofinansowania dla Kijowa.

Przed szczytem prezydencja opublikowała w Sztokholmie wypowiedź Reinfeldta, w której zapowiedział, że jednymi z ważniejszych tematów szczytu będą między innymi uczestnictwo Ukrainy w unijnym Partnerstwie Wschodnim oraz problemy energetyczne.

W dziedzinie energetyki Reinfeldt zapowiedział, że Unia bardzo uważnie nadzoruje sytuację, by nie powtórzyła się możliwość gazowego kryzysu, jak to się stało w ubiegłym roku. Komisja Europejska zdecydowanie podkreśla - przypomniał Bildt - że odpowiedzialność za bezpieczeństwo w tej dziedzinie spoczywa na zaangażowanych w nią spółkach oraz na rządach odpowiednich państw.

Bildt wyraził też nadzieję na owocne rozmowy na ten temat w Kijowie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)