Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 28.02.2010

Poziom rzek opadł, ale wciąż wysoki

Stan wód w Polsce wciąż jest bardzo wysoki. Hydrolodzy ostrzegają przed podtopieniami i zalecanie nie zbliżanie się do brzegów rzek.

Z powodu zaniku opadów deszczu w niedzielę rano na kilku wodowskazach podkarpackich rzek odnotowano obniżenie się poziomu wód, nawet o kilkadziesiąt centymetrów. W dalszym ciągu jednak wiele z nich przekracza stany ostrzegawcze.

Jak poinformował dyżurny z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie Krzysztof Trala, stan ostrzegawczy jest w dalszym ciągu przekroczony na rzekach: Stobnica w Godowej o 105 cm, Mleczka w Gorliczynie o 115 cm, Grabinianka w Głowaczowej o 20 cm, Wielopolka w Brzeźnicy o 36 cm, Wisłoka w Mielcu o 14 cm oraz Wisłok w Żarnowej o 10 cm, Rzeszowie - o 37 i w Tryńczy - o 125 cm.

Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują we wszystkich gminach powiatu strzyżowskiego, w gminie Tryńcza, Przeworsk i w mieście Przeworsk, w gminie Bojanów w pow. stalowowolskim i w mieście Rzeszów.

Dyżurny dodał, że wszystkie rzeki regionu płyną w korytach i obecnie nie stwarzają zagrożenia powodziowego. Prowadzony jest jednak ich stały monitoring. Na pozostałych rzekach poziom wód znajduje się poniżej stanów ostrzegawczych. W ciągu dnia poziom rzek może jednak jeszcze wzrosnąć ze względu na utrzymującą się wysoką temperaturę, powodującą topnienie śniegu.

W Małopolsce sytuacja jest stabilna i nie ma zagrożenia powodziowego. Poziom wody przekroczył stan ostrzegawczy w trzech miejscach: na Wiśle w Jawiszowicach, na Szreniawie w Biskupicach i na Uszwicy w Borzęcinie.

W związku z podniesieniem się poziomu wody w zbiorniku w Narożnikach, wójt gminy Radgoszcz w powiecie dąbrowskim ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Oznacza to wprowadzenie całodobowego monitoringu zagrożonych miejsc i ogłoszenie gotowości służb.

W ciągu najbliższej doby poziom wody będzie wzrastał w rzekach województwa mazowieckiego, a także na Pilicy i jej dopływach - informuje IMiGW.

Na Wiśle na odcinku od ujścia Narwi do zbiornika we Włocławku wzrost poziomu wody dodatkowo będzie spotęgowany piętrzeniem lodu. Przekroczenia stanów alarmowych w dalszym ciągu występować będą w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej.

Na Bugu we Frankopolu i Wyszkowie przewidywane są wzrosty w strefie powyżej stanów ostrzegawczych. Wysokie stany wody z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych występować będą na Liwcu.

Przekroczenia stanów alarmowych przewiduje się na Pilicy w Sulejowie, na Luciąży w Kłudzicach i w Januszewicach na Czarnej Włoszczowskiej. Na Czarnej Malenieckiej w Dąbrowie poziom wody przekroczy stan ostrzegawczy.

Przebywanie nad brzegami rzek może być niebezpieczne. Instytut ostrzega przed podtapianiem terenów. Utrudnione jest prowadzenie prac hydrotechnicznych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR),PAP