Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 01.03.2010

Kolejne osoby zwolnione z opłat abonamentowych

Od poniedziałku wchodzi w życie ustawa rozszerzająca grupę osób zwolnionych z opłat abonamentowych.

Teraz nie będą ich musiały wnosić nie tylko osoby, które ukończyły 75 lat i inwalidzi pierwszej grupy.

Nowelizacja ustawy abonamentowej zwalnia z opłat za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych także emerytów, którzy ukończyli 60 lat, a ich emerytura nie przekracza 1551, 48 złotych brutto, trwale niezdolnych do pracy rencistów i bezrobotnych, uprawnionych do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski tłumaczy, ze nie oznacza to, ze wszyscy uprawnieni do zwolnień mogą po prostu zaprzestać od poniedziałku opłat za odbiorniki radiowe i telewizyjne. Osoby uprawnione muszą najpierw złożyć na poczcie dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia z abonamentu. Oznacza to, ze jeśli nawet pierwszego marca osoba uprawniona złoży takie dokumenty, to dopiero od pierwszego kwietnia będzie mogła korzystać ze zwolnienia abonamentowego.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szacuje, ze w związku z wejściem w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego już wkrótce znacznie zmniejszą się wpływy z abonamentu, co zagraża mediom publicznym, w tym przede wszystkim Polskiemu Radiu, które jest głównym beneficjentem abonamentu.

Według prognoz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w tym roku Polskie Radio i Telewizja Polska maja uzyskać z abonamentu od 330 do 360 milionów złotych. W 2007 roku było to 970 milionów złotych. Z pieniędzy uzyskanych w tym roku z abonamentu Polskiego Radio otrzyma od 100 do 130 milionów złotych. Taka kwota nie pokrywa nawet kosztów stałych spółki, nie mówiąc już o realizacji misji.

kg, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)