Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
migrator migrator 09.10.2009

Zmiany kadrowe w PO

W piątek zapadną decyzje kadrowe w PO: Grzegorz Schetyna zostanie szefem klubu PO, posłowie mają także poznać kandydatów na nowych ministrów.


W piątek zbiera się Rada Krajowa oraz zarząd Platformy Obywatelskiej. Niewykluczone, że zapadną decyzje o nowych ministrach w rządzie - resorcie sprawiedliwości, sportu oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Początkowo Rada miała wyłącznie wypracować kalendarz wyborczy władz partii. Jednak wiadomo, że tematem przewodnim będzie afera hazardowa. Wiceprzewodniczący klubu Waldy Dzikowski zaprzecza, aby tematem mogły być również przyszłoroczne wybory prezydenckie. Jego zdaniem premier skupi się na bieżących wydarzeniach politycznych - czyli właśnie na aferze hazardowej.

Platforma musi też opracować harmonogram wyborów wewnętrznych na poszczególne szczeble - gminne, powiatowe i wojewódzkie. Natomiast w maju konwencja wybierze nowego szefa partii i nową Radę Krajową.

Klub PO ma natomiast wybrać w piątek Grzegorza Schetynę na swego nowego szefa. Nie ma jeszcze decyzji czy klub wybierze też kolejnego wiceszefa. Jeśli tak, zostać ma nim jeden z sekretarzy stanu, którzy odchodzą z kancelarii premiera - najprawdopodobniej Rafał Grupiński. Jak sam przyznawał z rządu odszedł na własną prośbę, chcą zachować lojalność wobec Schetyny.

''

Kolejne dymisje

Prezydium klubu PO podało się w piątek do dymisji - poinformował PAP Waldy Dzikowski. Dzikowski powiedział, że na kolejnym posiedzeniu klubu zostanie wybrane jego prezydium.

W prezydium klubu PO zasiadali: p.o. szefa klubu Grzegorz Dolniak (wcześniej wiceszef) i wiceprzewodniczący: Waldy Dzikowski, Sławomir Rybicki, Andrzej Czerwiński i Zbigniew Rynasiewicz.

- Jeżeli jest nowy szef (Grzegorz Schetyna - przyp. red.), to taka decyzja - dymisja, czy też oddanie się do dyspozycji jest oczywista. Myślę, że w podobnym składzie będziemy pracowali w przyszłości - zaznaczył polityk Platformy.

Schetyna pytany przez dziennikarzy, czy w nowych władzach będzie miejsce dla Janusza Palikota, Jarosława Gowina powiedział, że "wszystko jest otwarte". - Nie chcę decydować kto tak, a kto nie - mówił. Dodał, że ważne jest by klub był przygotowany na trudny czas i walkę o Platformę.

PO podzielone

- Niektórzy chcieliby, aby Platforma się podzieliła i były dwie Platformy: Tuska i Schetyny, ale tak nie będzie. Nie damy przyjemności wrogom - mówił Schetyna pytany o pogłoski o rozłamie w partii. - Podejmuję to wyzwanie w porozumieniu i z pełną akceptacją premiera Tuska - dodał.

Schetyna zaznaczył, że będzie chciał rozmawiać z dotychczasowymi władzami klubu, aby zastanowić się jak wzmocnić klub, a nie tworzyć pole do konfliktu, czy nieporozumień.

Rządowe zmiany

Przetasowania kadrowe w PO są skutkiem afery hazardowej. W związku z ujawnionymi stenogramami rozmów polityków Platformy z biznesmenami branży hazardowej doszło do odwołania Zbigniewa Chlebowskiego - byłego szefa klubu PO, Mirosława Drzewieckiego - byłego ministra sportu, Grzegorza Schetyny - byłego wicepremiera i szefa MSWiA, Adrzeja Czumy - byłego ministra sprawiedliwości, Adama Szejnfelda - byłego wiceministra gospodarki. Donald Tusk z rządu odwołał także Pawła Grasia, Sławomira Nowaka i Rafała Grupipńskiego. Ich odejście motywował potrzebą wzmocnienia partii w Sejmie.

Czytaj więcej o aferze hazardowej!

(iar,pap)