Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 12.04.2010

Oddadzą hołd ofiarom Holokaustu. Marsz Żywych

W poniedziałek w byłym niemieckim obozie Auschwitz odbędzie się 19. Marsz Żywych. Około 8 tysięcy osób, głównie młodych Żydów z całego świata oraz ponad tysiąc Polaków uczci pamięć i odda hołd ofiarom Holokaustu.

Uczestnicy jak co roku przejdą trzykilometrową tak zwaną Drogą Śmierci, spod bramy z napisem "Arbeit macht frei" na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz, do obozu Auschwitz II - Birkenau, gdzie odbędą się główne uroczystości ku czci pomordowanych. Po oficjalnych przemówieniach zebrani odmówią kadisz - żydowską modlitwę za zmarłych.

Sygnałem do rozpoczęcia pochodu będzie dźwięk szofaru, baraniego rogu pasterskiego. W ten sposób uczestnicy Marszu nawiążą do biblijnej tradycji dęcia w szofar podczas religijnych ceremonii. Dźwięk rogu jest z jednej strony hołdem składanym panowaniu Boga, ale także wołaniem o jego miłosierdzie. Szofar wzywa także do pokuty.

Marsze Żywych odbywają się od 1988 roku. Początkowo organizowano je co dwa lata. W 1996 roku zdecydowano, że będą organizowane co roku. Marsze Żywych odbywają się tradycyjnie w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady. Nadzoruje je izraelskie ministerstwo edukacji, a także organizacja "March of the Living", działająca pod auspicjami Światowej Organizacji Syjonistycznej.

Marsz Żywych przypada zawsze dziesiątego dnia po żydowskim święcie Paschy. W dniu tym, zwanym Jom ha-Szoa, Żydzi na całym świecie zapalają świece pamięci i odprawiają nabożeństwa ku czci ofiar holokaustu. Ponieważ w tym roku święto to wypada w niedzielę, marsz przesunięto na następny dzień, 12 kwietnia.

W pierwszym Marszu Żywych wzięło udział około półtora tysiąca Żydów. Największy z dotychczasowych Marszy odbył się w 2005 roku, w 60. rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Uczestniczyło w nim około 20 tysięcy osób z 50 krajów.

Niemiecki obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II - Birkenau - dwa lata później i stał się miejscem masowej zagłady Żydów. Hitlerowcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 milionów osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.

W 1947 roku na terenie byłego obozu powstało muzeum, które co roku odwiedza około 500 tysięcy osób z całego świata.

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)