Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 20.11.2009

Chrońmy najsłabszych. Pamiętajmy o prawach dzieci

20. rocznica uchwalenia Światowej Konwencji Ochrony Praw Dzieci ONZ.

Rada Europy zaapelowała do rządów państw członkowskich o zwrócenie większej uwagi na ochronę praw dzieci. Mija 20. rocznica uchwalenia Światowej Konwencji Ochrony Praw Dzieci ONZ. Inicjatorem tego dokumentu była Polska.

Zdaniem Rady Europy, nadal w wielu krajach zbyt duża liczba dzieci cierpi z powodu biedy i głodu - zwłaszcza w rodzinach romskich. Dużym problemem jest także dyskryminacja dzieci niepełnosprawnych i pozbawianie ich opieki medycznej oraz możliwości nauki. Wielu najmłodszych cierpi też z powodu przemocy w domu oraz szkole.

Często umieszczani są w zakładach, w których dziecko nigdy nie powinno być przetrzymywane. Pojawiają się tez informacje o licznych przypadkach handlu dziećmi lub oddzielaniu ich od rodziców, najczęściej w rodzinach nielegalnych imigrantów.

Rada Europy apeluje do rządów, by - szczególnie w dobie gospodarczego kryzysu - uchwaliły przepisy i przyjęły praktyczne rozwiązania, które pozwolą skutecznie chronić tę najsłabszą grupę w społeczeństwie.

Francja opublikowała teksty Korczaka

Z okazji 20. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka we Francji wydano książkę z tekstami Janusza Korczaka. Oficyna Fabert opublikowała broszurę z tłumaczeniem czterech tekstów pedagoga pod zbiorczym tytułem "Respektujmy prawa dzieci".

We wstępie przypomniano, że polski lekarz, nauczyciel, pisarz i publicysta żydowskiego pochodzenia, uznawany jest za ojca duchowego Konwencji o prawach dziecka. Jak podkreślono, Korczak dostrzegł, że prawa człowieka dotyczą także dziecka, o czym próbował przekonać dorosłych. Uważał, że dziecko ma prawo do własnego zdania, a dorośli powinni go wysłuchać.

Tymczasem Europejski Rzecznik Praw Człowieka Thomas Hamarberg stwierdził w wydanym oświadczeniu, że postanowienia Konwencji nie są wystarczająco realizowane. Jego zdaniem, wiele państw nie uznało ich za polityczny priorytet. Zwrócił się do rządów, by zatwierdzając przyszłoroczne budżety, nie zapominały o potrzebach dzieci.

Uchwalenie Konwencji jest jednym z ważniejszych osiągnięć Polski w dziedzinie ochrony praw dziecka. W 1978 roku Polska zaproponowała Komisji Praw Człowieka ONZ jej uchwalenie i przedstawiła projekt, który był później dwukrotnie modyfikowany.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)