Logo Polskiego Radia
PAP
migrator migrator 04.03.2010

Możliwe podtopienia. Na Wiśle nadal lodołamacze

Nie ma zagrożenia powodzią, podtopienia mogą wystąpić lokalnie. Spada temperatura, stąd śnieg będzie topniał wolniej i mniej wody zasili rzeki.

Na górnych odcinkach Wisły i Odry woda stopniowo opada, a w dorzeczu środkowej i dolnej Wisły poziom wody wzrasta. Nie ma zagrożenia powodziowego, ale mogą wystąpić lokalne podtopienia.

Jak podkreśla dyżurny hydrolog IMGW Hubert Miszczuk, podtopień można się spodziewać przede wszystkim w zagłębieniach terenu i na obszarach zalewowych

Sytuacja hydrologiczna w kraju stabilizuje się. Na Odrze i Warcie nie ma lodu, dolna Wisła też jest drożna. Pokrywa lodowa utrzymuje się na Nogacie oraz na Wiśle w rejonie zbiornika we Włocławku i na Bugu, a także lokalnie na Biebrzy.

Siedem lodołamaczy na Wiśle

Na osiedlu Borowiczki pod Płockiem w woj. mazowieckim sytuacja się unormowała. Poziom wody znacznie się obniżył po wczorajszym rozbiciu zatoru lodowego przez lodołamacze. Strażacy wypompowali wodę z zalanej ulicy oraz mieszkań.

W związku z poprawą hydrologiczno-meteorologiczną odwołano stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie gminy Szczucin w woj. małopolskim. Odwołany został też alarm przeciwpowodziowy dla miast Brzeg i Głogówek w woj. opolskim. Zniesiono również alarmy powodziowe dla gminy Gawłuszowice oraz dla gminy Laszki w woj. podkarpackim.

Na odcinku między Włocławkiem a Płockiem wciąż pracuje 7 lodołamaczy - 2 kruszą lód przy zaporze aby kra mogła się przez nią przedostać. 5 lodołamaczy poszerza wyciętą wcześniej rynnę w pokrywie lodowej.

W miejscowości Czarnów nad Bugiem w województwie mazowieckim zagrożonych podtopieniami jest około 10 gospodarstw. Lokalne służby kryzysowe stale monitorują sytuację.

W Rakowie niedaleko Wyszogrodu nad Wisłą służby cały czas obserwują wały przeciwpowodziowe na wypadek gdyby woda zaczęła przesiąkać.

Saperzy wysadzą kry na Łynie i na Gubrze

Dziś (w czwartek) po południu saperzy z Orzysza będą wysadzać zator lodowy na Łynie w miejscowości Sępopol (woj. warmińsko-mazurskie). Potem zaczną prowadzić akcję na rzece Guber.

Synoptycy podkreślają, że prognozowane ochłodzenie zahamuje proces topnienia śniegu, dzięki czemu mniej wody będzie spływać do rzek. Spadek temperatury powietrza nie powinien spowodować ponownego tworzenia się lodu na rzekach.

Synoptycy przewidują, że w najbliższych dniach temperatury w nocy wyniosą od minus 3°C na Pomorzu do minus 8°C na wschodzie kraju, a na początku przyszłego tygodnia od minus 7 i minus 5°C na południowym zachodzie do minus 13 i minus 10°C na północnym -wschodzie.

W dzień temperatura kształtować się będzie na poziomie od 0 i 1°C na Dolnym Śląsku do minus 5 i minus trzech na Suwalszczyźnie. Na przeważającym obszarze kraju śniegu już nie ma.

ag, PAP