Logo Polskiego Radia
PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 13.09.2017

Gowin o kampanii Sprawiedliwe Sądy: trzeba wyjaśnić czy dochowano standardów

Wicepremier Jarosław Gowin, komentując w środę kampanię Sprawiedliwe Sądy, powiedział, że trzeba wyjaśnić, czy dochowano tam wysokich standardów moralnych. Według niego potrzeba kampanii informacyjnej dotyczącej sądownictwa i fundacji, która dba o dobre imię Polski za granicą.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, komentował w środę w Radiu Plus sprawę kampanii Polskiej Fundacji Narodowej Sprawiedliwe Sądy, której koszt miał wynieść 19 mln zł. Fundacja powstała z inicjatywy 17 prezesów spółek Skarbu Państwa. Rząd nie jest w tej sprawie ani inicjatorem ani stroną. - Myślę, że od strony prawnej wszystko jest w porządku. Polacy oczekują od nas - od obozu Zjednoczonej Prawicy - bardzo wysokich standardów moralnych i trzeba będzie wyjaśnić, czy te wysokie standardy moralne znalazły odzwierciedlenie w całej tej sytuacji - powiedział. - Na razie niczego nie przesądzam. Słyszę różne komentarze dotyczące jakości kampanii. Nie jestem ekspertem od marketingu, ale zdaje się, że nikogo ona z nóg nie zwala – dodał Gowin. 

Wyraził nadzieję, że będzie też międzynarodowa odsłona tej akcji informacyjnej. - Rzeczywiście poza granicami Polski musimy bardzo precyzyjnie wyjaśnić argumenty i prawdziwe racje stojące za naszymi planami, żeby zreformować sądownictwo - skomentował.  Według niego w Polsce bardzo potrzeba kampanii informacyjnej, o tym, jakie zmiany i dlaczego powinny nastąpić w sądownictwie. - Bezdyskusyjne są dla mnie też relacje przemawiające za powołaniem fundacji, która ma dbać o dobre imię Polski za granicą – dodał wicepremier. 

Kampanię Sprawiedliwe sądy, która dotyczy reformy wymiaru sprawiedliwości, przedstawiono w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej, w której uczestniczyła premier Beata Szydło. Kampania, zdaniem jej twórców, ma na celu wyjaśnienie polskiej i światowej opinii publicznej potrzebę reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz pokazanie, że znajdują się one w nurcie światowego dziedzictwa demokratycznego. Częścią kampanii są strony internetowe: sprawiedliwesady.pl i takjakbylo.pl. Kampania ma się toczyć w telewizji, Internecie i na ulicach, gdzie pojawiły się pierwsze billboardy z hasłem "Niech zostanie tak jak było. Czy na pewno tego chcesz?". Powstały też profile Sprawiedliwe sądy na Facebooku i Twitterze oraz kanał na Youtube.

Celem powołanej latem zeszłego roku Polskiej Fundacji Narodowej jest budowa pozytywnego wizerunku Polski w kraju i za granicą.

abi