Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 01.03.2010

Maleje zagrożenie powodziowe. Na Bałtyku sztorm

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że stany alarmowe na rzekach przekroczone są w 56 punktach pomiaru zaś stany ostrzegawcze przekroczone są w 70 miejscach.
Maleje zagrożenie powodziowe. Na Bałtyku sztormfot. East News

To mniej niż w niedzielę wieczorem gdy stany ostrzegawcze były przekroczone w 90 miejscach.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że w zachodniej i południowej Polsce będzie wiał silny wiatr. Jest to związane z przejściem przez północną Europę nawałnicy Xyntia, która we Francji, Niemczech i Belgii spowodowała śmierć 45 osób i wywołała wiele szkód. Według prognoz w Polsce wiatr nie powinien już być tak silny, jak na zachodzie Europy.

Na Podlasiu w ciągu najbliższej doby poziom Bugu i jego dopływów będzie dalej wzrastać. Jest to spowodowane spływaniem wód z roztopionego lodu. Hydrolodzy ostrzegają, że poziom wody w Nurcu w Brańsku może przekroczyć stan alarmowy. Na Bugu we Frankopolu przewiduje się dalszy wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego.

W Markach koło Warszawy wody rzeczki Czarnej podtopiły kilkanaście posesji. Woda nie wdarła się do domów, ale przerwała dojazd do nich.

Zagrożone są dwa mosty, w tym most na drodze krajowej numer 8 Warszawa - Białystok. Rzeczka Czarna nie jest uregulowana. Władze miasta próbują uzyskać pomoc wojska w kruszeniu lodu.

Hydrolodzy przestrzegają, że przebywanie nad brzegiem tych rzek może być niebezpieczne. Istnieje zagrożenie, że wzrost poziomu wody spowoduje podtopienia terenów i utrudnienia w pracach hydrotechnicznych.

Na Bałtyku sztorm

Meteorolodzy ostrzegają także przed silnym sztormem na południowym Bałtyku. Na polskim wybrzeżu będzie wiał wiatr południowo-zachodni, skręcający na zachodni do północno-zachodniego. Jego siła ma wzrosnąć do 8 - 9 w porywach 10 w skali Beauforta. Stan morza 4 do 5 , później 5 do 6. Zalewu Wiślanego 2 do 3, później 3 do 4. Zalew Wiślany jest miejscami pokryty lodem. Widzialność będzie dobra i umiarkowana. Meteorolodzy zapowiadają też przelotne deszcze nad całym wybrzeżem.

Nad Zalewem Szczecińskim będzie wiać wiatr południowo-zachodni skręcający na zachodni o sile 6 - 8 w porywach do 9 w skali Beauforta. Zalew jest pokryty lodem.

Utrzymuje się aktywny i głęboki niż z ośrodkiem 979 hPa nad Bałtykiem Zachodnim i południową Szwecją.