Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 24.12.2009

Wigilia Bożego Narodzenia

W Kościele katolickim Święta Bożego Narodzenia poprzedza Wigilia, dzień przed narodzinami Jezusa Chrystusa.

Pierwszy dzień Świąt przypada 25 grudnia. Następny, drugi dzień Świąt jest obchodzony na pamiątkę świętego Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską.

Wieczór wigilijny jest jednym z najbardziej uroczystych świąt w roku. Do wieczerzy zasiadamy, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda, na pamiątkę gwiazdy prowadzącej Trzech Króli do Betlejem.

Na znak zgody i pojednania dzielimy się opłatkiem. Według zwyczaju, przy stole pozostawiamy jedno wolne miejsce dla przygodnego gościa. Jest to również wyraz pamięci o naszych bliskich, którzy nie mogą spędzić z nami świąt.

Zgodnie z polską tradycją, wieczerza wigilijna powinna być postna. Obecnie, według nowej formuły przykazań kościelnych, post nie jest obowiązkowy, ale jest zalecany zgodnie z tradycją. Jeśli wigilia przypada w piątek, wówczas post jest konieczny.

Liczba potraw wigilijnych dawniej była nieparzysta, ale od XIX wieku podaje się ich dwanaście - jest to liczba apostołów, a także miesięcy w roku. Są to specjalnie przygotowane dania postne. Zgodnie ze zwyczajem, powinno się skosztować każdej z nich, aby nadchodzący rok był udany.

W czasie wigilii pod obrusem powinno się znajdować sianko, które symbolizuje ubóstwo, w jakim narodził się Chrystus. Zebrani przy stole śpiewają kolędy i obdarowują się prezentami. Po uroczystej wieczerzy, o północy udają się na pasterkę. Msza upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.