Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 30.01.2010

W okresie ferii zimowych Polacy preferują ciepłe kraje

W czterech województwach - dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim - zaczynają się ferie zimowe.
Posłuchaj
  • Grzegorz Drozdowski o zimowych wyjazdach
  • Rafal Batkowski o bezpieczenstwie w ferie
Czytaj także

Wiele dzieci pozostanie jednak w domach i dorośli opiekunowie powinni zadbać o to, aby nie spotkało ich nic złego.

Zastępca komendanta mazowieckiej policji, podinspektor Rafał Batkowski zapewnia, że bezpieczeństwa dzieci, które nie wyjechały na zimowiska, będzie strzec także policja. Funkcjonariusze mają zwracać uwagę na dzieci i młodzież na drogach, ale będą pojawiać się także w pubach, dyskotekach i innych miejscach potencjalnie niebezpiecznych.

Policjanci przypominają, że każdego roku zdarzają się wypadki spowodowane doczepianiem sanek do traktora lub samochodu. Inspektor Tadeusz Bereda z komendy stołecznej apeluje też o zwracanie uwagi, aby dzieci nie bawiły się w miejscach niebezpiecznych, na przykład nie ślizgały się lub nie zjeżdżały na sankach w pobliżu jezdni czy rzek lub jezior.

Lodowiska i zbiorniki wodne, które czasem służą dzieciom jako nielegalne ślizgawki, mają być regularnie patrolowane. Najważniejszy jest jednak rozsądek opiekunów dzieci - podkreślają policjanci.

Na stronie internetowej mazowieckiej policji zamieszczono poradnik dotyczący bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Można go znaleźć po adresem www.kwp.radom.pl.

Ferie? Najchętniej w ciepłych krajach

Czas ferii szkolnych to okres zimowych wyjazdów urlopowych. Jeździmy wypoczywać w ciepłych krajach bądź uprawiamy sporty zimowe.

Grzegorz Drozdowski z warszawskiego biur podróży mówi, że spośród ciepłych krajów, Polacy najchętniej wybierają Egipt. Cena za wczasy w egipskim kurorcie Szarm el Szejk zaczyna się już od półtora półtora tysiąca złotych za tydzień, w zależności od biura podróży. Górnej granicy cenowej nie ma, wszystko zależy od dodatkowych usług na miejscu. Polacy chętnie uczą się nurkowania i zwiedzają piramidy.

Dużo bardziej atrakcyjne są wycieczki do krajów egzotycznych, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk, Wyspy Kanaryjskie czy Wyspy Zielonego Przylądka. Są one jednak dość drogie, trzeba wydać nawet od czterech do sześciu tysięcy złotych. Według biur turystycznych, kryzys spowodował, że jest mniej chętnych na droższe wyjazdy do egzotycznych krajów.

Zimą Polacy również uprawiają sporty zimowe. Narciarstwo zjazdowe jest najbardziej popularne, rozwija się również narciarstwo biegowe. Natomiast krakowski oddział PTTK organizuje zimowe obozy wędrowne. "Można założyć rakiety śnieżne i poruszać się po górach pieszo, oczywiście z przewodnikiem" - mówi Agata Kapłon z krakowskiego PTTK. Rakiety śnieżne można wypożyczyć w krakowskim ośrodku PTTK, bądź kupić. Ceny wahają się między 250 a 500 złotych.

Na półmetku przerwy zimowej są uczniowie z Podlasia oraz Warmii i Mazur.

kg, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)