Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 30.10.2009

"Może być problem z gazem"

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzgodniło z Gazpromem kwestie współpracy w sprawie dostaw gazu do naszego kraju.
Może być problem z gazemfot. SXC

Strony porozumiały się co do zwiększenia dostaw, a także przedłużenia istniejącego kontraktu do 2037 roku. Wypracowano również kompromisowe rozwiązania dotyczące zarządzania spółką EuRoPol GAZ SA i jej polityki taryfowej.

Uzgodnienia, wypracowane podczas zakończonych wczoraj w Moskwie rozmów, znalazły się w podpisanym przez strony wspólnym oświadczeniu. Wejdą w życie po podpisaniu przez Polskę i Rosję odpowiednich dokumentów na szczeblu rządowym. Podobnej treści oświadczenie wydał Gazprom.

"To były trudne negocjacje"

Rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska powiedziała IAR, że były to bardzo trudne negocjacje, w których żadna ze stron nie osiągnęła w pełni tego, co chciała:

Joanna Zakrzewska zapewniła, że zwiększenie dostaw rosyjskiego gazu do Polski nie zamknie nam drogi do dywersyfikacji, czyli pozyskiwania gazu z innych źródeł niż rosyjskie. W negocjacjach uwzględniono, żr od 2014 roku będziemy kupować skroplony gaz z Kataru.

Rzeczniczka PGNiG zaznaczyła, że w ciągu najbliższych lat zapotrzebowanie na gaz będzie rosło i będzie miejsce na rynku na dodatkowe ilości tego surowca. Ma to związek z koniecznością zmniejszenia emisji CO2 i częściowym przechodzeniem w elektroenergetyce z węgla na gaz.

Premier: Nie zrezygnujemy z dywersyfikacji

Premier Donald Tusk powiedział, że kompletna informację na temat porozumienia w sprawie zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski będzie gotowa po "pewnych politycznych ustaleniach". Dodał, że nie można podać szczegółów, bo na razie mamy do czynienia z porozumieniem między firmami.

Wicepremier-minister gospodarki Waldemar Pawlak jest zadowolony z porozumienia w sprawie dostaw gazu do Polski. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzgodniło z Gazpromem kwestie współpracy w tym zakresie.

Waldemar Pawlak podkreślił, że pozytywnie ocenia porozumienie na poziomie biznesowym. Zapowiedział, że kolejnym krokiem będzie przedstawienie porozumienia Zespołowi do spraw Bezpieczeństwa Energetycznego, a następnie przedłożenie go Radzie Ministrów.

Niepokój posłów

Tymczasem, jak powiedział szef sejmowej komisji gospodarki Wojciech Jasiński z PiS, sprawa dostaw gazu do Polski będzie tematem zaplanowanego na przyszły czwartek posiedzenia sejmowej komisji gospodarki. Według niego z informacji podawanych przez media wynika, że zaopatrzeniem w gaz mogą być problemy. Posłowie oczekują od ministra gospodarki informacji na temat przebiegu i wyników polsko-rosyjskich rozmów na temat dostaw gazu.

W opinii byłego w opinii byłego szefa tego resortu gospodarki Piotra Woźniaka, trudno komentować te informacje, ponieważ brakuje konkretów. Analityk Andrzej Szczęśniak ocenia, że porozumienie to dobra wiadomość. Podkreśla, że im szybciej porozumienie zostanie podpisane na szczeblu rządowym, tym lepiej.

Zużycie gazu ziemnego w Polsce wynosi około14 miliardów metrów sześciennych, z czego około 30 procent stanowi wydobycie krajowe. W 2008 roku Gazprom Export dostarczyło do Polski ponad 7 miliardówe metrów sześciennych gazu. Import rosyjskiego gazu do Polski i jego przesył przez terytorium Polski odbywa się na podstawie długoterminowych kontraktów, zawartych na podstawie porozumienia międzyrządowego z 1993 roku i aneksów do tego porozumienia.

Spółka EuRoPol GAZ działa od 1993 roku i jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa o długości 684 kilometrów, a także 5 tłoczni.

iar