Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 10.11.2009

Polacy walczą o zachowanie tożsamości narodowej

Litewscy Polacy zamierzają ubiegać się o prawo do swego imienia i nazwiska w europejskich sądach.
Siedziba litewskiego Sejmu w WilnieSiedziba litewskiego Sejmu w Wilniewikipedia/Marcin Białek


Prezes Związku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz uważa, że najwyższy czas, by problem pisowni polskich nazwisk przenieść na forum międzynarodowe. Jego zdaniem, Polacy na Litwie nie mają już złudzeń, że kiedykolwiek będzie tu jeszcze wola polityczna, by zezwolić na pisanie nazwisk po polsku.

W wywiadzie dla polskojęzycznego radia "Znad Wilii" poseł Michał Mackiewicz zaznaczył, że w pewnym stopniu sprawa pisowni nazwisk stała się symbolem walki litewskich Polaków o zachowanie tożsamości narodowej.

Prezes Związku Polaków na Litwie uważa za nierealne przyjęcie przez Sejm ustawy o pisowni nazwisk nielitewskich, opartej o ustawę przedwojenną, która przewiduje możliwość oryginalnego zapisu wszystkich nazwisk mających pochodzenie łacińskie.

Ustawa ta już jest złożona w Sejmie. "Po takim orzeczeniu Sądu Konstytucyjnego nie ma podstawy do przyjęcia tej ustawy"- oświadczył Michał Mackiewicz i dodał, że jest to kolejna obietnica władz litewskich, by odwrócić uwagę w nadziei, że za jakiś czas problem pisowni nielitewskich nazwisk ucichnie samoistnie.

Litewski Sąd Konstytucyjny orzekł, że nielitewskie, w tym polskie nazwiska w paszportach będą mogły występować w oryginalnej pisowni, ale nie na pierwszej stronie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)