Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 08.05.2010

Czy Europie jest potrzebny nowy plan Schumana?

Przez centrum Warszawy przeszła tradycyjna Parada Schumana. W organizowanej w Polsce od 11 lat imprezie uczestniczyli zwolennicy Unii Europejskiej.

Prezes Fundacji im. Roberta Schumana Anna Radwan mówi, że w tym roku organizatorzy chcę zwrócić uwagę na problemy niepełnosprawnych mieszkańców wspólnoty.

Parada rozpoczęła się w południe na Placu Zamkowym. Uczestnicy przeszli Traktem Królewskim aż do ulicy Nowy Świat. Na uczestników czekało tam Miasteczko Europejskie, gdzie specjaliści odpowiadali na wszelkie pytania dotyczące Unii Europejskiej. Dla najmłodszych przygotowano wiele zabaw i quizów.

Udział w Paradzie Schumana wzięli m.in przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, premier Tadeusz Mazowiecki oraz prezydenta Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Udział w imprezie zapowiedziały też dziesiątki klubów europejskich ze szkół z całej Polski.

Czy Europie jest potrzebny nowy plan Schumana?

Pod tym hasłem w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się debata z udziałem byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego, ministra finansów Jacka Rostowskiego i unijnego komisarza Janusza Lewandowskiego.

Były premier Tadeusz Mazowiecki uważa, że europejska pomoc dla Grecji wynika z egoizmu, a nie z odruchu szlachetnej solidarności. W przekonaniu Mazowieckiego Unia Europejska jest w "kiepskim stanie", nie ma charyzmatycznego przywództwa i zajmuje się sprawami trzeciorzędnymi, takimi jak mianowanie ambasadorów a nie na przykład solidarnością energetyczną. Tadeusz Mazowiecki powiedział, że niepokoją go też zjawiska odśrodkowe w Unii, widoczne choćby w Belgii.

Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że każdy akt solidarności sprawia, iż Europa staje się bezpieczniejsza. Dlatego nie trzeba, jego zdaniem, czynić różnicy między solidarnością bezinteresowną, a wynikającą z ochrony własnych celów. "Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kryzys to choroba i że się na nas, jeśli nie zareagujemy, przeleje", wyjaśnił Rostowski.
Zdaniem unijnego komisarza Janusza Lewandowskiego, Unia Europejska to niezwykły projekt w skali globalnej, który jednak trochę się "uzwyczajnił".

Uczestnicy debaty biorą udział w idącej Traktem Królewskim paradzie Schumana.

Robert Schuman to ojciec-założyciel współczesnej Europy, twórca powojennego pojednania. Jego plan ogłoszono 9 maja 1950 roku. Chodziło o kontrolowanie przemysłu pracującego na potrzeby wojska i zatrzymanie wyścigu zbrojeń.

W efekcie, 5 lat po zakończeniu II wojny światowej, dawni wrogowie - Francja i Niemcy - podjęli współpracę w przemyśle ciężkim. Wkrótce 6 państw powołało Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, a w 1957 roku Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Euroatom. Te Wspólnoty to fundament dzisiejszej Unii Europejskiej.

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)